Kissé hányatott volt a sorsa a Toyota és a Subaru első tisztán elektromos autójának, a 2022 közepén megjelent bZ4X-nek, valamint ikertesójának, a Solterrának. Mindössze néhány héttel forgalmazásuk megkezdése után komoly problémák léptek fel: először arra jöttek rá, hogy leeshetnek az autó kerekei, majd később a légzsákokon változtatott a gyártó, majd szoftveresen frissítettek a hatótáv érdekében. Volt tehát min finomhangolni a bZ4X modellfrissítéskor, melynek keretében kívülről egyáltalán nem is változott a mostanáig kb. 60 ezer példányban elkelt autó.

Úgy tűnik, a Toyota egyértelműen szeretné hangsúlyozni, hogy a bZ4X nemcsak látványra szabadidő-autó, hanem letérhetünk vele az aszfaltozott útról is. A két évvel ezelőtti – még álcázott autókkal tartott – nemzetközi menetpróba után a minap tartott hazai bemutatkozásra is beiktattak némi terepezést. Így a már frissített autókkal bizonyíthatott a villanymotorokkal létrehozott négykerék-hajtás és az autó padlójába szerelt akkucsomag szigetelése.

Miért bZ4X a neve?

A bZ a beyond Zero, az új Toyota-almárka nevének rövidítése. A magyarul a nullán túlit jelentő név fogja össze a vállalat környezetvédelmi törekvéseit. A Toyota célja a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése, úgy, hogy nemcsak eléri a zéró emissziót, hanem túllép rajta. Ezt jelképezi a nullán túl. A 4-es az autó méretére utal, az X pedig crossover/SUV karosszériaformát jelezi.

Ezzel a villanyautóval árkon-bokron átmehetsz 1

Külső

Meredeken döntött szélvédője és az ajtó alsó részéhez képest vékony oldalablakai miatt nem az unalmas szabadidőjármű-külsőt látjuk a bZ4X-ben, sportosra csomagolták a bakancsformát. Amennyire lehetett, alacsonyra vitték a motorháztetőt, a túlnyúlásokat rövidre vágták, de a tetővonal sem húzódik túl magasan.

Ezzel a villanyautóval árkon-bokron átmehetsz 103

A bZ4X méretei, sárgával a RAV4-gyel szembeni összevetés. A villanyautó hosszabb, de alacsonyabb a klasszikus modell legfrissebb verziójánál

4690 mm hosszú, 1860 mm széles és 1650 mm magas a Toyota villanyautója. Légellenállási együtthatója 0,279, melyet számos megoldással faragtak ilyen alacsonyra. A kerékjáratokban kialakított légcsatornák például csökkentik a kerekek körüli turbulens légáramlatokat, de az osztott tetőlégterelő, a hátsó szélvédő aljánál lévő vékony spoiler, sőt, maga a hátsó ablak dőlési szöge is a jobb légellenállást szolgálják.

A láthatóak mellett láthatatlan megoldások is javítják az aerodinamikát. A pörölycápa-orr alatt található hűtőnyílás például automatikusan nyílik és záródik, de a lehető legnagyobb mértékben burkolták a karosszéria alját is, emellett pedig még egy kis diffúzor is került a bZ4X alá.

Ezzel a villanyautóval árkon-bokron átmehetsz 104

4690 mm hosszú, 1860 mm széles és 1650 mm magas a bZ4x

Egyáltalán nem unalmas a külső, élek futnak, amerre csak nézünk. Közben a színezés miatt is másképp láthatjuk a világot: a sötét kerékjárat-szélesítés például optikailag emeli az autót, míg a motorháztető betétje miatt a szélvédő tűnhet nagyobbnak a valósnál. Kiviteltől függően 18 vagy 20 colos felnik kerülhetnek a bZ4X-re.

A legérdekesebb részei talán a lámpatestek. Az első csík is mutatós darab, főleg a LED Matrix verzió, de a hátsó lámpa az igazi kuriózum. Penge alakja fizikailag is kiemelkedik az autóból, hátul végigfut és hangsúlyozza a bZ4X szélességét. Alsó nyúlványa leér a kerekek szintjéig, azonban itt már nincs fényforrás: a fekete részbe kerültek a holttérfigyelő radarszenzorok.

Ezzel a villanyautóval árkon-bokron átmehetsz 105

A lámpatest alsó felébe szenzorokat dugtak

Belső

Az ajtók takarják a küszöböt, így nem visszük be a sarat nadrágszárunkon az utastérbe. Azonnal szembeötlik, milyen nagy tér fogad bennünket. A 2850 mm-es tengelytáv miatt semmilyen kompromisszumot nem kellett kötni a belső tervezésekor. Hely bőven van: az első és a hátsó utas csípőpontja között kerek egy méter a távolság, a lábtér mindenkinek elég. Az e-TNGA padlólemezbe épített akkupakk és az alacsonyan meghúzott tető miatt a fejtér szűkösebb lehet magasabb embereknek, de 185 centiig biztosan elfér hátul mindenki.

Ha a környezetet azt követően kezdi el nézni az ember, miután beült az autóba, panasza nem lehet. Kifejezetten igényes kialakítású a szőtt anyaggal borított műszerfal, az egymáshoz képest eltolt képernyők izgalmasak, az elektromosan állítható vezetőülés kényelmes és az oldaltartása is jó. Tüzetesebben körülnézve azonban feltűnnek a keményebb, olcsó hatású műanyagborítások, vagy épp a zongoralakk, ami hajlamos a nyikorgásra és gyűjti az ujjlenyomatokat. Sajnálhatjuk, hogy a műszerfal világa nem folytatódik az utastér többi részén is.

Ezzel a villanyautóval árkon-bokron átmehetsz 106

A kormány mögötti műszeregység a HUD-ot is helyettesíti

Személy szerint nekem nagyon bejön a Toyota új műszeregység-megoldása. Azzal, hogy szinte a szélvédő tövébe tolták a 7 colos TFT-kijelzőt, helyettesítették a más autóknál itt felbukkanó vetített head-up displayt is. Az adatok olvasását bizonyos esetekben az akadályozhatja, ha a kormány felső része takarja a képernyőt, emiatt én is minimális kompromisszumot kötöttem a kormány magasságának beállításánál. Erre lesz majd megoldás, ha egyszer elkészül az ígért szarvkormány és a hozzá tartozó kormányoszlop nélküli kormányzás.

Lebegő középkonzolt kapott a bZ4X, alul egy kis cucclerakóval, két USB-C csatlakozóval és 12V-os dugaljjal. A lebegő részen egy kisebb irányítóközpont fogad minket, számos gombbal. Ezekkel aktiválhatjuk az egypedálos vezetést, a takarékos üzemmódot, a terepbeállításokat és a mászófokozatot is. Irányváltójánál egyedi megoldással rukkolt elő a Toyota: egy fix elem körül forgó gyűrűt készítettek, melyet lenyomás után lehet elforgatni.

Ezzel a villanyautóval árkon-bokron átmehetsz 107

Középen az irányváltó gyűrű

A megújult bZ4X egyik nagy újítása a fűtésben keresendő. Az eddig meglévő hőszivattyús rendszert egy extra hősugárzóval egészítették ki, mely a kormány és a műszerfal alatti területeket fűti fel gyorsan. Egyszerre hűteni és fűteni is tud az autó a kétrétegű légáramvezetésnek köszönhetően: a szélvédő párásodása ellen hideget küld az üvegre a rendszer, míg az utasok körül meleg levegő kering.

8 vagy 12 colos lehet a középső érintőképernyős kijelző mérete. A válaszidők rövidek, a rendszer átlátható, gond nélkül indul kábelen az Android Auto, vagy vezeték nélkül az Apple Carplay, csak képe nem mindig szép. Az általam vezetett 12 colos kijelzővel szerelt bZ4X-ekben például kissé vibrálóak, szellemképesek voltak az élő képek, melyek ráadásul csak 8 colnyit foglaltak el a képernyőből. Reméljük, egy szoftverfrissítés megoldhatja ezt a problémát.

Ezzel a villanyautóval árkon-bokron átmehetsz 108

Szép, gyors, jól kezelhető a 12 colos kijelző

A bZ4X bizonyos szinten ért magyarul is, azaz nem felesleges a kormányon a hangfelismerő gombja. Kérésre fel-le húzogatja az ablakot, navigációs utasításokra reagál, de a rádiót is kezeli helyettünk.

A telefonokat egy fedél alatt lévő vezeték nélküli töltőpadon pihentethetjük utazás közben, holmijainkat pedig négy ajtózsebbe, valamint a középső rész rekeszeibe tehetjük. Kesztyűtartót ne keressünk: ami nem fér el az utastérben, mehet a 452 literes csomagtérbe, mely alacsony pereme miatt könnyen pakolható. A padló alatti rekeszben elfér a töltőkábel, ha pedig extra hely kellene, csúsztatni is lehet a hátsó üléssort.

Ezzel a villanyautóval árkon-bokron átmehetsz 109

452 literes a csomagtér, pereme alacsony, így jól pakolható

Technika

Műszaki szempontból kétféle változat létezik a Toyota első villanyautójából. Az elsőkerék-hajtású bZ4X-ben egy 150 kW (204 LE) teljesítményű villanymotor dolgozik 265 Nm rendszernyomatékkal, 7,5 másodperc alatt gyorsítva álló helyzetből 100 km/órára az autót.

Az összkerékhajtású verziónál elől és hátul is egy-egy 80 kW-os egység alakítja mozgássá a 71,4 kWh kapacitású akkumulátorban tárolt energiát. Itt a rendszerteljesítmény 217,5 LE, viszont a csúcsnyomaték 336 Nm és a százas sprint is csak 6,9 másodpercig tart. A végsebesség elektronikusan szabályozott: papíron 160 km/óra, a valóságban 170.

Ezzel a villanyautóval árkon-bokron átmehetsz 110

Az összkerékhajtású verzióban az első és a hátsó tengelyt is hajtja egy villanymotor

A bZ4X otthoni teljes feltöltéséhez elég lehet akár 6,5 óra is, feltéve, ha a 11 kW-os fedélzeti töltős Toyotával van dolgunk és wallboxot használunk. Létezik 7 kW-os verzió is, melyet 16 amperes hálózatból 19 óra, 32 amperesből 10 óra alatt lehet feltölteni. Sima konnektorba bedugva 20-31 óra között mozog a töltési idő. A nyilvános DC-töltőkről 150 kW-ot is fel tud venni a kocsi, ekkor a 0-80% közötti töltési idő mindössze fél óra.

96 cellás lítium-ion akkupakkja a Toyota szerint még tíz év után is használható telep marad: ennyi ideig tartó garanciát kínálnak rá, illetve azt ígérik, hogy egy évtizedes igénybevétel után is eredeti kapacitásának legalább 70 százalékát tudja majd.

Ezzel a villanyautóval árkon-bokron átmehetsz 111

71,4 kWh az akkumulátor kapacitása

Egy sor vezetéstámogató és biztonsági kütyü került a bZ4X-be is. Az ezek alapjául szolgáló Toyota Safety Sense új, harmadik generációja jóval messzebbre lát az elődnél, nőtt az észlelési tartománya. Továbbfejlesztették a kereszteződésben kanyarodást segítő rendszert, a vészhelyzeti kormányrásegítőt, teljesen automatizált a parkolássegítő, van vészmegállító és olyan sávtartó is, mely sávon belül maradva elhúzódik, ha párhuzamos közlekedésnél túl közel érzékel valamit vagy valakit.

Vezetés

Láb a fékpedálon, ujj a start-stop gombon és már ébred is az autó. Zölden felvillan a műszeregységen a Ready felirat, és indulhatunk is – a kiírás szerint 300 kilométerre a teljesen feltöltött akksival. Az érték nem (feltétlenül) egy gyári indulószám, a korábbi használati adatokon alapul. Menet közben nőtt, majd csökkent is a kilométerszám, függően az igénybevételtől.

Elsőre meglepett, mekkora erő kellett a bZ4X kormányának forgatásához. Jóval több rásegítésre számítottam, azonban a karakterisztika így pont méltó egy kéttonnás SUV-hoz. Kellően kezes az autó városban, szűk manőverezésnél is (fordulóköre 11,2 méter), de nem ideges nagyobb tempónál sem. Nem bőven, de kapunk visszajelzéseket is tőle.

A magyar utak kifogtak a bZ4X-en, de nem úgy, ahogy gondolnánk. Leginkább a zaj volt zavaró velük kapcsolatban. Már egy régebbi aszfaltozású, érdesebb útfelület is komolyabb zajt generál 90 km/óránál, ehhez pedig 110-120-nál becsatlakozik a menetszél is. Autópályáink kellően simák ahhoz, hogy az út zaja ne legyen számottevő, viszont a levegő hangja megmarad.

Ezzel a villanyautóval árkon-bokron átmehetsz 112

Alapvetően elől hajt, de ha a tapadás csökkenését észleli, a hátsó tengely is munkába áll

Elöl MacPherson-rendszerű, hátul kettős keresztlengőkaros futóműve viszont sikerrel csillapítja a legtöbb magyar úthibát, a felfüggesztés stabilan tartja a kocsiszekrényt is. A jávorszarvas-teszten egyébként a RAV4-nél is jobban teljesített a bZ4X. Nincs jelentős kidőlés nagyobb sebességű kanyarokban sem, a padlóban lévő akkumulátorok súlya, a lentebb lévő súlypont ilyenkor jó szolgálatot tesz a sportosabb autózás érdekében. Talán a tömeg miatt nem olyan élénken, de intenzíven reagál a menetpedálon át küldött jelekre az erőforrás is, kellően dinamikus minden helyzetben az autó.

Nem érdemes megszokásból fékezni a bZ4X volánja mögött. Egy kéttonnás négykerekű meglepheti a könnyebb autóból átülő sofőrt, az első néhány nagyobb lassítás tovább tart időben vagy éppen megtett méterben. Ezzel is számolni kell, amikor elkezdünk sportosabban haladni a kocsival.

Alapvetően nem kedvelem az egypedálos vezetési módokat, azonban a bZ4X-ben bejött. Igaz, talán nem is úgy működött, mint más villanyautókban: a fékhatás valamivel elmaradt attól, mintha simán a fékre léptem volna, inkább egy erős energia-visszatermelő üzemmódra emlékeztetett az érzete.

Ezzel a villanyautóval árkon-bokron átmehetsz 113

Nem billeg túlságosan a kanyarokban sem az autó

Egynapos utunk abszolút kimerítette a vegyes használat fogalomkörét, ugyanis városban, országúton, autópályán, de még terepen is haladtunk a bZ4X-szel. A Toyota kommunikációja szerint ez az első összkerékhajtású elektromos SUV, ami ráadásul tényleg alkalmas arra, hogy burkolatlan utakon közlekedjünk vele.

Tudását az Etyek környéki szőlőhegyek dűlőútjain és egy tatai offroad-pályán is bizonyította. A versenyt természetesen nem veszi fel a valódi terepjárókkal a bZ4X, könnyen felhasalhat a hosszú tengelytáv miatt, ha az ember irreális dolgokat kér az autótól. Terepszöge elöl 17,7 fok, hátul 25,4.

Ezzel a villanyautóval árkon-bokron átmehetsz 114

A műszeregység jelzi, üzemben az X-mód

A hobbitelek süppedős homokos bekötőútja vagy az említett szőlős sziklás-göröngyös terepe nem akadály a bZ4X-nek. Legfeljebb azért izgulhatunk, ne karcolják össze a fényezést a környező bokrok ágai. Az összkerékhajtás és az X-módok kihúzzák a legtöbb szituációból is a villanyautót. Alacsony nyomatékot követelő körülmények között az első kerekek több kraftot kapnak, viszont amikor érzékeli az autó, hogy ez kevés lesz, beszáll a munkába a hátsó villanymotor is. Van havas-földesutas, illetve mély havas-saras üzemmód is, melyeknél mindig készenlétben áll a lejtmenetvezérlő is.

Ezek a segédletek mindenkinek elegendő támaszt nyújthatnak, még akkor is, ha valamelyik kerék a levegőbe kerül. A bátortalanabbak igénybe vehetik a mászófokozatot is. Itt beállítható, hogyan csorogjon végig a terepen a bZ4X: a meghatározott tempót automatikusan tartja az autó, a sofőrnek csak kormányozni kell.

Nem kell aggódni az elektromosság miatt: bírja a vizet is az villany-Toyota, gázlómélysége 50 cm.

Ezzel a villanyautóval árkon-bokron átmehetsz 115

Minden akadályt vett az offroad-pályán a bZ4X

Mindezekkel együtt a legjobban akkor éreztem magam az autóban, amikor autópályán suhantam vele, még a szélzaj ellenére is. Tágas, kényelmes utazóautó, elég hellyel mindennek és mindenkinek. Nem rossz persze, hogy megoldja a keményebb feladatokat is: a Toyota szerint a vevők előszeretettel igénybe is veszik a terepre szánt képességeket.

Nem számítottam arra, hogy egy kéttonnás villanyautó olyan kedvező fogyasztási értékeket produkáljon, mint tette azt a bZ4X. Az út első 120 km-es szakaszában autópálya nélkül mindössze 16 kWh/100 km-en állt a fogyasztás, és még majdnem kétharmadon állt a töltöttségi szint. Ez alapján 330-350 km tűnt reális hatótávnak.

Az autópályás, 50 km-es intenzív hazaút 18 kWh-ra növelte a fogyasztási értéket, és a megtehető kilométerszám is a 300-hoz konvergált – épp, mint a rajtnál. A rövid vezetést követően úgy tűnik, ez az autó realitása, de részletesebb képet majd a hosszabb teszt során láthatjuk.

Ez az érték sem vészes, otthoni tarifával és némi töltési veszteséggel számolva kb. 1400 forintra jön ki 100 kilométer autózás költsége. Gyorstöltőkön a tarifa 4-5-szörös is lehet, előbbi 2 – 2,5, utóbbi 9-11 liter fosszilis üzemanyag árát jelenti a cikk megjelenésének napjaiban.

Ezzel a villanyautóval árkon-bokron átmehetsz 116

Lejtmenetvezérlő és mászómód is található a bZ4X-ben

Költségek

Kétféle árlistával dolgozik a Toyota, függően a fedélzeti töltő teljesítményétől. A 7 kW-os töltős bZ4X-ek 17 millió forintról indulnak, míg a 11 kW-osok kedvezményes (-1,8 millió forint) kezdőára 18,34 millió forint. Ezek a gyengébb, elsőkerékhajtású modellek: ha összkerekes villany-Toyota az álmunk, kettessel kezdődő számokat látunk.

Itt nincs nagy különbség a 7 és 11 kW-os töltőjű kocsik között (20,525, illetve 20,875 millió forint). A pontos árak extráktól és felszereltségi szinttől függően változhatnak, a legjobban felextrázott példányok kedvezményes listaárai 23 millió forint környékén mozognak. Vásárlásig ebből lejöhet még négymillió a 2024-ben futó villanyautó-vásárlási állami támogatásnak köszönhetően.

A Toyota bZ4X és vetélytársai – Listaár, forint
Toyota bZ4X (217,5 LE, 71,4 kWh akkumulátor) 20 525 000
Subaru Solterra (217,5 LE, 71,4 kWh) 25 320 000
Hyundai Ioniq 5 (228 LE, 77,4 kWh) 16 999 000
KIA EV6 e235 AWD (235 LE, 58 kWh) 23 190 000
Škoda Enyaq iV 85 (286 LE, 82 kWh) 24 190 000*

*euróban megadott ár (61 438 EUR)

Ezzel a villanyautóval árkon-bokron átmehetsz 117

17 millió forintról indul az autó ára

Értékelés

A bZ4X az első teljesen elektromos autó a Toyota történelmében, melyen érződik, hogy többet akar és tud is adni, mint a már régebb óta villanypályára állt riválisok modelljei. A kezdés nem tökéletes, de már nincsenek súlyos, javíthatatlan hibák, remek alapra építkezhetnek a japánok – ráadásul árban is alávágtak a hasonló méretű és tudású riválisoknak.

Nincs is már messze az elektromos folytatás következő lépése: még idén bemutatkozik B-SUV képében a testvérmodell, az Urban Crossover Concept sorozatgyártott változata.

Mellette – Ellene
 
  • Stílusos külső
  • Tágas beltér
  • Stabil a kanyarokban
  • Összkerékhajtás
  • Komfortos utazást kínál
 
  • Erőteljes út- és szélzaj
  • A tolatókamera gyenge képminősége
  • Zongoralakk
Hány pontot érdemel a Toyota bZ4X?
átlag
6.89
szavazat
188
Hány pontot érdemel a Toyota bZ4X?