Olyan külföldi rendezvényen talán még nem is voltam, ahol nem hagytuk el az adott város repülőterét. Most viszont Münchenben, az Audi Q6 e-tron leleplezésén nem jutottunk ki a müncheni reptér területéről, miután az Audi nemrég beköltözött, és itt húzta fel a többfunkciós rendezvénytermét és tesztpályáját.
Van itt egy óriási beton placc némi felfestéssel, és egy multifunkciós, többemeletes épület stúdiókkal, konferencia termekkel az Auditól megszokott gyárias, hideg hangulatban. Esik az eső, napfény nincs, hideg van, minden németes. Ebben a környezetben messziről is rikít az Audi Q6 e-tron mindenféle színű prototípusa, aminél vidámabb dolog nincs, ameddig a szemem ellát.
Odabent minden vidámság félbe szakad, olyan a hangulat, mintha egy műtőbe érkeznék. Bent sincs melegebb, mint kint, csak itt inkább belülről fázom, amin az sem javít, hogy a két napra betervezett hat előadást német nyelven fogom végig hallgatni. A 30-35-fős sajtó turnusban senki sem német, mindenkinek a fején ott a headset, hogy hallgassuk a fordítást. Pedig az audisok, ahogy mindenki az autóiparban, tud angolul, 99%-ban ez a rendezvények nyelve.
De nem itt, nem most. A német büszkeség ezt nem engedi meg, és csak akkor értem meg igazán, mennyire fontos ez nekik, amikor az egyik előadó reflexből angolul kezdi a prezentációt. Kinéz oldalra, és úgy néznek vissza rá, ahogy én nem akarom, hogy a főnököm rám nézzen. Majd sűrűn elnézést kérve tőlünk, akik az angolt értik, a németet meg nem, folytatja németül az előadást. Remélem, azért még megmaradt az állása.
Miért meséltem el ezt így az elején? Hogy tudjátok, és érezzétek ti is, mennyire fontos ez a modell az Audinál. A premier előtti bemutató minden egyes percén éreztették, hogy ez most a minden. 2023-ban nem érkezett új modell az Auditól a Q8 és Q8 e-tron frissítésein kívül, így ez érthető is. A Q6 e-tron tetőtől talpig új, modern, csúcstechnika és fontos. Ez mutatja most a legjobban, mekkora energiát fordít az európai autóipar az elektromos autók fejlesztésébe.
Külső
Minden vidámság eltűnt a Q6 e-tronról, amit a prototípusok mutattak. Miután a formát nagyon nem rejtették el már azok sem, így nem meglepetés, amit látunk. Audis vonalak, hullámos, de éles formák és idomok, sok-sok precízen formált részlet és feszes illesztések. Viszont nem vágnánk rá egyből, hogy elektromos, mert az arányai kimondottan jók és klasszikusak, ha lehet ilyet mondani.
Hosszú az orra, az első tengely messze előre került az ajtókhoz képest, arányaiban az egész hátra terhel. Annyira, hogy az első üléseket szögre pontosan a két tengely között félúton építették be, emiatt van benne dinamika. Sokkal jobban, mint mondjuk a Q4-ben. Annál nagyobb, de a Q8 e-tronnál (ami a faceliftelt régi, első E-tron) kisebb, a kettő közé érkezik. 4771x1965x1648 milliméteres külső méretekkel és 2899 milliméteres tengelytávval rendelkezik.
Mozgó, változtatható világítás
Ezzel a modellel az Audihoz is megérkeztek az első osztott fényszórók, ahol az alsó, LED mátrix egységeket a maszk melletti fekete elemek közé rejtik. Elméletben működik, gyakorlatban ordít, hogy ott vannak a lámpák. Most viszont koncentráljunk a felső elemekre, ami a nappali menetfény, és oldalanként 61 darab ledből áll. Hogy milyen formájú nappali menetfényt rajzol ki, az menüből változtatható, lehet mozgó is – sorozatgyártású autón most először – és az SQ6 modell egyediket is kap.
Ugyanez működik hátul is, oldalanként három-három OLED panel világít a nappali menetfénnyel együtt, olyan formával, amilyennel szeretnénk. Itt is van egy mozgó, ami olyan, mintha folyamatosan csillogna a lámpa, de nem csak erre jó, hanem arra is, hogy üzenjünk a másik autónak. Vészfékezéskor például figyelmeztető háromszöget rajzol ki, de ugyanezt tudja akkor is, ha a Q6 az út szélén parkol.
Q6 és SQ6 modellek külön megjelenéssel
Kétféle modell érkezik a Q6-ból első körben, a Q6 és az SQ6. Technikai különbségeik mellett külsőre is könnyen megkülönböztethető, de azért kellhet hozzá segítség. Négyféle maszk kerülhet rá, az alap a karosszéria színével passzol, az SQ6-é pedig sötétszürke, apró ezüst betétekkel a rács imitációban, mivel ez csak dísz, levegő nem megy át a Single Frame-en. Ugyanez lehet teljesen fekete is, mivel persze ilyen csomag is elérhető a Q6-hoz, ezen az SQ6 kis dísz elemei szintén feketék.
Belső
Újrahasznosított műanyagokból és műszálas szövetből épül fel az utastér, valódi bőr már nincs az Audi Q6 e-tronban, csak vegán, természetes anyagokból készült bőr utánzat. Ezért például a szövettel játszottak elég sokat, a műszerfalról a két első ajtókárpitra nyúlik át a szövet betét, és ettől olyan az egész, mint egy kifordított kanapé. Bár az SQ6, amiben ültem, teljesen fekete belül, mégis van valamiféle otthonos érzése. Teljesen körbe vesz a dizájn, az anyagok remek tapintásúak, az összeszerelés audis, nincs recsegés, ropogás, mint egy Mercedesben és nincs csillogás, mint egy BMW-ben. Ez egy korrekt autóbelső.
Ma már nem lehet prémium modell három kijelző nélkül, így a Q6 e-tron műszerfalára is ennyi kerül. A sofőr felé ívelten befordítva két 12,3 colos monitor kerül egy felületre, az első utas elé pedig egy harmadik, 10 colos kijelző. Hangsúlyos, mivel majdnem az egész pultot elfoglalja az ívelt monitor, így fontos, hogy milyen a rendszer.
Új generációs multimédiával folytatja az Audi, és saját alapok helyett Android alapú fedélzeti egységet épített. Erre a különböző alkalmazások és főként a beszédvezérlés integrálhatósága miatt volt szükség. Számos alkalmazás lesz elérhető rajta, akárcsak a telefonokon, be tudunk majd lépni egyenesen az autón Spotify, Google, vagy Waze fiókunkba is, így az AppleCarPlay vagy Android Auto másodlagos funkciót fog csak kapni.
Beszédvezérlése majdnem 30 nyelvet ért, köztük a magyart is, legalábbis az információk szerint, mert bárhogyan próbálkoztam, nem sikerült magyarul utasítanom a rendszert egyelőre semmire. Az angol megy, ablakokat lehet nyitogatni, szellőzést beállítani, navigációt indítani és egyéb apróságok. Mennyire van erre szükség? Miután egyre több a funkció, egyre mélyebb a menü rendszer és egyre kevesebb a fizikai gomb az autóban, egy jól működő beszédvezérlés értelmet kaphat ebben a világban.
Sík padlóra építkezhettek az Audinál az új PPE platform miatt, így a helykihasználás a lehető legjobb. Számos tárolórekeszt találunk a Q6-ban, a csomagtartója pedig 526 literes. Mellette 64 liternyi tároló szerepel az orrában is, ahová éppen beférnek a kábelek.
Technika
Közösen fejlesztett teljesen új platformot és elektromos motorokat az Audi a Porschéval, a PPE (Premium Platform Electric) elemekből épül fel az új Macan és a Q6, amik tulajdonképpen testvérmodellek. 100 kilowattóra bruttó, 94,9 kWh nettó kapacitású akkumulátort használnak, amihez a cellák a kínai CATL akkumulátor óriástól érkeznek Ingolstadtba, itt szerelik össze a Q6-ba készülő csomagot.
Ez az első olyan elektromos Audi modell, ami a központban, Ingolstadtban készül, ugyanakkor a PPE elektromos motorjait Győrben gyártják hozzá. Kétféle teljesítmény szinttel indul el a Q6 e-tron karrierje, mindkettő kétmotoros quattro kivitel, a gyengébbik 285 kW (387 LE), az erősebbik, SQ6 modell 350 kW (476 LE) összteljesítményre képes. A modellkínálat hamarosan két gyengébb, egymotoros kivitellel is bővül, de ezekről még nem osztottak meg részleteket.
Akkumulátora 800 voltos feszültségen üzemel, ez teszi lehetővé az akár 270 kilowattos teljesítménnyel való töltést is, amennyiben hasonlóan 800 voltos töltőre tudjuk csatlakoztatni. Ha csak 400 voltról tudjuk táplálni, akkor a fedélzeti töltőegység két egyenlő méretre tudja osztani az akkumulátor csomagot, amik töltöttségét először kiegyenlíti, majd párhuzamosan tölti egyenként legfeljebb 135 kilowattos teljesítménnyel.
Ezzel a megoldással hasonlóan gyors töltést tud a Q6, mint 800 volton, 10 perc alatt nagyjából 255 kilométernyi hatótávolságra elég energiát tud felvenni. 10-ről 80 %-os töltöttségre csupán 21 percre van szüksége a rendszernek, ha ki tudja használni a maximális képességeit. A gyengébbik Q6 e-tron hatótávolsága a gyártó szerint 625 kilométer egy töltéssel, amihez 14-15 kWh/100 fogyasztást kellene elérnie. A gyári WLTP adat azonban a legjobb esetben is 17 kWh/100 kilométer, amivel 560 kilométerre jön ki a hatótáv legfeljebb, így ezzel érdemes számolni.
Villanymotorok Győrből
Kétféle villanymotor készül az Audi Q6 e-tronhoz és a Porsche Macanhoz Győrben. Az első PPE villanymotor tengelyének hossza 100 milliméter, a hátsóé 200, felépítésükben viszont egészen azonosak. Az üreges tengelyekben olaj áramlik, ami nem csak a motorok kenésére, de hűtésére is szolgál.
Szárazkarteres olajozást használnak a PPE villanymotorokban, ami azt jelenti, hogy a váltó egységben, ahol fokozatok ugyan nincsenek, de a fordulatszám áttételezése miatt fogaskerekek igen, nem áll az olaj, hanem egy szivattyú keringteti a motor házában kialakított járatok felé, amik adott pontokon olajozzák a váltót. Ezzel a kritikus pontokon mindig biztosított a kenés, és kevesebb olajat is használ, mint egy hagyományos kenési rendszer.
A győri gyáregység 15 000 négyzetméteres villanymotor összeszerelő csarnokában három új gyártósort építettek fel a PPE motorok számára. Összesen 28 lépésből áll össze egy ilyen Audi villanymotor, amiből 19 csak a váltóegység összeszerelése. 700-an dolgoznak a PPE villanymotorok összeszerelésén és naponta 2000 darab készül el.
„Csak a PPE motorok gyártására 15 darab hajlító robotot használunk, ezek hajlítják le azokat a réz hajtűket, amik a motorok tekercselését adják. Mindegyik villanymotor 140 méternyi rezet használ egyenként és 235 hegesztést kell rajtuk elvégezni, mire összeáll.” – Mondta el Benke Csaba Imre, az Audi Hungária villanymotor gyártó részlegének vezetője egy korábbi interjúban.
„Egészen más folyamatokból áll egy villanymotor összeszerelése, kevesebb a csavarkötés egy belsőégésű motorhoz képest, viszont sokkal több a préselés, ezért arányaiban több a robot, ezáltal az automatizált folyamat is.” Nagy büszkeség, hogy a korábbi generációs e-tron motorhoz még külső forrásból érkezett a váltó egység, a PPE-hez már ez is Győrben készül. A motorok alumínium háza az egyetlen fő alkatrész, ami külső forrásból érkezik.
Futóműve elöl dupla lengőkaros, hátul pedig multilink rendszerű, fékekből még úgy is komoly teljesítményűt kap, hogy alapvetően nincs is rá szüksége. Elöl négydugattyús fix nyergek lassítják, ha nagyot kell fékezni a Q6 e-tronnal. A hétköznapi közlekedés 95%-ában azonban a villanymotorokkal képes megoldani a lassításokat. A fékpedált lenyomva először a hátsó villanymotor lassít, ha az nem lenne elég, belép az első villanymotor is, ha még az sem elég, csak akkor lép működésbe az üzemi fékrendszer.
Légrugózásával adaptív lengéscsillapításra képes, valamint a kormányzás rásegítésének erőssége is változtatható a menetmódok által, valamint egyénileg is beállítható. A futómű magassága 30 milliméteres úton változtatható a legalacsonyabb és legmagasabb állás között, a hátsó tengely pedig önállóan képes 5 centit süllyedni, ha megnyomjuk a csomagtartóban lévő gombot, ez könnyíthet a bepakolásnál valamennyit.
Vezetéstámogatók és egymással kommunikáló autók
Radarok, kamerák, ultrahangos szenzorok és online kapcsolat tartja a Q6 utasait teljes biztonságban. Ezek a hardverek összehangolt szoftveren keresztül segítik a mindennapokat, a hosszabb és rövidebb utazásokat, a parkolást, a navigálást, de még azt is, hogy ne hajtsunk kátyúba.
A Car-to-X kommunikációs rendszer az autók közötti információ váltásra épül. Nem konkrét üzenetekre kell gondolni, hanem egy olyan aprólékosan felépített és folyamatosan bővülő térképes adatbázist, amit minden Q6 e-tron használ és kiegészít adott esetben. A futómű felől érkező adatokat feldolgozza az autó és mérlegeli, hogy érdemes-e figyelmeztetést elhelyeznie a térképen. Képes megkülönböztetni kátyút és fekvőrendőrt – már amikor sikerül, Budapesten egyelőre elég sok az anomália ezügyben – és felismeri a sáveltolásokat, lezárásokat, építkezéseket is.
A különböző információkat tárolja az online adatbázisban, amikor pedig egy másik Car-to-X rendszert használó autó arra halad, figyelmeztetést kap a multimédia rendszeren. Az Audi Q6 ezt még azzal tudja kiegészíteni, hogy a mögötte jövő autós számára azonnali üzenetként felvillant a hátsó lámpákon két figyelmeztető háromszöget. Ha a mögöttünk jövő ezt tudja dekódolni, akkor hamarabb reagálhat majd egy veszélyes helyzetre.
Vezetés
Végleges Q6-ot még nem vezethettünk, a prototípussal azonban kaptunk pár percet a beton placcon, így egy kicsit kitérnék erre is. Mivel tulajdonképpen már azok is végleges modellek, csak hivatalosan nem lehet annak nevezni őket, vehetjük úgy hogy valós Q6 élmény ért. Amiben először nincs semmi igazán különös, de a menetmódok és a különböző beállítások hatására annyit képes változni, hogy a végeredmény mégiscsak egészen érdekes.
A pihe-puha, érzéketlen kormányzású kishajótól eljuthatunk a hátba vágó gyorsulást tudó és feszes viselkedésű sportos autóig, a két véglet között elég nagy a kontraszt. A legérdekesebb persze a keményebb változat, dinamikus módban olyanra keményedik a kormány, mint egy Porschéban, ami nem csoda, hiszen a Macan ikertesójában ülök.
Pontos, precíz, bizsereg a sima aszfalton is és ahogy tökéletesen a két tengely között ülök, az autó viselkedése is egészen hasonlít a stuttgarti sportmárkáéhoz. Egy dolgot leszámítva, a futómű feszességét. Kanyarodáskor ügyesen tart, fékezéskor és gázadáskor viszont még akkor is nagyokat hintázik, amikor a legsportosabb állásban próbálom. Ezzel megmarad a Macan előnye azoknál, akik rendes feszes futóműre vágynak, az Audi Q6 inkább a kényelmes vonalat képviseli.
Magasan ülök, de nem rosszul. Kiváló az ülés és kormány pozíciója, az autó mozgását remekül érezni minden pillanatban, de folyton az jár a fejemben, hogy egy úgy elosztott cellájú akkumulátorral, mint a Taycané, vagy Audi e-tron GT-é, lehetne ez az autó jóval alacsonyabb építésű is.
Fékezési érzetre elég direkt, de nem szintetikus, pedig itt már mindent elektronika vezérel, és akkor sincs közöm az üzemé fékhez, amikor úgy érzem, hogy pont jól adagolható, mint egy hagyományos autóban. Ilyen apró, profi hangolásokon múlik a minőségérzet vezetés közben, nem azon, hogy a hangszórókból milyen idegen motorhang próbál szórakoztatni. Az volt az első, amitől a tesztkör elején megszabadultam, mert nem csak indokolatlan, de zavaró is.
Költségek
Március végétől már rendelhető lesz a Q6 e-tron és SQ6 e-tron modell, amik árai 74 700 és 93 800 euróról indulnak, vagyis 29,5 millió forint lesz a belépő modell ára és 37 millióról fog startolni a sportosabb, erősebb SQ6. Érkezik két gyengébb változat is egy hátsó villanymotorral, ezek árait és képességeit még nem közölték.
Az Audi Q6 e-tron és vetélytársai – Listaár, forint | |
---|---|
Audi Q6 e-tron (387 LE) | kb. 29 500 000 |
Porsche Macan 4 Electric (387 LE) | 36 429 518 |
Tesla Model Y Performance (534 LE) | 21 569 900 |
Mercedes-Benz EQE 500 SUV (408 LE) | 39 605 000 |
Értékelés
Komoly fejlesztésekkel, a legmodernebb elektromos hajtáslánccal és töltés technológiával érkezik a piacra, így mindenképp érdekes szereplő lesz. Hatótávolságával sokat ígér, ehhez kellenek majd az első tesztkörök, hogy kiderüljön, mennyi a valóság, de az biztos, hogy a sportosságból és a vezethetőségből nem adott lejjebb az Audi a Q6 e-tronnal sem-