Tényleg van egy Ford Caprid? Mekkora királyság! Melyik motor, egy-hármas vagy 2,8i? Esetleg 2600 RS? Aki a Capri név hallatán tűzbe jön és a Mustang európai megfelelőjére gondol, annak van egy kijózanító hírünk: az új Ford Capri nem kétajtós kupé, hanem valami nagyon más.
Az nem baj, ha a Cougarból Kuga lesz, a Puma is elmegy, végül is Fiesta-alapú volt a kis kupé meg a crossover is és a Puma sokkal kevésbé érinti meg az embereket, mint a Capri név. Azért nem kár annyira. De az elektromos Mustang Mach-E tanulság lehetett volna a Fordnak, hogy mely neveket kár devalválni, mert tömegek és erősen kötődnek a termékhez. A fiataloknak a Capri talán semmit nem jelent, a korombélieknek és a nálam idősebbeknek viszont bekapcsol a vészjelző, hogy ennek az autónak semmi köze az elődhöz.
Mintha a Ford marketingesei tényleg elhitték volna, hogy a két autó között kapcsolat van, legalábbis a bemutatón mindenütt a „Legend is back” üzenettel találkoztunk, pedig Földes Attilának igaza van abban, hogy a két Capri úgy hasonlít egymásra, mint egyik létra a másik tengerimalacra. Ráadásul ezt megtoldották azzal, hogy mekkora lázadó az új Capri. A helyben nullemissziós, nem különösebben sportos családi autó a fenegyerek? Ne már.
Állítólag így fejlődött volna máig a Capri, ha nem fut ki 1986-ban
Hasonlóan kellemetlen, hogy a dizájnerek lerajzolták a Capri elvi evolúcióját. Bár a Caprinak két generáció után 1986-ban magva szakadt, a rajzok szerint az organikus fejlődés a kétajtós kupéból egyenesen egy ötajtós crossoverhez vezet. Miért is? De az biztos, hogy a Capri név megalapozottságáról szóló vita értékes publicitás és egy autó sem tehet a nevéről. Vitatható névvel is lehet jó egy autó, és az első vezetésen a Capri kitett magáért, hogy ezt alátámassza.
Külső
Korábban dőlt el, hogy az új villanyautó visszahozza a Capri nevet, utána kezdtek tanakodni a formatervezők Murat Gueler vezetésével, miként tudnak bármi kapcsolatot teremteni egy hosszú motorházú, kétajtós kupé és egy emelt építésű, ötajtós ferdehátú között.
Igyekeztek összekötni a közel négy évtizedes távolságból az autókat. Ezt szolgálja a fekete orrmaszk, a menetfény, az ablakvonal, tehát amit látunk, az komoly erőfeszítések eredménye. A Fordnál érdemi vita volt arról, használhatják-e újra ezt a nevet, nem egyszerűen ráaggatták az autóra, mégis ez az eredmény. Folytassuk egy jó hírrel: az élénksárga metálfényezés az autó alapértelmezett, felármentes színe, amit 100-400 ezres felárért cserélhetünk öt másikra.
Mindössze 0,26 az alaktényező, amit többek között az Explorernél 18 mm-rel kisebb hasmagassággal, a légfüggöny nyílásaival és az alsó burkolattal értek el. A nagyobb kerekekkel alig romlik a cw-érték, körülbelül 0,265 a legmagasabb. Bár 2767 milliméteres tengelytávjuk megegyezik, a 4634 milliméteres Capri jóval hosszabb a 4468 milliméteres a Ford másik elektromos újdonságánál, az Explorernél. A szélesség tükrök nélkül 1872, behajtott tükrökkel 1946 mm, a magasság 1626 mm.
Esztétikai okokból fontos volt az orr-rész megnyújtása, de a motor- és az utasteret elválasztó tűzfal az energiaelnyelő-struktúra elemeként fix, a VW-rokonokkal is közös pont, ezért az nem mozoghatott. Nagyobb első túlnyúlással pedig hosszabb lesz ugyan a motortér, de a toka ritkán tesz jót egy autó arányainak. Emiatt a Ford az első tetőoszlopokat vitte hátrébb, hogy 100 mm-rel megnyújtva az orrot valamelyest közelítse az újat a dicső őshöz.
Rokonvonásnak szánták a menetfények íveit. Murat Guelerrel beszélgetve kiderült, hogy a dupla kerek lámpával kifutó Caprit erősebben idéző teljes kerek fénygyűrűket a BMW-k angyalszeme miatt hanyagolta a Ford.
Alapáron LED-es az összes lámpafunkció és adott az automatikus távfényvezérlés. A fejlettebb, a távfényből az előttünk haladó vagy a szemből jövőket kitakaró, a fénypászma hosszát okosan variáló mátrix-LED fényszóró Premium szinten jár.
Optikailag a C-oszlop ablakával és betétjével az autó az előző Capri lekerekített hátsó ablakmegoldására utal, ami az egyetlen szerintem is működő kapcsolódási pont közöttük.
Nagyon tetszettek a hangsúlyos Capri feliratok a lökhárítókban. A betűtípus menő és a hátsó ráadásul háromdimenziós. A szélesnek ható farral és a típusfelirattal az autó legalább olyan jól néz ki hátulról, mint szemből, itt nem fogytak el az ötletek a kocsi hátuljához érve. Ferdén hátulról a Capri a Polestar autója is lehetne, de ettől függetlenül jól néz ki.
Belső tér
Beszállás után első ránézésre és alaposabban körülnézve is az Explorer belső terével találkozunk, tehát kicsit komor az egész, sok a rakodóhely és az egészet az álló helyzetű érintőképernyő uralja, szemben a Volkswagen-testvérmodellek hasonlóan nagy, de fekvő tájolású kijelzőjétől. Egyetlen eltérést fedeztem fel az Explorerhez képest, az alsó kormányküllőt. A valódi Capri lyuggatott megoldását imitálja, csak az még fémből volt, ez meg műanyag.
Átlagos a minőségérzet, vannak olcsóbbnak ható és csinosabb anyagok, felületek. A műszerfal tetején a 10 hangszórós Bang & Olufsen audiorendszer egyik elemét látjuk, ez egy elegáns megoldás.
Mivel a belső térben is sok a közös elem a padlólemez-testvérekkel, a Volkswagennél elkövetett hibák is öröklődtek. Rémes az ablakemelő-kapcsoló, amivel egy érintésérzékeny felületen kell váltanunk az első és a hátsó ablakok mozgatása között.
Ezt az összes Volkswagenben utáljuk a Vezessnél, emiatt direkt rákérdeztem a Ford műszaki szakembereitől, hogy ez fátum, a MEB-technikából fakadó adottság, mint a töltőnyílás helyzete a hátsó dobfékkel, vagy módosíthatták volna, csak így van jól szerintük.
Értékeltem az őszinte választ, miszerint még a projekt legelején lehetett volna változtatni rajta, de akkor a Ford oldaláról abban bíztak, hogy annyira nem lehet rossz, ha a Volkswagen így csinálja. Amikorra rájöttek, hogy ez tényleg borzalmas, addigra késő volt belenyúlni és megváltoztatni az autó elektromos rendszerét. Szintén a Volkswagenek kísértenek a csúszkás hangerő-szabályozó felületben az elöl ülők között. A kormányon sajnos simogatós gombok vannak, ráadásul a vészvillogó kapcsolója is érintésérzékeny.
Közös pont a kicsi, 5,3” képátlójú óracsoport, amelyen ennek ellenére elfér, amit látni akarunk. 14,6″ az álló érintőkijelző képátlója. A képernyő szöge állítható, feljebb tolva feltárul alatta-mögötte egy rakodóhely. Elöl és hátul is 2-2 USB-C-töltőnyílás menti meg az éhes kütyüket, praktikusak a tágas ajtótárolók és a középső rakódóhelyek.
Viszonylag későn kezd lejteni a tetőív, így a hátul ülőknek talán 185 centis magasságig kényelmes a fejtér. A térdhely annyira tágas, hogy sokkal magasabb embereknek is jó volna. Sajnos hátul nem módosítható az üléstámla dőlésszöge. A hosszirányban állítható üléspadot feleslegessé teszi az egyszerre nagy lábhely és csomagtartó. A hátsó oldalablak nem teljesen fér az ajtóban, nyitásakor marad egy perem.
Elöl egyáltalán nincs csomagtér, kár érte, hátul viszont temérdek hely van. Óriási a 622-627 literes csomagtartó, a padlóelválasztó alatt is van némi hely. A csomagtér oldalában kosárban lakik az egyik töltőkábel, a másik elhelyezhető a legalsó üregben. Adott a síalagút, de nincs háttámlaledöntés a csomagtér felől. A motoros csomagtérfedél-mozgatás a Premiumban széria.
Technika
Mivel a Ford villanyautó-kínálata az amerikai viszonyokra szabott elektromos F150-ből és a meglehetősen drága Mustang Mach-E-ből állt, könnyű belátni, miért kooperál a Volkswagennel és építi az Explorert, a Caprit és még talán más modellt is a VW moduláris villanyautó-építőkészletére.
A közös MEB-alapok és az utastéri egyezések dacára a Capri és az ID.5 nem ugyanaz az autó, ahogy az ID4 és az Explorer sem azonos. Ha annyi lenne köztük a különbség, mint egy ID.4 és ID.5 között, akkor a Ford és a VW akár a gyártást is közösen végezhetné, mint a Ranger és az Amarok esetében, de a Capri a villanyautó-központtá alakított kölni üzemben készül, ahonnan nemrég a Fiesta búcsúzott.
Alapértelmezésben mindegyik Capri hátsókerék-hajtású, a fő erőforrás az APP550 kódjelű farmotor, 545 Nm nyomatékkal és 210 kW/286 lóerős teljesítménnyel. Ez hajszálra ugyanannyi, mint a Volkswagenekben, a motor is ugyanaz az állandó mágnesű szinkronmotor. A 134 Nm leadására hangolt első motor vélhetően egy aszinkron villamos gép, így üresben forogva nem kelt mágneses mezőt és minimális veszteséggel pörög, amikor nem hajt. Mint az összkerekes Teslákban.
Rokonszenves a Fordban, hogy a valóban kiautózható akkukapacitást kommunikálja, nem a nagyobb és jobban hangzó bruttó értéket, benne az akku nagyobb élettartamát szolgáló tartalékokkal. A prizmatikus, tehát szögletes cellákból felépülő telep NMC avagy nikkel-mangán-kobalt kémiájú, nagyjából 7:2:1 összetételben a megszokott 8:1:1 helyett. A váltóáramú töltő minden Capri esetben 11 kilowattos.
Első körben kétféle Ford Capri lesz kapható. A hátsókerék-hajtású, egymotoros modell akkuja 77 kilowattórás és 135 kilowattal tölthető egyenáramon, a kétmotorosé nettó 79 kWh-s és 185 kW a DC-töltés maximuma. A meglepő az, hogy a később érkező alapmodellben az 52 kilowattórás akkuval 145 kilowatt az egyenáramú töltési csúcsteljesítmény, ami több, mint a jóval nagyobb kapacitású 77-esé. A belépőmodell farmotorja 170 lóerős lesz.
Van rá esély, hogy később sportverziós is érkezik. Nevéhez valószínűleg nem az ST vagy a még nagyobb teljesítményű sportmodelleknek kijáró RS kapcsolódik majd, hanem a GT, igazodva a Mach-E elnevezéséhez.
2098-2190 kilót nyomnak az egyes modellek, ebből levonhatjuk a vezetőre és a csomagra jutó 75 kilót, tehát 2023-2115 kilóról beszélünk. A vontatási kapacitás a hajtáslánctól és az emelkedőtől függően 1000/1200 illetve 1200/1400 kg, 12 helyett 8 százalékos kaptatóval. A motorral ki- és behajtható vonóhorog felára félmillió Ft.
Mindig kétszéles gumikat kap a Ford Capri, elöl 235/55 R19 és 255/50 R19 a szériafelszerelés, a Premium kerekei egy hüvelykkel nagyobbak, a gumija elöl 235/50 R20, hátul 255/45 R20-as méretű. Opcióként választható 21-es kerék is, mindhárom felni áramvonalas a jobb hatótáv érdekében.
Érdemes a legkisebb keréknél maradni, mert a hátul hajtó modell fordulóköre így mindössze 9,7 méter, ami bámulatos. Persze a 20-as kerékkel adódó 10,8-11,0 méter is remek érték.
Az első MacPherson kerékfelfüggesztést négylengőkaros hátsó egészíti ki. A hardver közös, a hangolás teljes egészében a Fordé. Adaptív lengéscsillapítás nem rendelhető.
Vezetés
Kicsit rövid az ülőlap a kényelmes üléspozíciót adó vezetőülésen, a támlával egybeépített fejtámla ellenére a fejtámla kellően magasra ér. Zavaróan vastag az első tetőoszlop, de ez nagyjából 20 éve rengeteg autóban ugyanígy van. A vezetőülés deréktámasza a kipróbált autóban fel-le és ki-be is állítható volt, a magas embereknek rövid ülőlap megtoldására a 150-250 ezer forintos komfortülés kihúzható combtámasza ad lehetőséget. A vezető oldalán alapáras az ülésmasszírozás és a motoros állítás is széria mindkét első üléshez, akárcsak a fűtésük, amit kormányfűtés egészít ki.
Nem muszáj megnyomni a kormányoszlop oldalára rejtett indítógombot, a fékpedálra lépve az irányváltókar végét elfordítva üzemkész az autó. Némán, de annál energikusabban lódul meg a 340 lóerős verzió. A motorok nyomatéka finoman adagolható, a sok villanyautóban idegesítő darabosságot, aránytalan és hirtelen reakciókat itt megúsztuk.
6,4 mp a lassabb Capri gyorsulása 100-ra, amiből látszik, hogy ennél van ugyan gyorsabb házon belül, de összességében ez is jól megy. A csak hátul hajtó modellnél is adott a villanyautósan közvetlen gázreakció és vehemens meglódulás, rendeset lép ez is. Az összkerekes gyorsulása 5,3 mp 100-ra, az végképp jól megy.
Látványra rosszabb az alul-felül lapított kormány, mint vezetés közben. Nincs annyira megvágva az alja és a teteje sem, hogy lekanyarodás után a visszapörgéskor idegesítő legyen. A futómű az autó legjobb részei közé tartozik, a hajtáslánccal együtt. A kormányerők kellemesek, az egyes üzemmódok jól kiegészítik egymást. A Capri egy családi autóhoz képest jól terelhető hegyi országúton. Nem különösebben sportos, de természetesen suhan, örömmel terelhető kanyarról-kanyarra.
Vezettük a farhangsúlyos összkerékhajtású és a tisztán hátsókerék-hajtású modellt is és mindkettőnek jót tesz, hogy hátulról toljuk, nem elölről húzzuk az autót. Hajtási befolyások a 4×4-esben sincsenek a volánon. Kigyorsításkor szépen nyom hátulról az autó, de farolgatni nem lehet vele, mert a menetstabilizálásnak csak a beavatkozási küszöbe emelhető, kikapcsolni nem lehet.Ennek okát megkérdeztem Uli Koestertől, a Ford európai villanyautó-igazgatójától. A villanyautók nyomatéka hirtelen tud rátörni a hátsó kerekekre, nem akartak ezzel kockáztatni. Kár, de érthető döntés, a sokkal kiszámíthatóbb erőleadású Mustangokkal is esnek-kelnek sokan.
Kettős oldalüvegezés nélkül is csendes az utastér, halkan mehetünk viszonylag nagy, 130-160-as sebességgel, ahol ez szabályos.
Akinek nem kell egyszerre csúszós és meredek helyeken autóznia, amit a hirtelen megugró motorerő és a hátsókerék-hajtás megnehezít, az egymotoros Ford Caprival is harmonikus, kellően erős és tisztességes hatótávú villanyautót vehet. Ideális időben, 17-24 fokos őszben vezettük az autót Marseille környékén, ahol a hátsókerekesben 598-627, a 4×4-esben 560-592 km-es WLTP-hatótávból 400-450 tűnt valóban megvalósíthatónak a kétmotorosban.
Nagyon jó töltésfunkciókat kínál az autó. A hatótávolságon kívülre eső célpontoknál a navigáció automatikusan betervezi a töltési megállókat, megjeleníti a villámtöltő teljesítményét, tudjuk, hogy a számítógép szerint mennyi lesz az időkiesés és mekkora szakaszokkal haladunk a cél felé. Nagyon hasznos a menüben a villámtöltés-előkészítési funkció, így nem kell megadni a DC-töltőoszlopot célként az akku felmelegítéséhez, ritka esetben visszahűtéséhez az elérhető leggyorsabb töltés érdekében.
Igazán sok és elég jól hangolt vezetőtámogató funkciót örökölt a Ford Capri a Volkswagenektől. Az éberségfigyelés és a sávban tartás különösebb irritációtól mentesen dolgozik, amit sok más új autó nem képes megugorni. Az adaptív sebesség tartó jó érzékkel lassít-gyorsít.
Adott az ütközésmegelőző fékrendszer és a baleset után a kocsit rögzítik a fékek, hogy a becsapódástól visszapattanó, tovább guruló autó ne ütközzék neki még valaminek. Ezt a vezető gázadással felülbírálhatja, ha képes rá és az autó is tud mozogni. Kormányzási asszisztens segít kikerülni az érzékelt akadályokat és a Capri figyelmeztet, ha rossz felől hajtanánk be valahová.
Egyetlen percben az új Ford Capriról
750 illetve 550 ezer Ft felárért a vezetőtámogatási csomagban kapunk egy nagyon szép grafikájú és igazán hasznos szélvédőre vetített kijelzőt. A virtuális valóság funkciókat a Ford nem vette át a Volkswagentől, de a HUD így is nagyon jó. A csomag része az automatikus sávváltás, a 360 fokos kamerarendszer, a sávközéptartás és a parkolórobot. A felár azért különbözik mert a Premiumban eleve széria a csomagtérajtó motoros mozgatása.
Költségek
Kétféle kivitel érkezik az új Ford Capriból, mindkettővel párosítható mindhárom hajtáslánc, tehát a jobban felszerelt Premium is kapható a 170 lóerős motorral meg a legkisebb akkuval és az épp kétszer ekkora teljesítményű is elérhető alapfelszereltséggel. 18 050 000 és 23 300 000 Ft közöttiek a listaárak.
A Ford Capri és összkerekes vetélytársai – Listaár, forint | |
---|---|
Ford Capri Premium Extended Range (340 LE, 4×4, 560-592 km) | 23 300 000 |
Škoda Enyaq Coupé Sportline (286 LE, 4×4, 530 km) | 31 782 201 |
Tesla Model Y Long Range (nincs adat, 4×4, 533 km) | 20 894 900 |
Volkswagen ID.5 (340 LE, 4×4, 531 km) | 26 182 320 |
2+3 év garancia jár az autóra, ebből az első két évben kilométer-korlátozástól mentes a jótállás, a második évtől összesen 150 000 km megtételig érvényes a garancia. Az akkumulátorra maradt a villanyautóknál megszokott 8 év/160 000 kilométeres jótállás.
Kanyargós hegyi utakon sportosan vezetve 29-30 kilowattórás átlagokat jelzett a fedélzeti számítógép. Civilizált közlekedéssel és sík úton a kiírt átlagfogyasztás nem lépte túl 18,0 kilowattórát, városban ennél picit lejjebb is jártunk. Itthon a hosszabb teszten majd megmérjük, mindenesetre ígéretes az autó hatékonysága.
Értékelés
Erőltetve reciklált neve megnehezítheti a Ford Capri érvényesülését, de ez nem von le tényleges kvalitásaiból. Szerencsétlen adottságokat is örökölt a Volkswagentől a sok jón kívül, de tágas, kényelmes, kis fogyasztású, tisztességes töltési időkkel újraéleszthető és jól vezethető villanyautóként van keresnivalója a piacon.
Mellette – Ellene | |
---|---|
|
|