2019-ben aggodalommal vegyes szomorúsággal vette tudomásul a világ autóbolondabbik fele, hogy tényleg elérkezett a pillanat, amikor az akkor új BMW 1-es sorozatba már nem kerül hathengeres motor, az erő pedig az első kerekeket hajtja a hátsók helyett. Az azóta eltelt évek során azonban az F40 kódjelű modell bizonyított, és kiderült, hogy nem veszett el minden, amit az ember keres egy BMW-ben.
Az idő viszont halad, és itt volt már az ideje a változásnak. A bajorok ezt kissé furfangosan oldották meg: ha a nevezéktant nézzük, akkor az új 1-es BMW mellett már az F70 kódnevet látjuk, ám ha a saját szemünknek hiszünk, akkor inkább csak egy ráncfelvarráson átesett F40-et. A borítás alatt azonban több dolog is változott, ezért haladjunk csak szépen sorban.
Külső
Nem csak a szem mondatja, a számok is mutatják, hogy nemigen akarták újra feltalálni az 1-es szériát a BMW-nél. Az újdonság 42 mm-t nyúlt (4361 mm-re), 25 mm-t nőtt (1459 mm), de szélessége (1800 mm) és tengelytávja (2670 mm) nem változott. Az autó oldalán ugyanott találkoznak a karosszériaelemek, nem nőtt, de nem is csökkent a premium gap, és az élek is egy az egyben ugyanolyan árnyékokat vetnek, hiszen egy hajszálnyit sem változtattak pozíciójukon.
Összességében az új 1-es mégis sportosabb lett. Kellett ehhez a laposabbra húzott orr, mely már a gépháztető lejtősebbre szabásával elkezdődött. Kisebbek a vesék, ráadásul szokatlan, függőleges és átlós lamellákat kapott. Az orr átrajzolásával nem lettek oda a klasszikus arányok, hiszen maradt a hosszú motorháztető, a sofőr pedig gyakorlatilag az autó közepén ül.
Újak a fényszórók is: alapáron jár a LED-technológia, de a mátrix távolsági fénnyel dolgozó, kék betétes adaptív rendszer már feláras. A kétrészes hátsó lámpák jócskán kilógnak oldalra, és látványos játékkal üdvözlik a kulccsal közeledő sofőrt.
Ismerd meg a BMW 120d-t kívülről – a képre kattintva galéria nyílik!
Hátul sem maradt el a változás. Mintegy versenyautó-rajtszámként felkerült egy 1-es a C oszlopra, természetesen a modellre utalva, a lökhárító pedig diffúzorokra hajazó betéttel jelzi a sportosságot. Ennél már csak az M135 xDrive mutat látványosabban, mely büszkén villantja dupla kipufogóvégeit az őt követőknek.
A sportos stílusjegyekre így sem panaszkodhatunk, ha megvásároljuk az M Sport csomagot. Az M-logók megjelennek az első kerekek mögött-felett, de a 18 colos könnyűfém keréktárcsák is M-esek. A figyelmesek kiszúrhatják, hogy a sötétkékre fényezett féknyergekre is felkerült a karakter, sötétben pedig az ajtó nyitásakor M-et vetít a talajra a visszapillantó tükör.
Belső
Szép látvány fogad minket, ha levesszük a szemünket az M-es fényről, és benézünk az utastérbe. Jelen esetben a fűthető, masszázsfunkcióval is ellátott sportülések műbőr kárpitozást kaptak – bőr már csak akkor kerül ebbe a BMW-be, ha M-es sportkormányt kér az ember szintén az M Sport csomag részeként. Tesztautónkat ilyennel szerelték. Aki igazán szeretne odafigyelni környezetére, az maradhat a szövetkárpitnál, mely újrahasznosított PET-palackokból készül.
Beszállás után hamar megtalálja a helyét az ember, függetlenül attól, mekkorára nőtt, a pozíció pedig el is menthető. Mindössze a combtámaszt és a fejtámlát kell manuálisan állítani, minden más elektronikusan vezérelt. Az ülés kiváló oldaltartású, az alapvetően 20 perces, változtatható gyorsaságú és erősségű masszázsprogramok pedig jólesnek bármely napszakban. A kormány BMW-sen tömzsi, jó fogású és tapintású.
Szállj be velünk virtuálisan az új 1-es BMW-be – a képre kattintva galéria nyílik!
Első pillantásra emésztenem kellett a műszerfal dizájnját. Kicsit üresnek éreztem a látképet: oké, van három ilyen fényes cucc meg a piros-kék-fehér varrás, de ennyi? Ráadásul még a szellőzőkialakítás is más, mini-joystickokkal állítható a légáramlás iránya.
Aztán vezettem egy kicsit, és rájöttem, hogy ennél tulajdonképpen nem is kell sokkal több. A hangulatot ez is megcsinálja, a világító részek sötétben jól mutatnak, ráadásul az ajtó mellettiek kékből sárgásvörös villogásra váltva figyelmeztetnek, ha úgy szállnál ki, hogy érkezik egy jármű.
Valljuk be, akár tetszik, akár nem, a lényeg amúgy is a kijelzőkön van. Még az utas is azt nézi, sőt, foghatja a telefonját és segítségével játékkonzollá alakíthatja a kissé a sofőr felé fordított, 10,7 colos érintőképernyőt. Vezeték nélkül tükrözi a 9-es operációs rendszer a telefonokat, bár nagyjából minden ötödik indításnál németül üdvözli az embert, függetlenül attól, hogy magyar nyelvre állítottuk. Szerencsére hamar megvan a Spräche menüpont, és sosem fagyott le használat közben a számítógép.
Orrunk előtt, a kormány mögött 10,25 colos digitális műszeregységről olvashatjuk le az adatokat, felárért pedig kérhető head-up display is, mely színesben vetít, sőt, konkrét városrészleteket is elénk rajzol, ha a gyári navigációba ütjük be úti célunk. Nyugodtan átadható így a középső kijelző a jobb 1-nek játékra, mely menet közben is működik.
Ha már navigáció: a BMW Maps kanyarokban beveti a kiterjesztett valóságot, a kameraképet a középső kijelzőre téve egy, a valóságos képre rajzolt nyíllal jelzi, merre haladjunk tovább.
Összességében az anyagok minősége jó, még a nem szem előtt lévő anyagok esetében is, és az ergonómiára nem lehet panasz. Személy szerint engem az olyan részek nagyon tudnak zavarni, mint amit a menetválasztó melletti gombsornál (módválasztó és társai) látni, ahol egyetlen panel takar több gombot is. Nyomásra egyben mozog az egész, de jól működik: a gombok úgy reagálnak, ahogy kell, és nem igényelnek a megszokottnál nagyobb pontosságot vagy adott esetben nyomási erőt, mint más autók. Az ilyen jól működő apróságok azok, melyek különbséget tudnak tenni prémiumtermék és tömeggyártó megoldásai között.
A BMW legkisebb modellje az első sorban mondható igazán kényelmesnek, a hátsó sorban a méretből fakadó adottságok nem teszik sokaknak komfortossá az utazást. Magam mögé (178 cm) ugyan gond nélkül befértem, de az üvegtetőnek is köszönhetően nem maradt túl sok fejterem. A lábaimnál még volt játéktér, de egy 185 centisnél magasabb sofőr mögé már gyerekekből is csak vékonyabb lábúakat válogatnék.
A méretbeli adottságok a tárolási lehetőségeket is befolyásolják. Ezzel együtt az mondható, hogy az ajtózsebek pozitív, a könyöklő alatti rekesz viszont negatív meglepetést okoztak méretükkel. A kesztyűtartóban tényleg csak a kesztyű fér el.
Nem bőséges a csomagtér sem. Alapesetben 380 literről indulhatna a matek, de mivel 48 voltos hibrid rendszert is rejt az erőforrás, annak akkumulátora elvesz 80 litert. Tesztautónknál – illetve a 120-nál is – így 300 literrel gazdálkodhatunk, mely a hátsó üléssor ledöntésével bővíthető szükség esetén 1135 literre. A padló felhajtható, alatta találni egy vékonyabb, hosszú rekeszt, illetve az oldalfalak rejtenek még akasztókat, illetve az egyik oldalon egy hálós zsebet, ennyi rendszerezési segítséget nyújt a BMW.
Technika
Pár éve még azt mondtuk volna a belépőmotoros új 1-es BMW-re, hogy csak egy fél motor került bele. A 116-ost ugyanis 1,5 literes, háromhengeres, turbós benzines mozgatja 122 lóerős teljesítménnyel és 230 Nm nyomatékkal. A 120 ugyanez a konfiguráció, egy 48 voltos lágyhibrid-rendszerrel megfejelve, melynek rendszerteljesítménye 170 lóerő (156 a benzinmotorból, 20 a váltóba épített villanymotorból), a csúcsnyomaték pedig 280 Nm (240+55).
Ha az elsőkerék-hajtás nem elég, négykerék-hajtású opcióként ott a 123 xDrive, orrában egy kétliteres, turbós, négyhengeres lágy hibrid benzinessel, 218 lóerővel és 360 Nm-rel. A csúcsváltozat, az M135 xDrive nem kapott hibrid technológiát, mindenről a kétliteres, turbós négyhengeres motor gondoskodik 300 lóerővel és 400 Nm-rel.
A dízelek kínálata nem ennyire bő, a családfa ezen oldala csak két elsőkerék-hajtású tagból áll. A 116 és a 120 mintáját követi a 118d és a 120d. Előbbi a lágy hibridet nélkülöző alap, a kétliteres, négyhengeres, többlépcsős turbófeltöltéssel és változó lapátgeometriájú, alacsony nyomású turbóval dolgozó variáns 150 lóerővel és 360 Nm-rel.
Tesztautónkban, a 120d-ben ugyanez a motor, valamint a benzineseknél már megismert hibrid rendszer együttesen 163 lóerőre és 400 Nm-re képesek. Minden fentebb említett erőforráshoz hétfokozatú, Steptronic dupla kuplungos, automata váltó kapcsolódik alapesetben.
A megállásról elöl négydugattyús alumínium féknyergek, hátul egydugattyús úszónyergek gondoskodnak.
Elöl MacPherson felfüggesztést találunk, könnyűszerkezetes alumíniumból és acélból készült lengőkarral, míg hátul háromkaros a futómű. Láthatatlan változások, de megnövelték a karosszériaváz merevségét és feszesebbek lettek a futóműbekötési pontok. Ezektől a gyártó pontosabb kormányozhatóságot és jobb kanyardinamikát vár, míg az első kerekek 20 százalékkal megnövelt csapszegdőléseitől optimálisabb kormányvisszajelzéseket. Kapható egyébként adaptív futóművel is az autó, mely 8 mm hasmagasság-csökkenést és sportkormányt kínál.
Az 1-es BMW alapáras vezetéstámogató csomagjában frontirányú ütközés, sávelhagyás és kiszállásfigyelmeztető rendszerek, táblafelismerő, valamint tolatási segédlettel együttműködő parkolóasszisztens található.
Csak az opciós listán található a kormányzó- és sávtartó asszisztens, ami kissé meglepő 2025 elején, de feláras az automata sebességhatár-asszisztens és az aktív tempomat is, mely képes a dugóban araszolásra is. A 120 és 120d-hez ezeken felül elérhető még a mobilvezérelt parkolás, mellyel a kocsit kívülről is nyomon lehet követni a – sofőr nélkül – magától leparkoló BMW-t.
Vezetés
Már a tesztautó átvételekor feltűnt, hogy a parkolóban manőverezni közel sem olyan egyszerű ezzel a BMW-vel, mint azt gondolnánk mérete alapján. Fordulóköre kifejezetten nagy, 11,7 méter, emiatt az otthoni garázsbejáróra olyan ívvel kellett ráfordulnom, mint a bő fél méterrel hosszabb, de csak 10 centivel nagyobb körön forduló BYD Tang-gel. Valószínűleg nem tévedünk nagyot, ha az okok kapcsán összefüggést keresünk az alapvetően elsőkerék-hajtással és sportosabb, direkt kormányzással.
Az alacsony tempós manőverezés egyébként nem csak emiatt tekinthető az új 1-es BMW gyengeségének. Az autónak feladták a leckét az enyhe lejtők is, különösen hátramenetben. A fékpedálról leszállva többször is vártam volna, hogy szép lassan csordogáljon az autó, de ez nem akart megtörténni – és nem, nem az automata rögzítőfék gátolta az autót a mozgásban. Kellett neki noszogatás a gázpedállal, amire aztán ugrott, szó szerint. A 360 fokos kamerarendszer igen, az ilyen hirtelen reakciók viszont nem segítik a finom manőverezést.
Tolerálható a dízel erőforrás hangja, az utastérbe hidegen, illetve csak háromezres fordulatszám környékén kezdi befészkelni magát a tompa zaj. Ilyen nincs gyakran a hétköznapokon, leginkább csak akkor, amikor én kértem az autótól, hogy nosza, iparkodjunk. Az ilyesfajta kéréseknek van némi átfutási ideje, mely meggyorsítható, ha belenyúlunk a kormányon található fülekkel a váltó működésébe.
Normál körülmények között piszkálás nélkül is jól végzi a dolgát a Steptronic, így is lehet lendületesen haladni. A 163 lóerős, 1,5 tonnás 120d 7,9 mp alatt gyorsul álló helyzetből 100 km/órára, és afelett is lendületesen növelhető a tempó egészen a 222 km/órás végsebességig.
Vitán felül áll, mennyire kezes az autó. A kormány már az alapüzemmódban is több visszajelzést nyújt, mint napjaink legtöbb hétköznapi autója általában, persze valami ilyesmit is várunk egy BMW-től. Igazán azonban sportmódban válik izgalmasabbá a kisebb rásegítéssel. Mindehhez társul a jó futómű, mely feszességével azt is megadja, hogy gyakorlatilag centiméter-pontosan oda tereljük az autót, ahová előzetesen gondoltuk, és közben stabil maradjon minden kanyarban a kocsi. A motor kellően nyomatékos ahhoz, hogy ez mosolyt csaljon a sofőr arcára.
A keménység hátulütője, hogy azért megérezni az úthibákat az 1-es BMW-ben. Mérleget vonva abból, hogy mennyire jól viselkedik az autó, és ahhoz képest mennyire üt, ráz rosszabb útszakaszokon, az mondható, hogy ez egy a jobban sikerült futóművek közül, és aki dinamikusabb vezető, annak ez tetszeni fog.
Közlekedéskor a pozitívumokat nemcsak a vezetés élvezete adta, hanem a nyugodt haladás megélése is. A téli hidegben jólesően átölelő, masszírozó meleg ülés, a fűtött kormány és a Harman Kardon audiorendszer kellemes komfortba ringat, közben pedig észre sem vesszük, ha magasabb tartományba kúszik a sebességünk, annyira szépen haladunk.
Az együtt töltött két hét alatt 5,7 liter gázolajat kért 100 kilométerenként az autó, ami a lágyhibrid-rendszerrel együtt egy kicsit magasabb, mint amit előzetesen vártam – a gyári WLTP-adatot (4,3-4,8 l/100 km) is jelentősen meghaladja. Az eltérés oka valószínűleg nem az én nehéz lábamban keresendő, mert viszonylag takarékos sofőrnek tartom magam.
Költségek
12,375 millió forintról indul az 1-es BMW árazása, ezért a leggyengébb benzinmotorost lehet megszerezni. A dízeles variáns indulóára (118d) 14,36 millió forint, míg a dízel-hibrid (120d) listaáron 15,249 millió forint.
Utóbbira még rá kell költeni kb. ötmillió forintot, hogy megkapjuk tesztautónk pontos mását. A fényezés bő 300 ezret kóstál (de lehetne 800 ezer is más színben), a műbőr belső közel százezerbe kerül. A kívül-belül M Sport-jegyeket adó csomag, valamint a head-up display-t, adaptív fényszórókat, vezeték nélküli töltőtálcát és parkolóasszisztenst adó csomag a nagy tételek, melyek együtt 2,5 millióval dobják meg a vételárat. A panoráma üvegtető 451 ezres extra, az automatikus csomagtérajtó-nyitás 172 ezer forintba kerül, a kékre mázolt fék pedig negyedmillió.
A legfőbb vetélytársaknál természetesen a két másik német prémiummárka jöhet szóba. Az Audi kínálatában hatfokozatú, kézi váltóval szerelt A3 Sportback is szerepel, benzin- és dízelmotorral egyaránt 12,2, illetve 13,3 milliós listaárral. Aki nem szeret vesződni a gangolással, ezen 200-200 ezret spórolhat a hétfokozatú S tronic automatával. Ennek az autónak a csomagtartója 380 liter, azaz épp akkora, mint a nem hibrid 1-es BMW-knek.
A Mercedes-Benz legkisebb modellje, az A-osztály pár centivel hosszabb, csomagtere mégsem jelentősen nagyobb, 310–355 literes. A lágy hibrid benzines A 180 indulóára 13 813 000 Ft, míg a dízelek sorát nyitó A 180 d 14,6 milliós árral indít.
A dízel 1-es BMW és vetélytársai – Listaár, forint | |
---|---|
Audi A3 Sportback 35 TDI S tronic Business (150 LE) | 13 096 620 |
Volkswagen Golf Style 2.0 TDI DSG (150 LE) | 14 121 510 |
BMW 118d (150 LE) | 14 360 000 |
Mercedes-Benz A 180 d (116 LE) | 14 619 000 |
Értékelés
Kívülről nem sok látszik abból, mennyit is változott az új BMW 1-es, de joggal lehet a rengeteg módosítás miatt generációváltásnak nevezni azt, ami történt. Kaptunk egy, az elődnél sportosabb kinézetű, prémiumbelterű autót, melyet még vezetni is élmény. Dízellel ez nem lesz hot hatch, arra ott az M135 xDrive, viszont a 120d mindent tud, amit tudnia kell egy BMW-nek.
Akik a pénzükért cserébe a BMW-életérzésre vágynak, és tényleg csak a feeling számukra a lényeg, azok ne álljanak meg a jelenlegi legolcsóbb BMW-nél, a 2-es Active Tourernél. A belépő 1-es modell, a 116 listaára csak százezerrel több, és garantált, hogy az új ferdehátúban jobban érzik magukat, mint az öregedő egyterűben.
Mellette – Ellene | |
---|---|
|
|