Emlékszem, 2020-ban a Ford volt majdnem az egyetlen importőr itthon, aki a lezárás alatt is tudott tesztautókkal szolgálni. Akkor érkeztek meg a külföldi rendszámos, vadonatúj Kugák, amit még 2019-ben lepleztek le globálisan. Abból a modellből a plug-in hibird változat lekaszálta az európai konnektoros SUV-szegmenst, pedig messze nem volt tökéletes, de a hajtás tényleg rendben volt.

Most, 2024-ben úgy rázták gatyába a modellt, hogy rá sem lehet ismerni, és ez nem csak a külsőt jelenti. Lényeges pontokon változott, rengeteget fejlődött. Több mint 3000 kilométeres tesztidőszak alatt pedig lényegében minden kiderült róla. Megmutatta, hogy van még olyan autó a piacon, amivel a gyártó nem akar átverni vagy megvezetni.

Ma mindenki hazudik, ez a Ford nem 1

Külső

Klasszikus bakancs fazonú szabadidő-autó a Ford legnépszerűbb modellje. Messze elkerüli a divathullám, jól láthatóan inkább a praktikus, minden igényt kielégítő modell szerepet húzták rá. A frissítéssel vagányabb lett a frontrész, a két új fényszórót LED-csíkkal kötötték össze, az egész orr magasabb, határozottabb, alaposan másként néz ki, mint korábban.

Új felszereltségi szintje, az Active minden eddiginél jobban passzol hozzá, ahhoz fényezetlen műanyag elemek járnak, ezüstbetétes lökhárítók és egy speciális zöld fényezés. A tesztautó viszont nem ilyen, hanem a sportos ST-Line. Ezzel is dögös, de az identitás nálam nem működik, ha valami családi és SUV, akkor ne próbáljon már sportosnak látszani piros féknyergekkel meg lejjebb húzott lökhárítókkal.

Ma mindenki hazudik, ez a Ford nem 45

Klasszikus formájú szabadidő-autó

4604x1882x1679 milliméteres teret foglal el a világból, az Active 4 milliméterrel magasabb, mint az alapkivitel (Titanium) és az ST-Line. Külsőre érdekes részlet a dupla cápauszony antenna, hasonlót eddig csak Land Rovereken láttunk, a Kugán más szerepet kap. Kamera helyett itt az 5G hálózat vevője kapta az egyiket, a másik pedig hagyományosan a rádió és GPS-vevő antennája.

Belső

Nyitom az ajtót, az élére pedig védő műanyag ugrik, ahogy anno a Focuson megismertük. Kiváló találmány, nehezebb vele sérülést okozni másik autón is, így ha a gyerkőc gondtalanul kivágódik belőle a parkolóban, akkor sem kell feltétlenül betétlapozni a másik parkoló autóssal. Kényelmes magasságra huppanok be a kormány mögé, a Kuga már nem alacsony, de még nem indokolatlanul magas, ez az optimális méret.

Ma mindenki hazudik, ez a Ford nem 46

Ismerős formák, de új kijelző és középkonzol került bele

Rögtön feltűnik, mennyire jó ülésbe érkeztem. Korábban ez volt a Kuga egyik nagy gyenge pontja, a tartás nélküli ülés. Most az alapkivitelhez, az Active-hoz és az ST-Line-hoz is kérhető rendes oldaltámaszos, combtámaszos, állítható laphosszúságú és deréktámaszú ülés. Egyszer 1000, egyszer pedig 2000 kilométert nyomtam le benne majdnem egyhuzamban, és úgy szálltam ki belőle, hogy nem fájt semmim, szóval ez jól sikerült.

Ülései hátul is egészen kényelmesek, akkora a tér, hogy 180 centisre nőve keresztbe tett lábbal is tökéletesen el lehet férni. Ha nem kell a hely, előrébb lehet csúsztatni a padot, így növelhető a csomagtartó is, összesen 150 literrel (alapból 412 literes). A hátsó ülések hátránya, ha nem ül rajtuk senki, menet közben bosszantóan mozognak, csiszatolódnak és nyöszögnek.

Ma mindenki hazudik, ez a Ford nem 47

Sínen tologatható a hátsó sor, a helykínálat bőséges

Elöl ülve sok az újdonság, de a praktikus részek nem változtak. Az ajtózsebek hatalmasak, kettő darab egyliteres palack fér el bennük, meg az apróságok, középen zárható fedelű könyöklő, pohártartó, telefontöltő pad – a tesztautóban mondjuk nem akart működni rendesen –, és mellette még egy apróbb kis rész is akad a kisebb dolgoknak.

Hagyományos USB-csatlakozót találunk a Kugában, annak ellenére, hogy a Mercedes például már évekkel ezelőtt azt állította, mindenben a C lesz a sztenderd, a Ford ezek szerint még kitart. Középen forgótárcsás váltókapcsolót látunk, ennek használata szokható, de ha nem forogna körbe, talán még könnyebb lenne, egy hagyományos kart vagy joystickot még mindig jobban preferálnék ennél.

Ma mindenki hazudik, ez a Ford nem 48

Tárcsás a váltókapcsoló, sajnos körbefordul, ami nem túl jó megoldás

13,5 colos átmérőjével tekintélyes az új kijelző a középkonzolon. Azért ekkora, mert a fedélzeti rendszerre integrálták a korábban fizikai gombokkal dolgozó klímakonzolt. Itt egy könnycseppet morzsoljunk el, nagy kár érte, kiváló ügynök volt. A kijelzőn nem lehet olyan kényelmesen hőfokot vagy befúvást állítani.

Egész jól kezelhető a szoftver, annak azért örültem volna, ha a vezetéstámogatók menüjét nem dugják ennyire mélyre, és a táblafelismerőt ki lehet kapcsolni egyszerűbben. A CarPlay kiválóan működött az egész tesztidőszak alatt, a tolatókamera képe viszont késik, erre alaposan fel kell készülni, főleg a Kuga különösen rosszul kezelhető féke miatt.

Ma mindenki hazudik, ez a Ford nem 49

13,2 colos a monitor, vezeték nélkül tudja a telefontükrözést

Általánosan jó anyagokhoz nyúlok mindenfelé, a kormány bőrözése és fogása is remek, ahogy az összeszerelés is. Digitális műszeregységet bámulok magam előtt, amin a legtöbb hasznos infót láthatom, és a grafikája is elfogadható. A külön lencsére vetített head-up display viszont már elég elavultnak tűnik, de még így is hasznos felszerelés.

Technika

Négyféle hajtással készül az új Kuga, és dízel már nincs közöttük. A belépőmodell 1,5 literes, háromhengeres turbómotorral 150 lóerős és elsőkerék-hajtású, automata váltóval viszont ugyanez a motor 186 lóerős teljesítményt ad le. Minden további változat hibrid, 180 lóerős rendszerteljesítményt tud elsőkerék-hajtással, 183-at összkerékhajtással.

Ma mindenki hazudik, ez a Ford nem 50

2,5 literes szívó benzinmotor, 6,1 literes fogyasztást csinált 2000 kilométeres távon

A plug-in hibrid változat a legerősebb 243 lóerős rendszerteljesítménnyel, 14,4 kilowattórás hibrid akkumulátorral, amiben 69 kilométerre elég áramot képes tárolni. Mindegyik hibrid változat benzinmotorja ugyanaz a 2,5 literes, Atkinson-ciklusban működő, szívó négyhengeres. A Ford ezt a hibrid rendszert Toyota-licenc alapján készítette, vagyis párhuzamos hibrid, a villanymotor és a benzinmotor is képes a hajtásra, a kettő között hidrodinamikus nyomatékváltó végzi a tengelykapcsolást.

A sima kétkerék-hajtású hirbid fogyasztása a gyártó ígéretei szerint 6,2-5,3 liter/100 kilométer között mozog, amit a teszten tudott is teljesíteni. 6,1 literes tankolás szerinti átlagával (főként autópályás használattal) 900 kilométeres hatótávolságot tudott egy tank benzinnel (54 liter), betartva a sebességhatárokat, de a megengedett legmagasabbal haladva.

Ma mindenki hazudik, ez a Ford nem 51

A külön lencsés head-up kijelző már kicsit elavult technológia

Futóműve elöl MacPherson, hátul a kétkerék-hajtású változatoknál csatolt hosszlengőkaros. Az összkerékhajtású Kuga összetettebb multilink futóművet kap a hátsó tengelyre. A kötelező vezetéstámogató rendszerek mellett (ütközésmegelőző, táblafelismerő, tempomat, fáradtságfigyelő, tolatókamera, tolatóradar) számos fejlett rendszert tud a Kuga. Összetett sávtartója kedvünk szerint vezethet a sáv bal vagy jobb szélén, de a kellős közepén is, elöl-hátul tolatókamera, holttérfigyelő, keresztirányú forgalomfigyelő és vészfékasszisztens is akad a fedélzeten.

Vezetés

Jól szól a B&O Play hifirendszer, kihallani a magas hangokat, a mélyeket pedig az ülésemen keresztül érzem is, az ilyet pedig csak szeretni lehet. Elnyomni sajnos nem tudja a hátsó ülések nyiszatolását, de utasokkal szerencsére nem mocorognak. A monoton autópályázás közben masszív futómű ügyesen kimozogja a nagyobb hullámokat és úthibákat, a kisebbekbe viszont beledörren a karosszéria.

Ma mindenki hazudik, ez a Ford nem 52

19 colos felnijei mögött piros nyergek, ez az ST-Line X sajátja

Volna mit javítani rajta, talán kisebb felnikkel, ballonosabb gumikkal kényelmesebb lenne, ez Budapesten kimondottan igaz. Kívánok még legalább 10-15 centit a tengelytávolságba is, mert a szintkülönbségeken bólogat a Kuga, ezt pedig nem jó érezni, pláne sűrű egymásutánban. Azonban ennyit lehet csak felróni neki, ami negatív lenne, mert a legtöbb helyzetben kényelmesen rugózik a futómű és jól tart kanyarban, persze, utazáskor utóbbit azért úgysem fogjuk gyakran feszegetni.

Fel-felhörren a benzinmotor, ahogy gyorsítok, de egyáltalán nem zavaró. Ez már nem az a hibrid rendszer, ami megállíthatatlanul telebőgi a világot kelletlen motorzajjal. Ahogy elveszem a gázt, szinte minden alkalommal le is áll a motor. Hamar tölt vissza annyit az akkumulátorba, hogy ne kelljen fenntartania a fordulatszámot.

Ma mindenki hazudik, ez a Ford nem 53

Méretei nem változtak jelentősen

Kiváló a reakciója is, ahogy rúgom a gázt, úgy ugrik a Kuga, és 180 lóerővel már érezhetően mozdul. Fürge jószág, ki sem néznénk belőle, de a vehemenciája majdnem ugyanolyan autópályán előzéskor, mint lámpától elinduláskor. Ez kényelmes, nem kell készülni sem a váltó reakciójára – hiszen nincs –, sem a motor erejére, túlzottan nem kell megtervezni egy előzést vagy kikerülést, ritka egyszerűen használható autó.

Komplett hajtáslánca Toyota-mintára épül, és még a fékezési érzete is pont olyan. Ez egy gyenge pont, mert először érzéketlen, aztán túlzottan is érzékeny, aminek béna megállások, ideges parkolások és manőverezések a vége. A centizőknek fontos tudni, hogy a tolatókamera képe jelentősen késik, a késő fékreakcióval együtt pedig sokkal közelebb kerülhetünk ahhoz, amihez nem szeretnénk.

Ma mindenki hazudik, ez a Ford nem 54

Dupla kipufogó, fényezett kerékjárati ívek járnak az ST-Line-ra

900 kilométer egy tankkal. Ez inkább már a dízeles fogyasztásokhoz van közel, pedig a Kuga ennyit ment el benzinnel. Ez bizonyítja, hogy a hibrid hajtás ebben a formában még mindig piszkosul hatékony. Átlagfogyasztásban ez 6,1 litert jelent 100 kilométerenként. Rendben, hogy hosszú utazásoknál az ember 250-300 kilométerenként megáll kifújni magát, de a Kugával nem kellett még a tankolással sem bajlódnom Varsóig.

Költségek

Sima benzines Kugát 13,61 millió forinttól lehet hazavinni akkor is, ha az erősebb, 186 lóerős, automata váltósat választjuk. Hibrid 16,31 millióról startol, a pluszvillanymotorral működő összkerékhajtás felára 760 000 forint, a plug-in hibrid pedig minimum 19,3 millió forintba kerül. A Titanium, Active és ST-Line szinteken felül utóbbi kettő X változattal is rendelhető, amik a megjelenésen nem változtatnak túlnyomóan, de extrák terén igen. Az X változatokhoz járnak az AGR első ülések, elektromos tükrök és csomagtérajtó, kibővített vezetéstámogató rendszerek, az Active-hoz fekete tető és tükrök, az ST-Line-hoz pedig piros féknyergek.

Alapkiviteléhez is járnak az automata kapcsolású LED-fényszórók, vezetéstámogató rendszerek, 13,2 colos multimédia-kijelző, kétzónás klíma, 5G-kapcsolat, változtatható menetmódok, vezeték nélküli telefontöltő. Minden felszereltségnél feláras a panorámatető (515 000 Ft), a vonóhorog és a csomagtér-elválasztó háló.

A Ford Kuga Hybrid és vetélytársai – Listaár, forint
Ford Kuga 2.5 Hybrid (180 LE) 16 300 000
Hyundai Tucson 1.6 T-GDi hybrid (210 LE) 15 499 000
Kia Sportage HEV (210 LE) 14 649 000
Toyota RAV4 Hybrid (218 LE) 15 840 000

Értékelés

Használhatóság tekintetében a Kuga megingathatatlanul az egyik legjobb választás lehet. Tágas, értelmes tárolókkal teli, és nem hazudik arról, mennyire keveset tud fogyasztani. Autóként sok érzelem okozására nem képes és a minőségérzettel is vannak hibák, ha nem is a kézzelfogható dolgokra gondolunk. Mindezeken egészen könnyen túl lehet lendülni, ha a képességeire gondolunk. Azon a téren valóban nem okoz csalódást.

Mellette – Ellene
 
  • Alacsony fogyasztás
  • Csendesen működő hajtás
  • Praktikus utastér
  • Magas felszereltség
  • Jól működő vezetéstámogatók
 
  • Mocorgó hátsó ülések
  • Dübörgő futómű
  • Érzéketlen fék
  • Tolatókamera képe késik

Szavazás

Hogy tetszik a megújult Ford Kuga?
átlag
7.07
szavazat
687
Hogy tetszik a megújult Ford Kuga?