A Kia bebizonyította, hogy egy elektromos autónak is lehet izgalmas, egyedi formát rajzolni. Elég széles a választék a márkánál, ott a monumentális EV9-es, illetve annak kisebb, de hangulatában, megjelenésében nagyon hasonló EV3, és most a korábban megjelent EV6 is egy kicsit merészebb, a sorba jobban illő kinézetet kapott.
Három évvel ezelőtt, 2021 év vége felé vezettük először a koreai márka első, már a kezdetektől fogva elektromos autónak tervezett modelljét, az EV6-ot. 2024 év végén pedig már a ráncfelvarráson átesett modellt próbálhattuk – a menetpróbát a Kia EV3 bemutatójával együtt szervezte a gyártó – amelyet nemcsak szebbé rajzoltak, hanem a műszaki tartalom is változott. A nagyobb akkumulátorral érkező és gyorsabban tölthető, ráncfelvarráson átesett EV6-ot Portugáliában próbáltuk.
Külső
Sok szempontból volt első a Kia történetében az EV6. Azt már említettük, hogy ez volt az első, kifejezetten elektromos autónak készült Kia modell, de például az EV6 orrán láthattuk először az új márkaemblémát, itt debütált a szegmensben a márka 800 voltos feszültségű rendszere, ugyanúgy, mint az „Egyesült ellentétek” névre keresztelt tervezői filozófia is. És nem utolsó sorban az Év autója díjat is bezsebelte az EV6 2022-ben.
Formára valahol a szabadidő-autó és egy mezei ötajtós közé lehet belőni az EV6-ot. A karosszéria laposnak látszik, de mégis tekintélyes, 170 milliméteres hasmagassággal rendelkezik, de nagyon széles is, elöl hátul rövid túlnyúlásokkal. És persze rengeteg izgalmas, kisebb nagyobb részlettel. A ráncfelvarrás során a karosszéria méretei nem változtak jelentősen, az autó 4695 milliméter hosszú, (4680 volt a frissítés előtti kivitel hossza) 1880 széles, 1550 mm magas, a tengelytávja pedig 2,9 méter.
A GT-Line szélessége, ha minimális mértékben is, de mégis más, ez egy centiméterrel nagyobb. Emellett a túlnyúlások aránya is más, a sportosabb EV6 első túlnyúlása kisebb fél centivel, a hátsó viszont ugyanennyivel nagyobb.
Új lámpadizájn
Ami viszont valóban látványos frissítés, az az első fényszórók teljesen új dizájnja, amely a korábban bemutatott EV9-en és EV3-on látható csillagkép dizájnt kapta, aminek formájába némi képzelőerővel egy csillagképet lehet beleképzelni. A megoldást a Kia Star Map-nek nevezi. De nem csak a formaterv változott, hanem javítottak az adaptív fényszóró képességein is. Szárny alakúra változtak a lökhárító oldalsó betétei, és változott az aktív lamellákkal ellátott első hűtőlevegőnyílás is.
Oldalról a küszöb felett induló, majd a hátsó ajtó közepén élesen emelkedő, végül a hátsó lámpába futó betét teszi látványossá az autót, mait még a C-oszlop tetejébe rejtett LED fénnyel is megfejeltek. Ez fentről, finom surlófénnyel világítja meg oldalt az autó egyik leglátványosabb elemét, a gömbölyded fenekét. Felesleges hülyeségnek tűnhet, de sokat hozzátesz a tulajdonosi büszkeséghez, mert igen látványos dolog. ÉS kevésbé hivalkodó, mint például egy világító, BMW vese.
Az ajtók síkjába simuló külső kilincsek megmaradtak, amik csinosak ugyan, de használni nem a legkényelmesebb őket. Ez nem a Kia hibája, eddig egyik autógyártó sem tudott olyan lemezbe simuló kilincset fabrikálni, amit élvezet lett volna használni. Természetesen a modellfrissítéssel érkeztek friss formatervű felnik is, ezek 19 és 20 colos méretben készülnek és van közöttük direkt kis légellenállású darab is.
Belső
A vezetőközpontú, a sofőr felé forduló berendezésű utastérben kevésbé látványosak az újítások. Változatlan maradt a dupla, 12,3 colos darabokból álló ívelt, remek képminőségű szélesvásznú képernyő, és a berendezésen is csak apróbb változások vehetők észre.
Új a kontúr hangulatvilágítás elrendezése, változott az alap kormány kialakítása – a formája és a rajta lévő gombok kialakítása, elrendezése is – és színösszeállítása, és ami nem látszik rajta, de mégis hasznos újítás, hogy a vezető kezének érzékelése már kapacitív módon történik.
Ezzel már nem kell feleslegesen megmozgatni a kormányt, hogy megnyugtassuk a rendszert, ha az valamiért úgy érzi, hogy nem fogjuk. Szintén nem látható, csak hallható a feljavított hangszigetelés, amitől egy decibellel csendesebb lett az utastér.
Újak a belső borítások, amik a korábbinál több újrafelhasznált anyagot tartalmaznak és a mintázat is sok helyen különbözik a korábbitól. A berendezés modern, az utastér tágas és kényelmes, tele olyan jópofa ötlettel, mint a lebegő középkonzol, az alsó rakodóhely, vagy a kétféle funkciójú gombsor.
A középkonzolon lévő forgatni való irányváltó mára már kissé ódivatúnak hat, mióta a gyártók rákaptak, hogy a kormány mögé, egy bajuszkapcsolóra tegyék. De nincs baj a forgókapcsolóval, az kézre esik és egyben jól használható is.
Gombok, több funkcióval
Ellentétben a klímakonzol és a navigációs berendezés, médialejátszó funkcióját egymagában ellátó gombsorral, ami hol ezt, hol azt a feladatot végzi. Persze klassz, hogy van saját, igazi tekerőgombja, sőt, kettő is a klímának, de a funkcióváltáshoz egy további gombot is meg kell nyomni. Meg lehet szokni hamar, csak kicsit bonyolultabb a használata, mint lehetne. De nézhetjük úgy is, hogy mennyivel egyszerűbb így, mintha menüben kéne keresgélni az adott funkciókat.
Változott az infotainment rendszer, már OTA frissítésre is képes – magyarul magától, a netre csatlakozva képes ezt megoldani, szervizlátogatás nélkül – és vezeték nélkül fut rajta az AndroidAuto és az Appple Carplay is, valamint emelték a vezeték nélküli telefontöltő teljesítményét is, ami már 15 wattal képes tölteni a mobilt.
Hátsó sorában az ülések már kevesebb komfortot adnak, mint az elsők, a plafon is aránylag közel van, amit nagy lábtérrel igyekeztek kompenzálni. Ez csak részben sikerült, magasra húzott térdekkel – szinte a padlón ül aki a második sorba kapott csak helyet – nem annyira kényelmes itt ülni, mint egy sorral előrébb.
Kétféle frunk
Csomagtartója 490 vagy 480 literes lehet, ami a hifirendszertől függ. Pontosabban a mélynyomótól, ami a csomagtartóból rabol magának helyet. Aki a drágább, extrább hifit választja, annak kisebb csomagtartó jut. Valamit valamiért. Tisztán elektromos autóként még maradt egy kis hasznos hely az autó orrában is, ez a hátsókerék-hajtású változatnál 52 literes, míg a kétmotoros, összkerék-hajtású EV6-nál csak 20 literes üreget jelent.
Technika
Elérkeztünk a legkevésbé látványos, de a ráncfelvarrás talán legfontosabb részéhez, az akkumulátorhoz. Itt a korábbinál nagyobb kapacitású, nagyobb energiasűrűségű cellákat használnak, így változatlan akkumulátorméret mellett nagyobb, 58 helyett 63 kWh-s akkumulátor táplálja a frissített EV6-ot. A változás 8,6 százalékos, ami már jelentős. Hajszállal kisebb a javulás a Long Range változat akkumulátoránál, ahol 8,5 százalékos a javulás, a korábbi 77,4-ről 84 kWh-ra nőtt ugyanez az adat.
A nagyobb akkumulátorral természetesen messzebbre is lehet jutni, a kisebb akksival megtehető a hatótáv 394-ről 428 kilométerre nőtt, míg a nagyobbnál 528-ról 582 kilométerre. Javítottak a töltésen is, a jobb hőmenedzsment és az új töltésvezérlés érdeme, hogy 10-ről 80 százalékra már 18 perc alatt feltölthető a frissített EV6 akkumulátora. Így egy negyedórás tankolás alatt 343 kilométernyi hatótávot szívhat magába az autó. Javult a maximális töltési teljesítmény is, ez 239 kW-ról 258 kW-ra emelkedett, és a töltésvezérlésen is reszeltek egy keveset.
Menet közben is érezhető változások a futómű és kormányhangolás környékén történtek, emellett javítottak a lengéscsillapítók működésén, valamint a regeneratív fékezés és a mechanikus fékrendszer munkája közötti váltás is zökkenőmentesebbé vált. Futóműve elöl MacPherson, hátul multilink rendszerű, az EV6 fordulóköre 11,62 méteres.
A hazai árlistán háromféle teljesítményű változat érhető el, a 170 lóerős, 350 Nm csúcsnyomatékú, hátsókerék-hajtású kivitel 63 kWh-as akkumulátorral, a 228 lóerős, 350 Nm-es, szintén hátsókerekes, kis akkus, illetve a csúcsot jelentő, összkerekes, nagy, 84 kWh-s akkumulátorral készülő változat 325 lóerővel, 605 Nm-es nyomatékkal.
Vezetés
Mivel láthatóan a Kia EV3 bemutatója volt a rendezvény fókuszában, az EV6-ra nem maradt annyi időnk, mint szerettük volna. Így a tesztvezetés is aránylag kurtára sikerült, de amit lehetett, megpróbáltuk kihozni az autóból. A tempós autópályás haladás miatt egy töltésnek is bele kellett volna férnie a programba, de mi nem a kijelölt töltőpontot céloztuk meg, ami meg is bosszulta magát.
Ugyanis 2024-ben még Portugáliában sem működik az elektromos autótöltés zökkenőmentesen, és még mindig a regisztráció, applikáció, idegeskedés tengelyen lehet elfecsérelni felfoghatatlan mennyiségű időt. Felfoghatatlan, hogy míg egy autómosóban, vagy egy diszkont benzinkúton megoldható a közvetlen, kártyás fizetés, addig itt ritkaságszámba megy.
Egypedálos mód
Az EV6 ettől függetlenül menet közben nagyon jó társ, autópályán 140 körüli sebességnél is csendes marad, és a 229 lóerős teljesítmény – kiegészítve a 0-4400-as fordulat között elérhető 350 Nm nyomatékkal – is több, mint elég mindenre. Gyorsulása 7,3 másodperc és 185 km/h a csúcssebesség.
A gázreakció azonnali, hatékony az állítható erősségű rekuperáció is, és aki szereti, az akár egypedálos üzemmódba is kapcsolhatja az autót, amikor a fékpedálhoz szinte hozzá sem kell érni. A motorfék és az üzemi fék közöti átmenet észrevehetetlenül finom.
Kormányzása bár pontos, de villanyautósan steril, de a tekintélyes, bő kéttonnás tömegből csak jóval kevesebbet érezni. Az üléspozíció kényelmes, könnyen beállítható a megfelelő beállítás, és az újratervezett kormány fogása, tapintása is kellemes. A fedélzeti rendszer logikája igényel egy kis nyitottságot, de a működése gyors, és a kijelzők képe is kiváló.
Ha pedig valaki a hagyományos helyen lévő műszerfal helyett a szélvédőre vetített információkat jobban szereti, választhatja a szintén jól használható head up display-t is, amely 600 ezer forintos, egyéb hasznos felszereléseket is tartalmazó Vision csomag része.
Ha nem két évvel ezelőtt ültem volna EV6-ban, akkor valószínűleg az átdolgozott lengéscsillapítók működését is lehetne érezni, amik a többé kevésbé hibátlan portugál aszfalton végig komfortosak voltak.
Vezetőtámogató rendszerei semmi bosszantót nem csinálnak, persze a táblafelismerő rendszert, illetve az ezzel járó sipákolást itt is minden elindulásnál újra és újra hatástalanítani kell. A kapacitív kézérzékelés viszont jó dolog, a kormányfogás miatt sosem kaptunk fals riasztást. Az adaptív tempomat, a navigációval összefűzve kifejezetten hasznos dolog, ami kereszteződésekhez, körforgalmakhoz közelítve magától lelassítja az autót biztonságos sebességre.
Költségek
A Kia EV6 aktuális árlistája itt is megtekinthető:
Kia EV6 árlista: | e170 RWD Standard Range 63 kWh | e228 RWD Standard Range 63 kWh | e325 AWD Long Range 84 kWh |
Air | 18 749 000 Ft | 20 049 000 Ft | 21 349 000 Ft |
Earth | 19 649 000 Ft | 20 949 000 Ft | 22 249 000 Ft |
GT-Line | 22 249 000 Ft | 23 549 000 Ft |
Természetesen ezek csak a kiindulóárak, amit még tovább lehet növelni. Például az 500 ezer forintos Power Csomaggal, amiben hőszivattyú mellett a V2L csatlakozó – amivel külső eszköz energiaellátását lehet megoldani az autóról – és utastéri 230 voltos konnektor is benne van.
A napfénytető további 300 ezer forintba, a metálfény 195 ezer, a prémium metál fényezés 295 ezer, a csak a GT-Line kivitelhez rendelhető matt fényezés pedig 695 ezer forintba kerül. A kizárólag az erősebb változatokhoz rendelhető 20 colos könnyűfémfelni 200 ezer forintos tétel.
A Kia EV6 2025 és vetélytársai – Listaár, forint | |
---|---|
Kia EV6 e170 RWD – 63 kWh (170 LE) | 18 749 000 |
Hyundai Ioniq5 – 62,9 kWh (170 LE) | 15 999 000 |
Volkswagen ID.3 – 58 kWh (231 LE) | 17 510 820 |
Audi Q4 e-tron 45 Business -82 kWh (285 LE) | 18 990 000 |
Értékelés
A Kia EV6 a modellfrissítés után is jó választásnak tűnik a kategóriájában. Tágas, komfortos, jóindulatú autó, amit többféle teljesítményű motorral, sőt, egy és kétmotoros változatban, és kétféle akkumulátorral is meg lehet venni. A ráncfelvarrás után pedig még csinosabb, kifejezetten jó ránézni, gyorsabban tölthető és messzebb is lehet vele eljutni.
Mellette – Ellene | |
---|---|
|
|