Az 1998-ban útnak indított Ford Focus évtizedes sláger, a márka kompakt sikertípusa, ami méltó párja lett a sok generáción át fennmaradó klasszikusoknak. Beállt a Volkswagen Golf, a Toyota Corolla mellé, forradalmi újítások, névcserél helyett folyamatos evolúciót mutatva. Jó futóművel, sportos vezethetőséggel, ugyanakkor praktikus karosszériával, és gazdag opciókkal hódított az európai piacon.
A negyedik generáció 2018-ban debütált, és tart ki a házon belül is egyre népszerűbb szabadidőautókkal szemben, a ráncfelvarrás pedig 2022-ben érkezett. Muníciója viszont egyre fogy, mert ma már egy Ford Puma, vagy Kuga olyan technikai megoldásokat kap, amelyek kimaradnak a Focus kínálatából. Szofisztikált hibridhajtás helyett neki csak mild-hibrid jut, ahogy az összkerékhajtás is kimarad a képből, nem beszélve a dízelmotorokról. Mégis mire elég ma egy 155 lóerőre fújt egyliteres háromhengeres hajtáslánc a praktikus kombi karosszériával társítva?
Külső
A kombi karosszériával testes autónak mutatja magát a Ford Focus, és tulajdonképpen az is: 4,67 méter hosszú, amihez 2,7 méteres tengelytáv társul. Így 28,6 centiméterrel hosszabb a jelenleg futó ötajtós verziónál, és az ős-kombi, az első generációs Ford Focus puttonyosnál is nagyobb 20,3 centiméterrel.
Így halad előre a világ, a ráncfelvarrással pedig pár apróság is érkezett, átrajzolták a motorházfedelet, és innen átkerült a (nagyobb) Ford embléma a hűtőrácsra, valamint a fényszórók minden esetben alapáras kivitelben is LED-technológiával készülnek.
Ezek már integrált ködlámpákkal készülnek, így a lökhárító két sarkáról eltűntek a kiegészítő fényforrások. Változott némileg a hűtőrács rajzolata, és a dizájt nagyban meghatározza a felszereltségi szint, mindegyikkel eltérő hűtőmaszk, apró dekorációs elemek járnak az autóhoz. Hátul is LED-esek a lámpatestek, amelyek sötétített búrát és új belső szerkezetet kaptak.
Tesztautónk ST-Line X felszereltséget kapott, így a sprektum egyszerre sportosabb-aktívabb végét képviseli, nincs króm dekoráció, mint a Titanium esetén, és a hűtőrács rajzolata is más, és a féknyergek is feltűnő vörös árnyalatot kaptak, valamint a 18 colos könnyűfém felni is mutatós.
Belső
Beülve jól átgondolt, modern, de mégis megszokott beltér fogadja az utasokat. Konzervatív az elrendezést tekintve, de azért a technológiai tartalommal nem fukarkodtak a Fordnál. A középkonzol tetejére ráültették a kategóriában rekordméretű 13,2 colos érintőképernyőt, amelyen a negyedik generációs SNYC 4 fedélzeti rendszer dolgozik.
Ezen a hatalmas képernyőn kényelmesen elfér a klimatizálás vezérlése, a hőmérsékletet, a szellőzést is itt állíthatjuk az alsó állapotsávot használva. Ez mindig megjelenik, így egész élhető a kezelés, a leghasznosabb a három állással rendelező Auto üzemmód, gyakorlatilag ezzel ki lehet sakkozni a legjobb beállítást a mindennapokban.
A Ford régóta csiszolt házi rendszere kissé más logikát követ, mint amit az okostelefonokon megszoktunk, néha nehéz a lapozás, és a funkciók közötti váltás, de megszokható. Szolgáltatás pedig van bőven, vezeték nélkül, online érkeznek a szoftverfrissítések, élő forgalmi adatok alapján működik a folyamatosan frissített térképekkel dolgozó navigáció. A Ford fejlett hangvezérlést is kínál, az alapokat az Amazon digitális asszisztense, Alexa adja, angol nyelven.
Valahogy ez a funkció messze van még a mindennapi autózástól, nekem még mindig egyszerűbb két mozdulattal beállítani a hőfokot, elindítani egy zenét, mint elregélni egy gépnek, hogy mire gondoltam. A vezeték nélkül működő okostelefon-integrációval viszont mindenki visszatérhet a megszokott mobilos ökoszisztémához, ami az autó internetes hozzáféréséről, és WiFi hotsportjáról is üzemelhet.
Töltés terén is mindenkire gondolt még a Ford, a régi USB-A csatlakozó mellett van egy USB-C, a megszokott 12 Voltos ajzat, vezeték nélküli töltés, valamint hátul is lehet két USB-C felszereltségtől függően.
A belteret feldobja az ST-Line felszereltségre jellemző vörös varrás, az anyagminőség átlagos, az ajtókat borító panel kamu varrásaiért kár volt, ezek olcsó hatást keltenek. Elöl AGR minősítésű üléseket találunk, ezek széles határok között állítható, hosszú távon is kényelmes darabok, a fejtámla magassága és dőlésszöge is változtatható.
A második sor utasai nyernek igazán a kombi karosszériával, bőséges a lábtér, magam mögött (184 cm) még arasznyi a hely az első ülésig, és a panoráma üvegtető sem csorbítja vészesen a fejteret. Kombit viszont igazán a jól pakolható puttony miatt veszünk, és ezen a téren az összes kötelező klasszikus húzást tudja a Focus.
Térfogata a gyári prospektus szerint 575 liter felhajtott hátsó üléstámlákkal és 1653 liter bővített csomagtartóval. Ezek nemcsak az előd 490-1515 literjéhez képest, de az alsó középkategóriás kombik között is kiváló értékek.A csomagtérpadló áthelyezhető, de felhajtható is középtájon, így kevés rakomány esetén jó térelválasztó. Alatta külön rekeszt kapunk gumitálcával, ez jól jön a vizes, sáros felszerelések szállításához.
Hasznos kiegészítő a gyári szőnyeg, ami egyik oldalán kárpittal, a másikon vízhatlan réteggel rendelkezik, és rálógatható a lökhárítóra: így pakoláskor elkerülhetőek a karcolások, és egy horgászat végén beülhetünk a csomagtérbe csizmát cserélni, anélkül, hogy sárosak lennénk. Kampók várják a szatyrokat, kellően erős a két oldali LED-es világítás, egyedül talán a rolós „kalaptartót” lehet kritizálni, ezt nem mindig sikerül könnyen beakasztani. A csomagtérfedél motorosan mozgatható, tehát szinte minden tételt kipipál kombiság terén a Ford Focus.
Technika
Az egyre szűkülő motorválaszték mutatja, hogy a Focus lassan kikerül a kegyelt modellek köréből: csak háromhengeres ezer köbcentis turbófeltöltős benzineseket vehetünk (a sportverzió csúcsmodell, Focus ST-n kívül), az 1,5 literes verzió a ráncfelvarrással kikerült a kínálatból.
Így a 125-155 lóerős mild-hibrid benzinesek mellett már csak az 1,5 literes EcoBlue dízelmotor jelent alternatívát. Váltóból mindegyik verzióhoz más jár, a dízel nyolcsebességes hagyományos automatát kap, a gyengébb benzines érhető el hatsebességes manuális váltóval, a 155 lóerőshöz viszont 7 sebességes, duplakuplongos automata jár.
Váltót már csak a Focus ST-hez lehet választani, a csavar kedvéért a 2,3 literes turbós, négyhengeres benzines 280 lóereje mellé hatsebességes kézi, illetve 7 sebességes, de hagyományos, hidrodinamikus automata kérhető.
A Fordnál a mild-hibrid modellek esetén a belső égésű motor mellé van egy erősített önindító-generátor Az ISG itt is Integrated Starter-Generator, az elején a B a Belt (szíj) szót jelöli, mivel az önindító-generátor szíjhajtású, mint a többi márkánál. Az akkumulátor Kapacitása 0,48 kWh és maga az akku 12 liternyi teret igényel.
A rendszer besegít a gyorsításba 55 Nm nyomatékkal, és fékezés során gyűjti vissza az elhasznált energiát, működését a műszerfalon felvillanó kis ikonok mutatják, egyébként észrevehetetlen a működés.
A kombi előnye a praktikum mellett, hogy a csatolt hosszlengőkarral szerelt ötajtóssal ellenben ez minden motorverzió esetén négylengőkaros hátsó felfüggesztést kap.
Vezetés
A Ford Focus mindig is az átlagnál jobb vezetési élményt adó családi gépek kategóriáját képviselte az autórajongók szemében, és ez még így, a negyedik generáció második felvonására sem változott. A kormányzás közvetlen, élénk, jó fogású a volán, és a rásegítás mértékét is pont jól belőtték, egy kanyargós szakaszon leginkább arra kell figyelni ki lesz először rosszul az utasok közül.
Az ST-Line sportosabbra hangolt, feszesebb futóműve kerek egy centiméterrel teszi alacsonyabbá az autót, de még így is bőven kielégítő a menetkomfort. Nem ráz, inkbáb csak feszes, és tényleg meglepődtem, hogy mindezt 18 colos kerekekkel, 235/40 méretű abroncsokkal produkálta a kocsi. Igaz, ha egy gyártó jól vezethető gépet farag az egy emelettel magasabb Kugából, annak gyerekjáték harmonikusra hozni a Ford Focus kombit.
400 ezer forintos extra, de talán az egyik legfontosabb újítás az új mátrix- LED fényszóró. A rendszer amera segítségével határozza meg a kitakarandó foltokat (hogy ne vakítsuk el a szemből érkezőt), és természetesen követi a kanyarívet. Lenyűgöző fölényben van az átlagos autókhoz képest. A homogén, mindehol ugyanolyan erős fénykáva érdekes hatása, hogy még messzi tereptárgyak is éles fekete árnyékot vetnek, az előttünk közlekedők halogén lámpáinak fényei pedig sárgás foltoknak tűnnek.
A vezetési élményt rontja, hogy a hétsebességes automatát nem lehet manuális módban használni. Nincs fül a kormány mögött, csak az üzemmód változtatással tudjuk befolyásolni a váltó viselkedését. Sport módban vezetve így élénkebb gázpedál használattal lehet elérni a helyzetnek megfelelő visszaváltásokat, de ezzel együtt is hiányzik a kézi opció.
Erő elvileg van bőven, a gyári 0-100 km/órás gyorsulás 8,4 másodperc, amivel 10-15 éve még bőven a sportos kategóriába esett volna a típus, a végsebesség pedig 208 km/óra. A 16 lóerős, 55 Nm nyomatékkal dolgozó 48 Voltos mild-hibrid rásegítés a kritikus kigyorsításoknál ad némi pluszt, enyhíti a turbólyuk hatását. Amikor visszatermel, az észlelhető: gázelvételkor az apró motor amúgy gyenge motorfék hatása érezhetően erősödik, de a Ford által is alkalmazott full-hibridekhez mérve azért nagyon halvány a hatása.
A fékrendszer is illik a sportos összképbe, jól adagolható, hatékonyan dolgozó rendszert kapunk, ami segíti a biztonságos lassítást. Biztonsági rendszerből is van bőven, a holttérfigyelő rendszere akár a vontatott utánfutót is képes figyelembe venni, a sávelhagyásra figyelmeztető adaptív tempomat pedig megáll a dugóban, és gombnyomásra indul újra a sorral együtt.
Autópályán a jó hangszigetelés tűnik fel, ezen a téren sokat lépett előre a Focus is, a 10 hangszórós B&O Play hangrendszert érdemes bepipálni az extralistán 185 ezer forintért, nem zavarja túlzott szél- és gördülési zaj a zenehallgatást. Országúton a jó vezethetőség kerül előtérbe, városban pedig a jó manőverezhetőség segít terelni az termetes karosszériát, a keresztirányú forgalmat figyelő rendszer a nagy látószügű tolatókamerával viszont kötelező extrák, sokat segítenek ilyen környezetben.
A háromhengeres, turbós motor hangját, vibrációját laikus fül már nem tudná elkülöníteni a négyhengerestől, csak erős gyorsítás során van némi érces zaj. Bár elvileg minden műszaki fogás a károsanyag-kibocsájtást, és így a fogyasztást csökkentené, azért a 155 lóerő nem a levegőből jön össze. Átlagos használat mellett, egy hosszú autópályás utazással 6,9 l/100 km lett az átlagos fogyasztás, és még országúti csorgások során sem sikerült megközelíteni a gyártó által megadott 5,2-5,6 l/100 km-es értéket.
Költségek
Alaposan átnyálazva az árlistát, még egy szedán karosszériaverzió is meghúzódik csendben, kizárólag dízelmotorral 11 970 000 forintos listaáron. Igen, ez a Ford Focus árszintje, de kibelezett, fapados alapmodell nincs is már, itt minden Titanium, meg ST-Line, és ezek leszármazottai. Különféle soha vissza nem térő, de azért sokáig tartó akciókkal most vannak darabok tízmillió forint alatt is, Titanium Business elnevezéssel, ahogy azt a név is sugallja, csak vállalkozások, cégek számára.
Ezért maradjunk is csak a tiszta listaáraknál! Tehát, az ötajtós 125 lóerős Ford Focus 11,27 millió forintba kerül, ugyanez kombiként 11,54 millió. Minimális felár a praktikumért cserébe, a 155 lóerős kivitel dinamikájáért pedig 12,69 millió forintot kell fizetni.
A tesztautó és aut. váltós vetélytársai – Listaár, forint | |
---|---|
Ford Focus 1,0 EcoBoost Titanium DC7 (155 LE) | 11 970 000 |
Kia Ceed 140 T-GDI DCT Fusion Plus (140 LE) | 9 999 000 |
Opel Astra 1,2 Turbo GS aut. (130 LE) | 10 810 000 |
Škoda Scala 1,5 TSI DSG Selection (150 LE) | 10 151 350 |
Aki aggódna a kis lökettérfogatú, nagy teljesítményű motor megbízhatósága miatt, azt 2+3 éves jótállással nyugtatja a Ford, amit 250 000 kilométeres futásteljesítményig lehet bővíteni, a hajtáslán c elemeire pedig akár 8 évig tartó Ford Protect garanciát is kérhetünk, igaz ezt 150 000 kilométerig kínálja a gyártó.
Összegzés
A Fordnál van minden a polcon, teljes elektromos hajtással debütált az új Explorer, a Kuga full-hibridként, és konnektoros kivitelben is elérhető, ráadásul ez a technika a Toyotáéval rokon, így igen hatékony, magas műszaki tartalommal bír. Mégis, a Focus ezekből már nem kap, a népnek szánt verziók egyliteres motorokkal karistolnak. Lehetne több teljesítményszint, az egyszemélyes dízel „hadsereg” pedig nagyon előremutató, de ma még lehet tennének páran foglalót egy kétliteres, jó erőben lévő takarékos, hosszú utakra tervezett dízelmotoros Focusra.
A praktikum elsőrangú, a vezethetőség még mindig dobogós a kategóriában, és a digitális szolgáltatások terén is naprakész lett a típus az új frissítéssel, de ez most az autóipari trend, a személyautós közlekedés gerincét adó típusok, a kompaktok szinte minden gyártónál egyre kevésbé fogynak, és így egyre mostohább elbánásban részesülnek. Szóval aki régi vágású családi autóra vágyik, az még most csapjon le egy tényleg alacsony fogyasztású Ford Focus kombira, dízelmotorral. Minden másra ott a Ford SUV-sikerpárosa, a Puma/Kuga.
Mellette – Ellene | |
---|---|
|
|