Több mint harminc éve kínál Explorer néven szabadidő-autót a Ford, amely igazi amerikai gép volt, óriási kasztnival és erős motorral Az említett jelzőkkel készülő hatodik generáció már hivatalos forgalmazással is elérhető volt Magyarországon 2020 óta. Nem volt azonban ideje, hogy nagyon megragadjon a magyar autósok fejében az említett koncepció, hiszen egy egészen más kaliberű modellként folytatja a Ford Explorer.
A tervezés és a gyártás is európai, utóbbi Kölnben történik, ahol a Ford 2 milliárd dolláros beruházással hozta létre elektromos autós központját. Mint olyan, rendkívül fontos szerepet játszik az elektromos átállásban az új Explorer A kifejezetten Európának szánt, a korábbinál kisebb modell nemrég bemutatkozott idehaza, mi pedig ki is próbáltuk.
Az Explorer nem önálló modell, hanem a Volkswagen konszernnel való együttműködés gyermeke – de az ID.4-gyel való rokonsága nem, vagy csak apró részletekben látszik rajta. A hatodik generációnál járó, eredeti Explorer modellhez pedig végképp semmi köze, annak gyártása tovább folyik ezután is, ráadásul az Egyesült Államokban nem is lesz zavaró a névválasztás, hiszen ott nem tervezik bevezetni ezt a modellt.
Ami a hazai piacot illeti: az Explorer az évi 110 ezer darabos személyautó regisztrációból 7-8 százalékot elfoglaló villanyautós szegmensbe próbál betörni, és ott öregbíteni a Ford hírnevét.
Külső
Méretéhez képes az új Explorer szélesnek tűnik, ami főleg az amerikai SUV-modellekhez hasonló szögletesebb formáinak köszönhető. Elektromos autóról lévén szó, nincs szükség a hagyományos hűtőrácsra, helyette egy jókora pajzsot kapunk nagy Ford logóval és felette az Explorer felirattal.
A karosszéria méretei 4468x1871x1630 mm a hátsókerékhajtású modell esetében, az összekerekes kivitel ennél 9 milliméterrel magasabb. A nem kifejezetten nagyméretű crossover tengelytávja viszont ígéretes (2767 mm), ez a sarokba kitolt kerekeknek köszönhető. Apropó kerekek: egyes gyártók kezdenek leszokni a feleslegesen nagyméretű felnikről, nem úgy a Fordnál, ahol fájni fog a gumicsere: 19 colos a legkisebb méret, és felszereltségtől függően könnyen felugorhatunk 21”-ig, ami kétségkívül emeli a látványt.
A modell egyediséget növeli a rokonokhoz képest 50 mm-rel hátrébb tolt első tetőoszlop, valamint a hátsó rész oszlopszerű festése az üvegen. Eltérés a Volkswagen testvérekez képest, hogy itt hagyományos kilincseket kapunk, nem süllyesztett darabokat, ami a kényelemnek kedvező megoldás, bár aerodinamikai szempontból nem előnyös. Utóbbit részben a tükrök ablakra való áthelyezésével kompenzálja az Explorer.
Belső
Jól mutat a Premium felszereltségű Explorer utastere, ahol az alul-felül szögletesre vett kormány, a műszerfal tetejére fektetett soundbar és a központi, álló formátumú kijelző határozza meg leginkább az összképet. A fizikai gombok elviselhető mértékben vannak jelen a kormányon, nem kell sokat szoktatnunk a kezeléshez magunkat, illetve a kormány bal oldalán elhelyezett lámpa és ablakfűtés kapcsolói is könnyen átláthatók – ezek a VW modellekből érkeztek.
Szintén ismerős a kormány mögötti bajuszkapcsolón elhelyezett váltókar, ami egyszerűen és nagyszerűen teszi a dolgát. A rokoni kapcsolatból itt elég is lett volna, de sajnos átkerült a vezetőajtóra az ablakkapcsoló panel is, amiért már a SEAT is szabadkozott, annyira nehézkesen használható a hátsó ablakok tekintetében.
A középkonzolon található, álló formátumú 14,6 colos kijelző különlegessége, hogy az alján található fogantyú segítségével döntött helyzetből függőlegesbe állíthatjuk azt, és ezzel egy kis pakolórészt is nyerünk mögötte, valamint hozzáférhetővé válik a két USB-C csatlakozó is. A kijelző alján külön helyet kapott a klímapanel, azért sem kell feleslegesen a menüben kotorászni.
Pakolóalkalmatosságból akad még bőven: az ajtón a térképzsebek literes flakonokat is elnyelnek, a középkonzolon pedig két pohártartó és két telefontartó található, amelyekből az egyik induktív töltésre is alkalmas, és döntött helyzetük miatt nem repül ki belőlük a telefon erőteljes gyorsításkor sem.
A könyöklő MegaConsole elnevezése találó, tényleg óriási a hely benne (17 literes), egy laptop, vagy három másfél literes üveg is megfér benne. A gyári kiegészítők mellett pedig akár saját magunknak is nyomtathatunk 3D nyomtatóval kiegészítőket a könyöklőbe, a Ford minden méretadatot megad ehhez.
Ami a helykínálatot illeti, külső méreteihez képest tágas utasteret nyújt az Explorer, 188 centis magassággal kényelmes elöl ez üléshelyzet, és magam mögé is be tudok szállni könnyedén, ahol a fejtér is kellemes.
Élhető, de valamivel kisebb a 470 literes csomagtér, mint az ID.4-ben, és elöl a hagyományos motorháztető alatt sincs plusz pakolórekesz, mert az úgy tele van, mint egy belsőégésű motorral szerelt változatnál.
Technika
Kétféle hajtáslánccal választható az új Explorer: egymotorosként hátsókerék-meghajtással, valamint összkerékhajtással, két villanymotorral szerelve. A csak hátul hajtós modellek 170 és 286 lóerős verzióban érhetők el – a gyengébbikhez 52 kWh, az erősebbhez 77 kWh kapacitású akkumulátor jár. Az AWD kivitel 340 lóerős, akkuja 79 kWh-s.
A lítium-nikkel-mangán-kobalt kémia minden akkunál közös, de a töltési sebesség eltérő: az összkerékhajtású változat nagyobb akksiját 185 kW-tal lehet tölteni egyenáramú villámtöltővel, ez 10-ről 80 százallékra 26 perces töltési időt jelent. A 77 kWh-s akkunál 135 kW a max. sebesség, de a 28 perces töltési idő alig marad el. A legkisebb akkuról nem találtunk adatot, de a 11 kW-os AC-töltési teljesítmény mindenhol egyezik.
A 286 lóerős villanymotor nyomatéka 545 Nm a hátsó tengelyen, míg a 340 lóerősnél ugyanennyi hátul, plusz 134 Nm elöl. Nulláról százra gyorsítani 6,4, illetve 5,3 másodperc szükséges, a végsebesség mindkettőnél 180 km/órában limitált. Az elméleti hatótávolság tisztességes, 602 km a hátul hajtósnál, 566 km az összkerekesnél.
A Fordok egyik alapvető tulajdonsága a jó útfekvés, így ezen sokat dolgozott a gyártó, hogy érezhető legyen az eltérés a VW modellekhez képest – ehhez eltérő rugókat, lengéscsillapítókat használtak. Az alapok persze egyeznek, elöl MacPherson, hátul multilink felfüggesztést találunk, illetve maradt az elöl tárcsa-, hátul dobfék kombó.
Asszisztensekből van bőven a listán, a sávtartó, a táblafelismerő és az adaptív tempomat alapáron jár, de kérhető head-up display, 360 fokos kamera, automata parkolórendszer, és olyan adaptív sávtartó is, ami a szokásunkhoz hűen középen vagy szélen tartja az autót a sávban. A hőszivattyús klíma 500 ezer forintos tétel, ez télen javíthat a fogyasztáson.
Vezetés
Ahogy behuppanunk az AGR-ülésekbe, máris adott a jó alaphangulat, kényelmes a pozíció és jól is tart a párnázás. Nincs túlbonyolítva az indítási procedúra, akárcsak a Teslánál, elég a fékre lépni, sebességbe kapcsolni és máris gurulhatunk. Ez apróságnak tűnik, de minden egyes alkalommal másodperceket spórolhatunk ezzel, és tényleg zavaró ezek után egy olyan autóba átülni, ahol nem tudunk elindulni, vagy nem lehet addig zárni a központi zárat, amíg meg nem nyomjuk a start/stop gombot.
A nagyobb akkus, erősebb, hátsókerék-hajtású változattal kelünk elsőre útnak Szentendréről a Dunakanyar irányába. Az Explorer igényes, csendes és valódi 4,4 méteres hosszánál nagyobb, tágasabb autó benyomását kelti a vezetőülésből, de könnyen átlátható, és jól irányítható elsőre is, nem tűnik bonyolultnak az összeszokás.
A vaskos kormány jól kézre áll, a klímavezérlés egyértelmű a nagy kijelző alsó részén, és az Apple CarPlay is gyorsan és egyszerűen működik a központi kijelzőn. Országúton rendes tempóban haladva 16,8 kWh-s fogyasztást látunk a kijelzőn, ez abszolút jó kezdés elsőre, amikor nem finomkodom a menetpedállal. A futómű csillapítása nagyautósan kifinomult, nem ráz, nem pattog az úton az Explorer, inkább csak némi gumizaj jön be olykor, ha rosszabb az útfelület. A 20”-os, 235 mm széles abroncsoknak más negatívumát nem érezni szerencsére, masszív úttartást biztosítanak, a kormány pedig precízen követi a mozdulatainkat dinamikusabb kanyarok közben is. A futómű hangolása inkább kényelmes, mint sportos, de nem dől erősen a karosszéria, így nincs ellenére a sebesség sem. A fékpedállal kell talán egy kicsit összecsiszolódni, mert az elején viszonylag nagy utat tesz meg, mielőtt hirtelen fogni kezd.
Az 545 Nm-es nyomaték és a 286 LE felel a dinamikáért, ami bőségesen elégnek tűnik, bár átülve az összkerékhajtású verzióba még jobban éreztük magunkat a kanyargós úton. Itt a plusz 54 lóerő és plusz 134 Nm nem okoz óriási különbséget, mégis érezhető, és valahogy az összkerékhajtás is nagyobb magabiztosságot nyújt, kicsit masszívabbnak, még jobban összerakottnak tűnik ettől az Explorer.
Költségek
Az új Ford Explorer ára 15 900 000 forintról indul a most nem próbált belépőmodellel – 52 kWh-s akkumulátorral és 170 lóerős villanymotorral. A kipróbált 286 lóerős kivitel alapára 18,2 millió forint, az összkerekes 340 lóerős pedig 19,4 millióról indul. Az alapváltozatok felett csak a Premium felszereltségi szint választható, ez mindhárom esetben plusz 1,45 milliós felárat jelent. Az alapfelszereltség is nagyon jó, a felárért a 10 hangszórós B&O hifi, a 19”-os helyett 20”-os abroncsok, az elektromos csomagtérajtó, és a LED helyett, adaptív LED fényszórók járnak.
Az extralista sem átláthatatlan, a fontosabb tételek az AGR ülések ( 125 e Ft), az 500 ezres hőszivattyú, az ugyanennyibe kerülő vonóhorog, és az 550 ezer forintos panorámatető. A head-up display, az automata parkolás, és a 360 fokos kamerarendszer a szintén 550 ezer forintra beárazott vezetéstámogató csomaggal vásárolható meg.
A Ford Explorer és vetélytársai – Listaár, forint | |
---|---|
Ford Explorer Standard Range (52 kWh, 170 LE) | 17 050 000 |
Ford Explorer Extended Range (77kWh, 286 LE) | 19 350 000 |
Volkswagen ID.4 (77 kWh, 286 LE) | 21 324 570 |
Skoda Enyaq 85 (77 kWh, 286 LE) | 24 723 090 |
Renault Scenic E-Tech Electric EV60 (60 kWh, 170 LE) | 18 499 000 |
BYD Atto 3 (60,4 kWh, 204 LE) | 13 997 900 |
Honda e:NY1 (68 kWh, 204 LE) | 16 990 000 |
Értékelés
A volkswagenes rokoni szál nem érződik az Explorer karakterén, nem egy újabb futószalagról érkező tömegtermék érzetét kelti. Hozza a jól megszokott és szerethető Ford élményfaktort és tulajdonságokat, masszív külső-belső amerikai stílusjegyei pedig üde színfoltot jelentenek a VW-SKODA hagyományosabb formái között.
Mellette – Ellene | |
---|---|
|
|
Szavazás