Annyira sokat nőtt a MINI Countryman az idei modellváltással, olyan terepjárós és robusztus családi autó lett, hogy megteremtette a helyet a ferdehátú Cooper és a Countryman között még egy autónak. Mivel az ötajtós Cooperből eleve nincs is elektromos, a kiszélesedett kínálatban meglévő teret egy ötajtós, 4,1 méteres, elektromos hajtású crossover tölti ki. Az Acemant Dániában vezettük.
Külső
Ezúttal könnyebb mesélnem a sokévi átlaghoz képest az autó külsejéről, mert leült velünk beszélgetni Thomas Sycha, a MINI külső formatervezési vezetője, aki egyfelől pompás asztaltársaság, másfelől segített értelmezni a formatervet.
Tőle tudtuk meg, hogy az első két újkori MINI Cooper-generációban a motorházfedéllel együtt nyíló lámpakeret, az R50 oly emlékezetes megoldása, súlycsökkentési okból maradt ki a márka későbbi autóiból. De térjünk rá az Acemanre, mert van mit nézni rajta!
Szemből az autó elsőre MINI-ként azonosítható, jóllehet kicsit sem kerek a fényszórója. De az Aceman gyártója a kifelé-lefelé keskenyedő lámpákkal se kétséges. A családhoz tartozást a nyolcszögletű hűtőmaszk erősíti, amelynek színe a kiviteli szinthez igazodik. A formavilág neve charismatic simplicity, magyarul nagyjából karizmatikus letisztultságnak, karakteres egyszerűségnek mondható.
Szemből az alsó légbeömlő alatt haspajzsra utaló ezüst vagy bronzos sáv teszi picit terepjárósabbá az összképet, de ez ugyanúgy műanyag, mint az első kerékjáratok oldalborítása. A JCW csilivörös tetőfényezést kap és piros csíkok ékítik a motorházfedelét.
4079 mm kompakt crossover hossza, 1754 mm a szélessége és 1514 mm a magassága. Méretei alapján az Aceman lehet crossover, de besorolható kisautónak is. A Renault Clio 7,4 centivel alacsonyabb nála, a Citroën C3 viszont 7,6 centivel túlnövi, pedig mindkettő kiskocsi.
Tengelytávban is jól beosztotta a gyártó a Cooper és a Countryman közötti távolságot. Az Aceman 2606 mm-es tengelytávja mintegy 8 centivel hosszabb, mint a Cooperé és 9-cel kevesebb, mint a robusztus SUV formát öltő és méreteivel a kompakt aszfaltterepjárók közé besoroló Countrymané.
Nem találtam gyári adatot az autó alaktényezőjéről, de valószínűleg igen jó, legalábbis a Cooper E csupán 0,28-as légellenállási együtthatójából következtetve.
17 hüvelyktől indul a felniméret, a legnagyobb gyári kerék 19-es, ami majdnem a duplája annak a 10 colnak, amekkora az Alec Issigonis-féle ős Mini keréktárcsája. Egyedi a hátrafelé megnyújtott, szögletesnek ható kerékjárat, amely a kerék után meredeken indul az alvázlemez felé.
Felszereltségtől függően változtatható az első és a hátsó fényszórók LED-fénymintája. Ennek lehet jelentősége, mert a brit zászlós grafikájú hátsó lámpa az angolok által leigázott Wales-ben vagy Skóciában nem kelt jó érzéseket, míg más piacokon szeretik a vevők.
Extraként az Aceman hátsó lámpájában háromféle formát rajzolhatnak ki a LED-ek. Választható a Union Jack, de más minta is. Felárért az első menetfényből is háromféle van, a menüből beállítható, hogy a fényszórók teljes körvonala világítson, vagy csak L alakban vagy alul-felül párhuzamos vonásokkal világítson. Az alapverzión egyszerűen vízszintesen kettéosztja a fényszórókat a menetfény.
Rákérdeztem Sycha úrnál, a MINI külső formatervezési vezetőjénél a hátsó ablaktörlőre, hogy miért nem fentről, a légterelő takarásából töröl ami szebbé tehetné az autó hátulját. Ez messze nem a Range Rover Evoque privilégiuma, egy Hyundai Tucson is csinosabb tőle.
Ők is gondolkodtak rajta, mert ezzel letisztultabb volna az Aceman fara, de az ablaktörlőt mozgató villanymotor túl sok teret igényel, elhelyezéséhez emelni kellett volna a tetőíven, rontva az alaktényezőt és a hatótávot. Ehhez járul egy funkcionális hátrány is: csak igen rövid ablaktörlőkar férne el, a fentről törlő lapáttal csak kis felületet lehet tisztán tartani, ráadásul többe is kerülne tőle az autó, hiába volna szebb.
Belső tér
Belül is van karaktere az Acemannek. Műszerfalát a megszokott kemény vagy habosított műanyag helyett textil borítja, akárcsak az új Countrymanben. A sprőd tapintású szövet a könyöklőn rövidujjúban nem lehet a legkellemesebb, de a műszerfalon nagyon otthonos és elvileg könnyen tisztítható porszívózással.
Jellegzetesek az ajtóbehúzó szarvak is az oldalkárpiton, jól megragadhatók. Tetszett az első üléseket kéderként díszítő, vékony vitorlászsinórokra hasonlító kötél is, a belső tér hangulatos és sok nyitott vagy fedeles rakodóhellyel jól kiszolgálja a dolgos mindennapokat.
9,44” vagy 24 cm a kerek érintőképernyő képátlója, amelyet a Tesla Model 3 és az Y módjára nem egészít ki további sebességkiírás a vezető előtt, csak a feláras fejmagasságú kijelzőt megfizetve. Az OLED-kijelző és üvegborítása is szép, a grafika passzol ahhoz a prémiumigényhez, amit a MINI megcélzott. A Gokart, Core, Green, Personal, Vivid, Timeless, Balance és Trail beállítások között váltogatva a középső kijelző háttere is változik.
Sajnos csak az érintőképernyőn működtethető a klímavezérlés, ráadásul nehézkesen, rosszul. Menet közben a hőmérséklet-állító felületen csúsztatva az ujjadat aránytalan odafigyelés árán lehet csak annyit változtatni a hőmérsékleten, amennyit szeretnél, ami feleslegesen vonja el a figyelmet a vezetéstől.
Itt sincs szélvédőre vetített kijelző, mert a HUD (head-up display) nem valósítható meg ennyire meredek szélvédőüveggel. Helyette fejmagasságú kijelzőt választhatunk, amely kiforduló plasztikkapra vetített információkkal nyújt valami hasonlót.
Elöl és hátul is elegendő a fejtér az üvegtető ellenére. A tető első fele sem nyitható, mert mozgatható résszel még nehezebb volna, ami csökkentené a hatótávolságot. Így is kár érte, van, akinek a tolótető fontosabb volna, mint még pár megtehető kilométer.
Hátulra beülve elfért a fejem és szűken ugyan, de a térdem is. A gond inkább a meredek állású háttámla, amitől kényelmetlenebb az utazás. Kicsik a hátsó ajtótárolók, amin a két ülészseb és középen a hátranyúló nyitott öböl segít. Ebben egy töltősziget is van két USB-C csatlakozóval.
Magas a rakodóperem és csupán 300 literes a csomagtartó, ami jóval kisebb mondjuk a FIAT 600e 360 literes csomagterénél. Bővítve is csak 1005 liter az eredmény, de legalább sík a rakodótér, ha a padlóelválasztót a felső állásban rögzítjük. A csomagtartó mélysége pont akkora, hogy az 55 centis repülős kabinbőrönd még épp beleférjen.
Technika
Technikáját a J01 kódjelű új MINI Cooper SE-től örökölte az Aceman is, tehát nem a belső égésű motoros, UKL-padólemezes Cooper rokona. Háromféle motor van hozzá és kétféle akkumulátor.
Az Aceman E motorja 184 lóerős 290 Nm nyomatékmaximummal, az Aceman SE villamos gépe 218 lóerős 330 Nm-rel. A MINI JCW Aceman csúcsteljesítménye 258 lóerő, a testvéreihez hasonlóan elsőkerék-hajtású sportváltozat legnagyobb forgatónyomatéka 350 Nm.
Állórajtos gyorsulásuk 7,9-7,1-6,4 mp 0 és 100 km/óra között, a végsebesség 160-170-200 km/óra. Egy városi villanyautótól nem érzem arculcsapásnak a korai leszabályozást, de 180-ig, amennyit a FIAT600e is megy, elengedhették volna őket.
Mivel a sportmodell úgyis hozza a 200-at, nem kellett pusztán emiatt az egész technikát nehezebbre véve a nagyobb végsebességhez méretezni a fékeket, a kerekeket és a futóművet. De az is lehet, hogy a villanymotor tartósan leadható 75 illetve 88 lóerős teljesítményéből ennyi telik.
Nettó kapacitásban a két lítiumion telep 38,5 illetve 49,2, bruttó értékként 42,5/54,2 kilowattórányi elektromos energiát tárol. Az akkupakk feszültsége 337,6 illetve 398,2V. Előbbi akkumulátorral 305, utóbbival 405 km a WLTP-hatótáv maximuma.
Váltóáramról egy fázison 7,4, három fázisról 11 kW-tal tölthető mindkét akkumulátor, egyenáramon van némi különbség a kettő között: a kisebbik kapacitású csak 70, a nagyobb maximum 95 kW-tal tölthető a 218 és a 258 lóerősben.
A Citroën ë-C3 a legolcsóbb Európában gyártott elektromos autó, de tudja a 100 kilowattot, a konkurensek közül a Jeep Compass-Opel Mokka e-Peugeot e2008 is jobbat tud csúcsértékre. A lényeg úgyis az, hogy mennyivel tölt átlagosan az autó, amit itt nem tudnunk megérni, de egy prémiumterméktől ezek nagyon szerény számok, főleg a kisebb akkuval.
Kína keleti részén, Csinagszu tartományban gyártja az autót a BMW, az állami tulajdonú Great Wall Motorral (GWM) közös Spotlight Automotive Limited üzemében. Információink szerint a Great Wall Motor hátterével az autó 20,8 százalékos büntetővám-kategóriába tartozik.
Nemcsak a gyártást viszi ez a vegyesvállalat, de a mai villany MINI-k kifejlesztéséért is ez a cég felelt, a háromajtós Cooperek után az Acemanek esetében is. A GWM által is használt technika egy moduláris, kimondottan villanyautókhoz konstruált építőkészlet, amire a kínai fél többek között az Ora 03 vagy Funky Cat nevű modelljét építi. De a kettő olyannyira nem ugyanaz, hogy a kínai retromodell akkuja lítium-vasfoszfát kémiájú, az Aceman celláiban a katód összetevői között ott a nikkel, a mangán és a kobalt.
Minimum 1645 kilós a kisebb akkus és legkevesebb 1710 kilós a nagyobb hatótávú MINI Aceman a forgalmija szerint, pedig tényleg nincs is akkora akkuja, ami pazarló túlkapacitás volna egy városi autóhoz.
Ez messze van a súlytakarékos építéstől, a sokkal nagyobb és tágasabb Renault Scenic E-Tech a 60 kilowattórás akkuval 1682-1742 kilós. Az 525 kilogrammos terhelhetőség figyelemre méltó egy kis crossovertől. Az Aceman ráfutófékes és fékezetlen utánfutóból egyformán 750 kilóst húzhat.
Vezetés
Beülve jól látni a vezetőülésből a motorházfedelet. A vastag tetőoszlopok rontják a kilátást oldalra, felfelé, a közlekedési lámpák felé pedig a simléderként előreugró tetőnek van hasonló hatása.
Jópofa a klasszikus MINI-s kapcsolósorba integrált indítókészség, a műanyag téglatestet elfordítva kel életre az autó. Tőle jobbra, jól elérhető helyen van az üzemmódkapcsoló. Üzemmódból nekem a nyolcnak a fele is elég volna, de az nagyon jó az Acemanban, hogy a beállításokhoz eltérő hangulatvilágítás tartozik. A fények a műszerfal szövetburkolatán keresztül világítanak különféle mintázatokban, sötétben ez nagyon feldobja a belső teret.
Elsőre nehezen találtam a kézifék kioldását, a középkonzolon van a billenőkapcsolók sorában, csak a nyomógombja nem világít. A kapcsolóbillentyűk az újkori MINI-folklór fontos elemei, tényleg hiányoznának. A jobb szélen lévő tekerős hangerő-szabályozó igazán praktikus, mégis egyre több autóból kimaradó részlet.
Vagy az emlékeim csaltak meg, vagy tényleg jobb a kormánykerék fogása az Acemanban, mint a Countrymanben lévő túlságosan vastag karimájú voláné. A kétküllős kormánykereket a sportváltozatban alsó szövetcsík teszi háromküllős sportkormánnyá, ami sokkal jobban néz ki.
Fotózás közben feltűnt, hogy kisebb is lehetne a fordulókör. A 11,1 méteres átmérő bántóan nagy egy ennyire kicsi autótól. A Ford Capri hátsókerék-hajtású és farmotoros, ami előny, de 4634 mm-es kasztnival és a MINI Aceman 17-es alapkerekénél nagyobb, 18-as felnivel tud 9,7 métert.
A nagy középső tányérkijelző kerek felületéhez nem passzol a telefontükrözés. A tükrözött programok szögletes keretbe foglalva, elég esetlen formában jelennek meg, a telefonos alkalmazások megjelenítésére meglehetősen kis felület marad.
Amikor úgy akarjuk, a MINI Aceman nyugodt, csendes, finoman működő autó. Aztán gokart üzemmódba váltva egy kurjantással nyugtázza a közös örömöt, hogy nagy menés jöhet. A kormányrásegítés mérséklésével és a heves gázreakcióval az autó is felkészül a csapatásra, közben a hangszórókból sportosnak szánt aláfestés jön. A morgás nekem túl hangos volt, még a legelején csodálkozva elhallgattuk, de aztán a menüben kiiktattuk és békében oda lehetett lépni az Acemannek.
Gokart módban automatikusan visszavonul a kipörgésgátlás, ez jó irány. Lazított menetstabilizálással a motor szokatlanul erősen kipörgeti az első kerekeket, ami nagyon szórakoztató, még 80-nál is túlforgatja őket, ha nedves az út. Ennek ellenére sem mondanék a motorra 218 lóerőt, inkább 160-180 lóerő körülinek hatott, de az autó ezzel is szépen ellő gázra. Gyorsításkor ügyelni kell a hajtási befolyásokra a volánon, ezt jobban is kiszűrhették volna.
Sportos üzemmódban lelkesítően nő a sebesség, de a 225/40 R19-es gumikkal vezetett Aceman a bombajó útfekvés miatt tetszett annyira. Súlypontját az akkucsomag jó mélyre viszi, a feszesre hangolt futóművel nagyon életteli autó.
Beveti magát a kanyarokba, rámar a pontos kormányzással kijelölt ívre és ott is marad. Kanyargás közben az ülés normálisan tartott, a háttámlával egybeépített fejtámlás első üléseknek kellően magas a fejtámlája. Viselkedése az elöl és hátul is passzentos utastér dacára komoly autónak mutatja az Acemant, amihez persze a súlya is megvan 1,8 tonnával. Kiegyensúlyozott és életteli autó, amely nem is túlságosan orrnehéz: a kisebbik akkuval a súly 56,9, a nehezebbel 55,8 százaléka jut az első kerekekre.
Dániában nem voltak rendes úthibák, hogy a rugózási kényelemről érdemben bármit megtudjunk, a fekvőrendőrökön áthajtva kicsit rázósnak hatott a futómű, de ez majd itthon kiderül. A zajcsillapítás jónak tűnt, de ezt szintén nehéz megítélni a dániai csordogolásból.
Mivel az áram-visszatermelésnek sincs közvetlen kapcsolója, az autó csak a menüben vesződve állítható át enyhe, közepes vagy erős rekuperációra. Inkább automatán hagytam az áram-visszatermelést, ami éretten működött. Az automatikus rekuperáció a belső tükör házában elhelyezett sztereokamerával figyeli az utat és lazább vagy határozottabb lassítással termel vissza áramot attól függően, mit észlel az autó előtt.
Költségek
Koppenhágából indulva nádtetővel borított házak között autóztunk a dán vidéken. A hűvös időben az autó 277 kilométeres hatótávolságot ígért teljes töltéssel. Mi 150-et autóztunk és megérkezéskor még 144 kilométer volt a megtehető táv. A szoftver okosan becsüli a hatótávot, de azt is tudnotok kell, hogy Hollandiához hasonlóan a dán országutak is a hatótávmaximalizálás ideális helyszínei az átfogó és szigorú sebességkorlátozásokkal.
Mi is legnagyobbrészt 70-80-as gurulást mutattunk be, az itt leolvasott fogyasztásból nehéz extrapolálni a szabadabb, életszerűbb sebességű közlekedéskor mérhető energiaigényre. A WLTP-értékhez egészen közel van a 14,8 kWh/100 km, amivel leadtuk az autót. Ez az elérhető fogyasztás alsó sávjához van közel.
November 9-én kezdődik Magyarországon az új MINI Aceman értékesítése Essential, Classic, Favoured és JCW (John Cooper Works) kivitelben. Az Essential alapfelszereltséggel a kisebb akkuval és 184 lóerővel 14 070 000 forint az indulóár, a konkurensekéhez mérhető hatótávval, de a mezőnynél még sokkal erősebb, 218 lóerős motorral a listaár 15 735 000 forint, ami jól hangzik. A vetélytársak jóval gyengébb motort és bővebb felszereltséget kínálnak hasonló összegekért.
Sokféle egyenként rendelhető extra helyett most már a MINI-nél is csak a készre konfigurált felszereltségi szintek érhetők el, mert így olcsóbb az autók gyártása. A másik ok, hogy a vevők zöme nem igényli az egyenként rendelhető extrákkal az autó teljes személyre szabását, nekik a felszereltségi csomagokkal sokkal egyszerűbb az autóvásárlás, mint 19 oldalas extralistát böngészve, amin csak a feketeöves értékesítők igazodnak ki.
A MINI Aceman és vetélytársai – Listaár, forint | |
---|---|
DS3 E-Tense Pallas (156 LE, 402 km) | 16 990 000 |
FIAT 600e (156 LE, 406-409 km) | 13 990 000 |
Jeep Avenger (156 LE, 385-400 km) | 15 390 000 |
MINI Aceman Essential (184 LE, 299-309 km) | 14 070 000 |
MINI Aceman Essential (218 LE, 384-405 km) | 15 735 000 |
Értékelés
Jó esetben egy MINI kisugárzása van olyan erős és vezethetősége van annyira jó, hogy ezek öröme ellensúlyozza az autó közepes használati értékét és magas árát. A belül passzentos, kis csomagterű Aceman valóban a szegmens szűkebb autói közé tartozik és tényleg jó vezetni, de az árazásnál megdől a klisé. Egyedi autó, de nem kerül többe a konkurenseknél.
Aki azt hitte, hogy az elektromos hajtásra való átállás kiöli a karaktert az autókból és egyen villanyautók közül lehet csak választani, nézzen körül és lélegezzen fel! Az Aceman, az Avenger, a DS3, a 600e, a Mokka e, az e2008, az érkező Suzuki E Vitara és a csak december 3-án bemutatható elektromos Ford Puma sem azt jelzi, hogy itt volna a világvége.
Mellette – Ellene | |
---|---|
|
|