Talán a Mercedes-Benz CLS-sel kezdődött el a messze tévesen kupénak nevezett négyajtós modellek világa. Szörnyen kellemetlen, hogy az autóipar képes ugyanúgy hívni szedán, ötajtós és még SUV modelleket is, mint a történelem legszebb vonalú autóit. A kupé kétajtós, legfeljebb három és pont. Valami azonban elindult 2004-ben a CLS-sel, amire 2008-ban a Volkswagen is felkapaszkodott a Passat CC-vel.
A nép meg imádta, és ezért senkit nem hibáztatok. Messze jobban néz ki egy CC, mint egy sima Passat, keret nélküliek az ajtók is, maga a vagányság. Az Arteonnal pedig tökéletesítették a stílust 2017-ben. Piszkosul vonzó autó, pont olyan, ami után megfordulsz az utcán, visszanézel rá a parkolóban, és ha eszedbe jut, még talán vágyni is kezdesz rá, amit nem kell szégyellni. Tudom, aki igazán szeretne ilyet, annak az R a minden, de félek, lehet, hogy az Arteonok közül ez a legrosszabb választás.
Külső
Ez a legaudisabb Volkswagen. Ha a vonásain végignézünk, találunk benne az A4-ből, A5-ből, A6-ból és még a TT-ből is egy adaggal. De nevének eleje, az Art tökéletesen illik rá, ez egy művészi forma, tekintve, hogy hova készült a modell. Üzleti szedán, akarom mondani csapotthátú ennyire talán még sosem volt sportautósan szexi, mint az Arteon.
Arányaiban látszik a prémium műszaki alapok hiánya. Rövid orr, irdatlanul hosszú kabin, hosszan elnyúló far, ez a forma hosszmotoros alapokért kiált. De az MQB platform az alapja, így maradt a keresztmotor és az R esetében 2838 milliméter hosszú tengelytáv. Kerékívei beleharapnak a géptető szélébe, a lámpákat összefűzték a hűtőmaszkkal, az egésznek az oldalára pedig pengével rántottak övvonalat.
Négy darab tisztességes és valódi kidörgő feszít a hátulján, ahol szolid légterelőél figyel a csomagtérajtón, meg egy beszédes R betű. Speckó kék fényezésével vibrál a forgalomban és azonnal látszik rajta, hogy ez nem a területi vezető Arteonja. 20 colos, irgalmatlanul vékony peremes gumijaival minden parkolás aggódással teli, de cserébe annyira vékonyak a küllők, hogy a világoskék féknyergek világítanak rajtuk keresztül.
Belső
Minden külső izgalom elmúlik, ahogy felnyitjuk az Arteon keret nélküli ajtajait. Sivár volkswagenes formavilág fogad, bármelyik Passat is lehetne a sok közül, persze van, akinek a megszokott németes rend a fontos, és pontosan ez az, amit egy Volkswagentől elvár, bármennyire funky kívülről. Minden fekete vagy sötétszürke, ami egy sportos autónál rendben van, ha tényleg sportos.
Az Arteon R-ben azért van pár specifikus elem, ami jól áll neki. Az egyik ilyen a formázott, perforált bőrrel bevont sportkormány a szolid R emblémájával. A másik az első ülések, amik egybe fejtámlásak, vagyis ez a része nem állítható, viszont kárpótol az oldaltámasz, az állítható deréktámasz és az ülőlap dőlésszögének állíthatósága. Az ülőlap hossza csak a vezető ülésén állítható, pedig igazán beleférhetett volna az utas oldalán is.
Egy 12,3 colos kijelző néz felém a kormányon keresztül, amin a grafika nagyon egyszerű, letisztult, kicsit még változtatható is, de nincs benne sok izgalom. A központi 9,2 colos multimédia már izgalmasabb, főként a kép élessége, a grafika és a kezelhetőség miatt. Üveglapos, szóval hozzáérni is egész jó – nem gondoltam volna, hogy érintőkijelzőnél ez valaha eszembe fog jutni – és a szoftver kiválóan fut. Vezeték nélkül tudja a CarPlay-t és az Android Autót, de a saját navigációja sem rossz.
Van mélysége és magassága a Harman/Kardon hifirendszer hangzásának, ez nem térdel le egy mozgalmasabb drum ’n’ bassnek, és Lenny Kravitz tisztán szól rajta, így megéri a pénzét. Klímakonzolja érintős, de a 40 fokos melegben is tökéletesen temperált a rendszer, így talán egyszer vagy kétszer kellett korrigálnom rajta.
Végtelenül zavaróan működnek a kormány érintős-nyomós gombkonzoljai, késnek, nem érzékelnek jól vagy időben, a minőségi érzéstől nagyon messze vannak. Szerencsére az újabb modellekben ezeket már nem használják. Minden anyag egyszerű, különösebben nem lehet kiemelni semelyik részét, legalább egységes, és az összeszerelés is rendben van.
Akkora a hely mögöttem a hátsó sorban, hogy beköltözhetnék. A Superb jut róla eszembe, tényleg hatalmas az Arteon-bendő és fejtérből sincs kevés. A hatalmas tengelytávot jól kihasználták, pedig külsőre alacsony az autó, szerencsére bent is egészen mélyre kerültek az ülések. Hátul opcionálisan külön klímakonzol lehet és fűtés a szélső üléseken, a hangulatvilágítás 30-féle színét itt is lehet élvezni, és az anyagminőség is azonos az első utastérrel.
563 literes rakteret tár fel a csomagtér ajtaja, ami alapáron nem motoros, és egy ekkora fedelet már nem egy álom kézzel mozgatni, pláne, ha csomagokat is cipelsz. A padló alatt van egy kisebb tárolórész, de nem sok, pláne, ha pótkereket is kérünk bele.
Technika
Minden Arteon a Volkswagen moduláris építőkészletéből dolgozik, az MQB keresztmotoros felépítést jelent, amiben Haldex-rendszerű összkerékhajtás is elfér. Kétliteres dízel- és benzinmotorokkal készül az Arteon, de cikkünk megjelenésekor csak Shooting Break, vagyis csinos kombi karosszériával érhető el. A benzines motorok 190 és 280 lóerős verziókban rendelhetők, a TDI 150 és 193 lóerővel, utóbbi 4Motion összkerékhajtást is kap.
Az ötajtósnál és a Shooting Breaknél is az R a csúcsmodell 2,0 literes, négyhengeres turbómotorral, ami 320 lóerőt és 420 Nm nyomatékot teljesít. Haldex-rendszerű összkerékhajtás jár hozzá, vagyis elektronikusan vezérelt, tapadástól függően irányítja a nyomatékot a tengelyek között. A többi változathoz nem érhető el az R okos hátsó differenciálműve, ami oldalanként kuplungtárcsákkal vezérli a nyomatékot.
Ezzel a nyomatékvektor-szabályzás nem csak a stabilitás miatt vezényelheti az erőt oldalanként, de a sportosabb hatás kedvéért az ívkülső hátsó keréknek adhat több erőt, pár pillanat erejéig közel 100%-ot is. Hétfokozatú DSG-váltója olajban futó kuplungtárcsákat használ, a kormány mögötti fülekkel pedig kézzel is válthatunk fokozatokat.
Az R-hez alapból jár a kitakargatós, pontosan működő Digital Light fényszórócsomag, sávtartó, távolságtartó tempomat, tolatóradar és táblafelismerő is. 2020-ban frissült legutóbb az Arteon, így az új szabványoknak még nem kell megfelelnie, de minden vezetéstámogató rendszere remekül működik. Ha nem észleli a sofőr beavatkozását, megpróbálja felébreszteni csipogással, fényjelzéssel, fékezéssel, az öv cibálásával. Ha erre sem reagál, kiteszi a vészvillogót és automatikusan lehúzódik az úttest szélére, majd hívja a 112-t.
Vezetés
Karcosan felhörren a kétliteres motor, ahogy hidegen beindítom az Arteon R-t. Mivel pusztulat meleg tombol kint, 40 fok volt az átvételkor, így pár másodperc alatt felépíti az olajnyomást és vissza is ejti a fordulatszámot, nem kell melegítenie, mert egy perc és üzemmeleg lesz a víz. Jól szól, mélyen és nyersen, a kipufogó felől is hörög, de csak szolidan. A mindennapjaimat ez jókedvvel indítaná, ha ezzel kéne járnom.
Az már nem, ami a váltókar D-be húzása után az elinduláskor történik. Úgy emlékszem, hogy a DSG nem volt ennyire rossz, mint most, de ahogy visszaolvastam Szörényi Andris cikkét két évvel ezelőttről, ugyanezt tapasztalta. Az Arteon R megugrik, ahogy felengedem a fékpedált, kicsit kúszik, majd bedobja a második fokozatot, amitől az egész autó megrándul. Ha még a gázon is állsz, rosszabbul jársz, mert még nagyobbat rúg.
Minden parkolóból való kiállásom egy küzdelem, mint a kezdő sofőr, aki nem tudja, felengedheti-e már a kuplungot, aztán inkább leugrik róla. Városi közlekedésnél bosszantó, kényelmetlen, és ez nem egy túlhúzott 6-700 lóerős AMG vagy M-es BMW, bár még azok is sokkal szebben csinálják. Sajnos ez egy rossz váltó, ami képes tönkretenni az Arteon R vonzerejét is.
Minden bukdácsoláson, rossz visszaváltáson, korai felváltáson túl persze van olyan pont, ahol jól működik. Ott, ahol ritkán vagy talán soha nem fogja használni senki. Mert bár az Arteon R egy sportmodell, azért mégiscsak hétköznapi használatra készült, valójában egy erős üzleti autó. Ott jó, ahol az ember kiengedné a gőzt, magasabb fordulatszámnál és tempónál tűpontosan és villámgyorsan képes váltani.
Kihúzatom az Arteont, hogy megkeressem a jó oldalát. Minél gyorsabban megyek és minél magasabban forog a motor, a váltó annál agresszívebben és gyorsabban teszi a dolgát. Itt jó, már rég túl vagyunk a legális sebességhatáron, 4,9 másodperc volt csak elérni a 100-at, a 130 onnan már csak egy villanás, az Arteon R piszkosul gyors.
Beledörmög a motor az utastérbe, hallom, ahogy elölről karcol, hátulról fúj, mint valami mérges négylábú, őszintén nagyot megy, de ez az egyetlen pont, ahol jó. Amikor visszalassítok értelmes tempóra, kezdődik minden elölről, már az autópálya-lehajtón is bénázik a visszaváltássál, ahogy épp behajtanék az új hungaroringi körforgalomba, meg is akad, majdnem lebólintom a kormányt, mielőtt megkezdhetném a kört.
Bosszant, mert ennél többet ígér. Innen már igazán nem jelent sokat, hogy a körforgalomban löttyintgeti a hátulját, érezhetően játszik a hátsó differenciálművel. Ez mondjuk jól áll neki, miután az eleje nem igazán szeret fordulni, ezzel rá lehet segíteni, ha eltaláljuk a technikát. Agresszíven kell vezetni, hogy valamilyen szinten összeálljon, és ez nem túl jó. Szinte semmilyen összhang nincs a hajtás, a kormányzás és a futómű között.
Irgalmatlanul kemény a futómű, ami egy München-széli mellékúton nem lenne zavaró, de Budapesten ez már sok. Dörrennek a kerekek minden úthibán, a keresztbordákba belerándul az egész kocsiszekrény, és ehhez még gyorsan sem kell menni. Kergetéskor jó, hogy az Arteon R nem dől szinte semennyit, de a lepencei szakaszra már inkább el sem indultam vele, egyáltalán nem hozta meg a kedvemet hozzá.
Minden sportolást félretéve, Comfort üzemmódban közlekedve minimálisan javul a váltó működése, de ettől még mindig nem lesz jó, megmarad a kőkemény futómű és a folyamatos pattogás, ami utasokkal hatványozottan romlik, már csak a kellemetlenség miatt, hogy beszélgetni nehéz benne egy átlagos budapesti körön. Mindemellé a 12 literes átlagfogyasztás a minimum, ennél lejjebb egyáltalán nem jutottam, pedig a sportos közlekedéstől igyekeztem távol tartani magamat az Arteonnal.
Költségek
Tesztünk megjelenésekor az Arteon csak Shooting Break, vagyis kombi karosszériával kapható, így az árakat is ehhez fogjuk igazítani. 18,66 millió forintról indul a konfigurátor 150 lóerős dízelmotorral, a 190 lóerős benzinesért épp csak 10 000 forinttal kell többet fizetni. 20 millió forint az összkerekes TDI és 22,4 a 280 lóerős benzines listaára. Ha erős benzinest keresnék, inkább az utóbbival kacérkodnék.
Arteon R-t jelenleg legolcsóbban 25,7 millió forintért lehet hazavinni. 18-as felnik helyett a 20 colos szett 670 000 forint, a Lapiz kék metálfényezés 350 000 forint, az Ergo Comfort első ülések pedig 720 000 forintos pluszköltséget jelentenek. A LED-mátrix fényszórók 600 000 forintba fájnak, a nagyobb multimédia és a Harman/Kardon hifi összesen 1,4 millió forint pluszt jelent, ha a 250 km/h-s csúcssebességet 270-re szeretnénk növelni, az 647 000 forintba kerül. Irgalmatlanul vastagon fog a VW ceruzája az extráknál, így az Arteon R Shooting Break ma a tesztautó konfigurációjában 29,5 millió forintba kerülne, még a beikszelhető 1,9 millió forintos állandó kedvezménnyel együtt is.
A Volkswagen Arteon R és vetélytársai – Listaár, forint | |
---|---|
Volkswagen Arteon R Shooting Break (320 LE) | 25 742 480 |
Audi S5 Avant (367 LE) | 30 902 710 |
BMW M340i xDrive Touring (374 LE) | 26 784 000 |
Mercedes-Benz C 300 4MATIC T-modell Mild hybrid drive (258+23 LE) | 21 768 000 |
Értékelés
Gyönyörű autó, igazán vonzó közlekedési eszköz, egy Arteon után biztosan visszafordulnék a parkolóban bármikor. Az R változat viszont nem a legjobb megoldás, amire készült, arra sajnos alkalmatlannak bizonyult, és egyszerűen kényelmetlen. Hagyományos futóművel, kisebb felnikkel, kevesebb erővel összeszedettebb és kényelmesebb autó. Ha Arteonban gondolkoznék, az R-t messziről elkerülném.
Mellette – Ellene | |
---|---|
|
|