Aki szerint a villanyautózásból sose lesz semmi, csak gondoljon vissza a 15 évvel ezelőtti elektromos MINI Cooperre! A 204 lóerős motorral szépen szaladhatott és a 35 kilowattórás akkuval a hatótáv is megvolt 200 km.
Csakhogy az akkupakk térigénye miatt nem fértek el benne hátsó utasok, így az 500 darabos tesztflotta nem bővült szériaautóval. Az egyik példányt technikatörténeti érdekességként a Los Angeles-i Petersen autómúzeum vette állományába.
Itt találod a külső képek galériáját
2020-tól a BMW i3S motorját használó előd megmutatta, hogy mégiscsak működik a dolog, az új MINI Cooperből ismét van elektromos a 156-231 lóerős benzineseken kívül. Mai tesztautónk a kétszemélyes ősnél másfélszer nagyobb akkukapacitással, 150 helyett 170-es végsebességgel és 8,5 helyett 6,7 másodperces 0-100-as gyorsulással jelzi, hogy a fejlődés nem állt meg.
Külső
Charismatic simplicity avagy karizmatikus egyszerűség a jelenlegi MINI-formanyelv neve, és ha bírjátok még az idegen szavakat, akkor a hűtőmaszk hexagonális helyett oktagonális. Szóval hatszögletes helyett nyolcszögű az orrmaszk az ezredfordulós újrakezdés óta negyedik generáción.
Valóban nagyon letisztult a karosszéria, sehol semmi cicoma, talmi csillogás, nélkülözhető rátét. A háromajtóson az R53 klasszikus ovális fényszórói a menetfényben tovább élnek, az Aceman és a Countryman sokszögű fényszórógrafikával képezi a család részét.
A J01 kódjelű háromajtós villanyautó első túlnyúlása sajnos jóval hosszabb, mint a 2000-ben vagy a 2006-ban bemutatott elődökön, de a mai gyalogosvédelmi előírásokat annyira rövid túlnyúlással nem lehet teljesíteni.
Nagyon jól sikerült a légellenállás lefaragása, ami a csapott hátú kisautókkal mindig nehezebb, mint egy nyúlánk szedánnal. A karosszéria alaktényezője 0,28, ami egy 3858 mm hosszúságú autótól szép eredmény A szélesség 1756, a magasság 1460, a tengelytáv 2526 mm.
Remek összeállítás a gyári nevén Blazing Blue fényezés a tető fehér kontrasztszínével, a fekete szélvédőoszloppal és a sötétített hátsó oldalsó üvegekkel illetve szélvédővel. Szép megoldás a keret nélküli oldalablakok megőrzése, de a hegyesen végződő oldalüvegek sarkába nem lenne jó belebólintani. A hátsó fényszórók mintáját mintha a Pókember nejlondressze ihlette volna.
Belső tér
Papíron is négyszemélyes az autó, de valójában inkább 2+2, mert hátra már bejutni is elég nehéz, ha pedig sikerült beszállni a túl keveset előrébb csúszó ülések ellenében, a térdhely meg a fejtér hiányzik.
Ez itt a belső képek galériája
Modellezni lehetne az anyagokon, a formákon, a belső tér igényességén, hogy nem a centik teszik a prémiumterméket. Kicsiben is lehet igényesnek lenni, ami ezért a pénzért el is várható a MINI Cooper SE-től.
Jól mutat a textilborítás a műszerfalon, ami a szériában műanyag műszerfalú modellekből kimaradna. Megkapó a hangulatvilágítás is, az üzemmódokhoz igazodó fénnyel színes és elegáns derengés árad a napfénytető kerete mögül.
Az igényes összképből kilóg a hangszórók olcsó műanyag rácsa illetve a megvilágítás nélküli két USB-C csatlakozó. Az aljzat láthatóvá tételét az Octavia tervezői a töltők keretének belső megvilágításával éppúgy meg tudtak oldani, mint a Lexus UX konstruktőrei, a Focusban pedig LED vet fényt erre a területre. A meg nem világított sminktükör is sokat ront a hangulaton, tényleg azt hittem, ennyire kínos részlet nem fordul elő 2025-ben egy prémiumtermékben.
Sokkal inkább méltó a megcélzott szinthez a 9,44” vagy 24 cm képátlójú középső OLED-kijelző képminősége. Sajnos a wifin át is működő telefontükrözés képaránya nem passzol össze a hagyományosan kerek középső képernyővel, ilyenkor sok kihasználatlan felület marad.
Értékelendő okosság, hogy a menüből a kezdőképernyőn elérhetők az utoljára használt funkciók, így a vélt sebességhatár-túllépésre kapott akusztikus figyelmeztetés mindig könnyen deaktiválható. Az értelmes struktúrájú menüben a napi kilométer-számláló nullázásától a hangzás beállításáig gyorsan rábukkanni a keresett dolgokra.
Kicsi a 210-800 literes csomagtartó is, egy bejglirúdnyi mélysége kijózanító ítéletet mond a 385,8 centis autó térkihasználásáról. A Cooper két magas embernek kényelmes elöl, ha pedig a hátsó hely fontos szempont, akkor ott az Aceman.
Technika
Fontos volt a BMW-nek a kínai kapcsolat az új MINI kifejlesztésekor. Az autó az állami Great Wall-lal közös fejlesztés és a kocsit gyártó Spotlight Automotive is vegyesvállalat. A kínai gyártás miatt az európai büntetővám a tesztelt Cooper SE-re is érvényes.
Egy európai prémiumtermék arculatának aligha tesz jót a kínai rokonság, de a közös elektromos technika dacára az autó tényleg több, mint a GWM Ora 03 vagy Ora Funky Cat testvérmodellje.
Egy ideje műszakilag kettévált a MINI Cooper, mert a belső égésű motorosokat a BMW az F56 kódjelű előd továbbfejlesztett padlólemezére gyártja Oxfordban, míg az elektromos a kínai kooperációból eltérő, az Acemannel közös technikát kap.
Akkuból nettó 36,6 és 49,2 kilowattórás van, ami bruttó kapacitásban 40,7 illetve 54,2 kWh. 75 kg a súlykülönbség a két verzió között, a tesztelt modell önsúlya 1605 kg. Összehasonlításképp a 204 lóerős benzines Cooper S a hétfokozatú automatikus váltóval 1285 kilós.
A tesztautóban lévő nagyobb kapacitású akkuval erősebb villanymotor jár, 135 kW/185 lóerő helyett 160 kilowattos, ami 218 lóerő. A nyomaték 290 illetve 330 Nm, a 258 lóerős JCW sportverzióban 350 Nm.
Hatótávadatként a WLTP szerint 289-300 km-t mutathat fel a Cooper E és 385-400 kilométert a MINI Cooper SE, ez egy városi autótól elfogadható, az akkugyártás környezetszennyezése szempontjából dicséretes józansággal megválasztott tartomány.
Kellemetlenül lassú a gyorstöltés. Az olcsó villanyautónak szánt, mégis 100 kilowattos csúcsértéket hozó Citroën C3-hoz képest elszomorító a Cooper E tudománya 70 kW-tal. A nagyobb akkus Cooper SE 95 kilowattja sem az, amit egy prémiumterméktől várunk, de egy városi autótól ez tolerálható. A váltakozó áramú töltés egységesen 11 kilowattal szaladhat, ez átlagos sebesség.
7,3 mp a Cooper E gyorsulása 100-ra, bőven elég vehemens, de aki a tesztelt modell mellett dönt, 6,7 másodpercnek örülhet. A 258 lóerős JCW E gyorsulása 5,9 mp 100-ig, cserébe a sportos csúcsmodellben csak 364-371 kilométer megtételére elég a nagyobbik akku töltöttsége.
Vezetés
Kedves figyelmesség az ajtónyitáskor előzetes időzítés nélkül induló fűtés, így mire a töltőkábelt feltekerted, összekoszoltad vele a ruhádat és megtöltötted vele a csomagtér jó részét, az utastér barátságos hőmérséklettel vár. Kár, hogy a fűtés menet közben nem ennyire meggyőző, 22 fokra állítva az autót nem fűtött elég lelkesen.
Kellemetlenül magasan kell ülni, ami fájó törés az első két újkori MINI-ben még csodásan mélyre engedhető vezetőüléssel. Mivel az akkumulátoron ülünk, az üléspozíció itt is romlik, mint az i5 miatt megemelt többi új 5-ös BMW-ben. 190 centivel a fejem a tetőkárpithoz ér.
Telitalálat a kapcsolósor és a motorindító billentyű, amivel üzembe helyezhető az autó. Sajnos a kormánykerék túl vastag, komolyan nem értem, hogyan passzol össze ez a kormánykarima a nagyrészt női célcsoporttal, ha az én kezemnek is vastag.
Érdemes saját felhasználói profilt beállítani, különben az autó egy vadidegen ember ülés- és rádiópreferenciájával sokkol minden indításkor, ráadásul a szélvédőre vetített kijelző beállítását is felülírja.
Nagy kár, hogy a MINI Cooper SE akkor sem a legutoljára használt profilt és beállításokat veszi alapértelmezésnek, ha előtte 10/10-szer ugyanaz az ember vezette az autót. A HUD (head-up display) plexilapra vetít. Ez az egyszerűbb megoldás, amit a meredek szélvédő kényszerít ki, mert nem kompatibilis a műszerfalból vetített képpel. A fejmagasságú kijelző így is értékes segítség, örömmel használtuk, azért is, mert a Waze vagy a Google-navigáció nyilait is megjeleníti, nem csak a gyárit.
Rosszul jön egy városi autóban a pocsék kilátás, részben a szélvédőoszlopok lógnak erősen a látótérbe, de oldalirányba is korlátozott a kitekintés.
Hagyomány a márkánál az előrehúzott tető, de ez a formai alapelem városban sokat ront a fentről függesztett jelzőlámpák leolvasásán, a tető eltakarja a lámpát. A tesztautó üvegteteje megoldja ezt a gondot, hasznos extra, pedig nem is nyitható.
Mindenben hozza a hajtáslánc a jól megcsinált villanyautók rezgésmentes, csendes, kulturált működését.
Nincsenek sivító zajok, nincs idegtépő pszichedelikus menethangpótlék. A szél- és a kerékzaj tompítása alapos munka, főleg a szélzúgás elnyomása lehetett kihívás, mert a dizájnokból igen meredek szélvédő nem könnyíti meg a dolgot.
A tengelyek közé épített akku, a kis tengelytáv és a nagy tömeg eredőjeként a MINI Cooper SE zavaró lengésekbe képes jönni kereszthullámosra strapált felületű autóúton, autópályán. Az állandó fel-le mozgásból az autó nem tud megnyugodni, egymás utám sorjázó úthibákon kellemetlen lengéseket produkál, a bólogatás megkeseríti vele az életet például az M0 déli szakaszán a 4-es úttól az M2 felé tartva.
Majdnem teljes töltésnél üzemmódváltással 15 kilométeres többletet írt ki a számítógép, 262-ről 277 km-re nőtt a hatótáv, amikor Core-ból a legtakarékosabb Greenre váltottam. A WLTP szerint 400 km-es távból télen úgy 260-330 km valósult meg, melegebb időben ez jóval több is lehet.
Rengeteg üzemmód van, kicsit sok is a jóból, mert a kijelző hátlapján és hangulatvilágítás színének megváltozásán kívül nehéz közöttük érdemi különbségeket felfedezni. A takarékos, a normál és a sportos bőven megjárná, utóbbi kapcsolását egy laza kurjantással nyugtázza az autó. Yeah, nagy menés lesz!
És tényleg. Azonnali löketekben kapjuk a motorerőt, 330 Nm-rel szinte repül a tesztelt elektromos MINI Cooper.
Sok feladata van a kipörgésgátlásnak, a csúszós utakon volt is dolga a nyomaték visszanyesésével, amit érzékletesen, finoman intéz. Pillanatok alatt megvan a 170-es végsebesség, óra szerint 172 km/óra volt, innen a gázadást nem követte további gyorsulás.
Direkt kormányzásával a MINI Cooper SE nagyon vagány kisautó. A gokartnak hívott sportmód nevével sulykolt „gokartos vezethetőség” nyilván nem tud igaz lenni, mert semmilyen szériaautó, az Ariel Atom sem adja azt, amit egy gokart, de a MINI Cooper elektoros hajtással is a legjobb kiskocsik egyike, ha nincs utasod, aki kellemetlen kérdésekkel és aggodalmával zaklat, van viszont egy kanyargós út, ahol nagyot akarsz autózni.
A Cooper SE a feszes rugózás ellenére sem pattog el az ívről az úthibákon, az üzemmódhoz igazodó kormányerők mindig jók, az autó kezes, él a fara és az akkuval mélyre vitt súlypont bombabiztos útfekvést ad. Az üzemmódokkal együtt változó mesterséges hangok a menüből kikapcsolhatók.
Jobb fent egy banáníven látható a hozzávetőleges akkutöltöttség, alatta a hatótáv km-ben, amit menet közben megbízhatóan kalkulál az autó, nincsenek aggasztó zuhanások városból kiérve, Budapesten belül pláne nem.
Sajnos nem látszik egyszerre a töltöttség százalékban és a megtehető távolság, mindenesetre nagyjából 15 km-es maradék hatótávnál a villanymotor teljesítményét nagyon visszacsavarja a rendszer. Sajnos ez a teljes padlógázra is vonatkozik, teknősbéka üzemmódban pánikszerű gázadásra sem gyorsul jobban az autó.
Az összes eddig kipróbált villanyautó ezt csinálja, de miért kell a vezetőt ilyen durván felülbírálni? Ha pontosan tudom, hogy innen 1,6 kilométerre tölteni fogom az autót, inkább legyen a bázisra érve 7 helyett 1 kilométer a maradék hatótáv, de ne vegyék el a motorerőt. Mert kellhet. Szokatlan az a fölényes magabiztosság, amivel a villanyautók tervezői felülbírálják a vásárlót, akinek a pénzéből élnek.
Elfogadható a rugózási kényelem, de a sprőd hangolású futómű feszesen fogadja az úthibákat. A háromajtós MINI is komoly autóként, jól tompított futóműzajokkal gurul át az aszfaltsebeken, mint a jóval nagyobb kocsik, igaz, a felnimérete és a tömege is a nagyobb autókat idézi, akárcsak a kiskategóriában nagyon ritka független hátsó felfüggesztés.
BMW-színvonalon működnek itt is az önvezető funkciók, nem tolakodóak. A kormánykeréken lévő kapcsolóval azonnal aktiválható az engedélyezett fokú önvezetés a sebesség adaptív tempomatos tartásával és a rátermetten kormányzó sávban tartóval.
Green üzemben különösen érdemes a sebességtartót használni, mert nagyobb sebességnél túlzott a gázpedál ellenállása, ha haladnál is.
Nem mindig volt meggyőző az automatikus rekuperáció, amely sok paramétertől függően gázelvételkor hagyja gurulni az autót vagy akár állóra fékez másik autó mögött haladva. Hiányzik a volánról a fül a visszatöltés gyors állításához, tetszett viszont az újabb MINI-kben lévő pánt az alsó kormányküllő helyett, ami egyedi vonás és esztétikus is.
Akkor is megszakad a töltési folyamat, ha a vezetőé helyett direkt az utas oldali ajtót nyitod ki az ottfelejtett belépőkártya előhalászásához. A jobb első ajtó nyitása nem arra utal, hogy elindulnál, mégis újra kell indítanod a töltést. Ha ezt nem tudtad, akkor a 21 százalékon megrekedt autóval kereshetsz villámtöltőt, ha messzebbre mennél.
Ha navigációs célként villámtöltőt adsz meg, okosan, automatikusan indul az akku előkondicionálása az egyenáramú töltéshez.
Decemberi hidegben az akku átmelegedéséhez túl rövid útszakasz után is az 58-60 kilowattos sávban indult a töltés, ami felment a 67-70 kilowatt közé, majd 78-80,5 kilowattórát írt ki a töltőoszlop a töltési teljesítmény felfutásakor. A gyári maximum 95 kW, a 60-80 nagy hidegben simán elfogadható egy eredendően városi autótól.
Költségek
13 235 000 forintról indul a kisebb akkus, 184 lóerős Cooper E. Essential felszereltséggel minimum 14 900 000 forint fejében lesz belőle 218 lóerős, emelt akkukapacitású Cooper SE, ami 1 665 000 forintos lépcső.
Felszereltségben feljebb lépve ez a hajtáslánc 15 824 400 forintba kerül Classic kivitelben, Favoured esetén 17 242 200 forintba. John Cooper Works felszereltséggel, ami itt nem a sportverziót, hanem a sportos látványvilágot jelenti, 17 691 200 F a listaár.
A MINI Cooper SE és vetélytársai – Listaár, forint | |
---|---|
FIAT 500e (42 kWh, 118 LE) | 14 875 000 |
MINI Cooper SE Essential (54,2 kWh, 218 LE) | 14 900 000 |
Peugeot e208 Allure (48,1 kWh, 156 LE) | 10 000 000 |
Renault 5 E-Tech Techno (52 kWh, 150 LE) | 12 890 000 |
Messzire utazva, 90-110 közötti sebességet tartva 16,3 kilowattórára jött ki a fogyasztás 100 km-en, aminél jobbat vártam. 130 körül autózva 19,4 kilowattórát írt a fedélzeti számítógép autópályán. Vegyes forgalomra a gyári adat 14,1-14,7 kWh/100 km, a valós városi 14-20 kWh százon attól függően, milyen élvezeti értékkel haladsz.
Értékelés
Aki egy ilyen kis autót választ ennyi pénzért, aligha bánkódik a térkínálaton, mert volna lehetősége elektromos Acemant vagy Countrymant vennie. A MINI Cooper SE
tökéletesen illik feltételezhető célközönséghez: elegáns, menő, egyedi, sikkes és szerethető városi autó.
De több egy ügyesen megrajzolt héjnál, erejével és útfekvésével azokat is meggyőzi, akik jókat akarnak autózni. Kicsit sem praktikus autó, rossz a térhasznosítása, alig van csomagtere, a rugózása kényelmetlen és tölthetne gyorsabban, de ez belefér, ha a szíveddel választasz villanyautót.
Mellette – Ellene | |
---|---|
|
|