Nagy örömmel indultam útnak a Citroën C3 Aircross menetpróbájára, és nem azért, mert a Barcelona közelében fekvő Sitges melegebb időt ígért az épp itthon is nagyon enyhe télnél. Ebben az autóban az a nagy truváj, hogy a Dacia Jogger kombi mellé megérkezhet még egy családi autó, amely nagy, akár hétszemélyes és a többi új autónál kevésbé drága.
Külső
2017-ben bemutatott és 2021-ben leporolt elődje a Vitara méretét idézően 415 centis volt, ezzel szemben az új Citroën C3 Aircross 439 centiméteres. A növekmény zöme a túlnyúlásokra jut, a tengelytáv összesen hét centiméternyit nőtt, 2,67 méteresre.





A tengelytávolság bővítése teremtette meg a helyet a nagyméretű hátsó ajtónak, amire a hátraszállás megkönnyítéséhez van szükség a 2+3+2 üléses modell miatt.
Majdnem vízszintes motorházfedelével és szinte függőleges orrával az amúgy sima elsőkerék-hajtású C3 Aircross orr-része a klasszikus dzsipeket idézi. Az első lökhárító szélén a két colour clip nevű, függőleges betét többféle színben elérhető.
A nagyvilág felfedezésének örömét sugározza a terepjárós elemekkel feldobott karosszéria. A 200 mm feletti hasmagasság és az álló autóban 240 kilós teherbírású tető tetősátras kalandokért kiált. A C3 Aircross viszonylagos keskenysége (1,79 m) a kisautókkal való rokonságából fakad, hossza (4,39 m) és magassága (1,66 m) viszont egy kifejlett családi autóé.


Belső tér
Tágas, praktikus és olcsónak ható belső térrel fogad a Citroën C3 Aircross második generációja. A spórolás látszik az anyagokon az ajtók műanyagborításától az üléskárpitokig, de pár jópofa részlettel megmentették az utasteret a deprimálóan olcsó hangulattól. Az ajtókon itt is jókívánságokkal találkozunk, mennyire jó, hogy minden ajtóra jut egy a be cool, have fun, be happy, feel good üzenetekből!
Hagyományos óracsoport helyett a szélvédő alatt, jól leolvasható magasságban elhelyezett visszajelzőkről tájékozódhatunk az autó fő funkcióiról. A központi érintőképernyő képátlója 10,25 hüvelyk, grafikai nívója, reakcióinak sebessége rendben van. Az alapverzióban a saját okostelefonunkat rögzíthetjük kijelzőként a műszerfalra és egy alkalmazással azon jelennek meg a szükséges menüpontok és adatok.
Kellemes fogású kormány fogad, pakolni van hová, az autó alapergonómiája is oké a vezetőülésből nézve. A térkínálatra sem lehet panasz, a fejtér különösen jó. A hátsó utastér szellős, olyan nagy a lábtér, hogy a nem tologatható üléspaddal is bőven marad hely egy magas vezető mögött.
Kár, hogy nincs középső légrostély hátul, pedig ott három vagy öt ember ülhet és izzadhat nyaranta. Kütyütöltőkkel jobban áll a C3 Aircross, mert a három üléssoros modellért 450 ezer forintot kifizetve leghátul is van USB-C-csatlakozó, középen kettő is, a műszerfalban fent is akad egy a fedélzeti kamerának, már ahol nem tilos használni.
460-1600 literes a csomagtartó az ötszemélyes Citroën C3 Aircrossban, ami jónak számít a kategórián belül, főleg a bővített méret. Az elsőkerék-hajtású VW T-Roc csomagtere 445-1290 literes.
Csak a támlát kell kihajtani az ülések nyitásához, mögöttük 40 liternyi csomagtér marad. Alul az összehajtott padlótakaró, amivel lefedhetők a rések az üléstámlák között az első ülésekig. 450 ezer forintért nem olcsó a hétüléses csomag
A harmadik üléssor székeinek lehajtott háttámlával is van némi helyigénye, emiatt ott 330 literes hely marad a gyári adatok szerint, teljes létszámmal mindössze 40 liternyi cucc fér el lapos nejlzonzacskókban vagy tornazsákokban a háttámla és a csomagtérajtó között.
Ilyenkor a tetőbox a megoldás. A műanyag tetősín-imitáció a terepjárós mokányságot hangsúlyozó optikai elem, nem oda kell rögzíteni a tetőcsomagtartót. A keresztlécek a C3 mintájára az ajtónyílásba kapaszkodnak és tartozékként kaphatók a márkakereskedésekben.
Csak a benzinesből és a kisegítő hibridből rendelhető hétüléses, mert az akkuk térigénye nem passzol össze a harmadik üléssorral. A gyártó nagyon büszke rá, hogy 4,4 méternél rövidebb kasztnival ez meg tudott valósulni, ami ma tényleg nagy szó.
De a koromnak és az ősidőktől állandó autórajongásnak megvan az az előnye, hogy emlékszem a szintén orrmotoros Nissan Cube Cubic nevű egyterűre, amely 400 centis sem volt, mégis három üléssort kínált és be tudtam állítani úgy az üléseit, hogy magam mögé beülhessek mindhárom helyre.
Ezt a C3 Aircross is tudja, vissza tudtam csukni a gyorsan előre- és visszabillenthető üléspadot a térdem elé. De a leghátsó két hely ezzel együtt is pótülés, kényelmetlen lábtartással, combalátámasztás nélkül. A Dacia Joggerben sokkal kevésbé kompromisszumos a harmadik sor, de örülök, hogy legalább a lehetőség adott.
Technika
Elsősorban a latin-amerikai és a délkelet-ázsiai országok igényeire szabta a Citroën az új C3 Aircrosst. Ottani eredetije eltérő orrot visel és a fara is más, de látni rajtuk, hogy egy téma közeli variációi. Mivel az egyik fő piaca Indonézia, ahol a populáció közel 90 százalékát kitevő muszlim lakosságnál nagy a gyermekszám, a kisautós padlólemez ellenére alapelvárás a három üléssor.
Alapja a vegyestüzelésű Smart Car padlólemez, a képen a szintén C3 Aircross nevű testvérmodell a fejlődő országok piacairól
Smart Car Platform a padlólemez neve, amelyre a C3 után a C3 Aircross is épül. A Stellantis konszern kisautóinak új alapja elektromos és belső égésű motoros hajtástechnika befogadására is képes.
Mivel a komplexitás a gazdaságos autógyártás egyik ellensége, jó árra törekvő volumenmárkaként a Citroën nem komplikálta túl a technikát és arra koncentrál, amiből a legtöbbet lehet eladni. Akkumulátorból egyféle van, villanymotorból szintén, a sima és a lágy hibrid benzines háromhengeres motorja szinte azonos és szó sincs összkerékhajtásról.
Így mozog a C3 Aircross a gyári videón
Hatfokozatú kézi váltós a 100 lóerős turbós benzines, 136 lóerős a lágy hibrid ugyanezzel a láncos szelepvezérlésre átállított motorral, amivel kizárhatjuk a korábban a motorolajban elmálló vezérműszíjjal okozott motorhibák lehetőségét.
Menő a változó lapátgeometriájú turbó a 136 lóerős hibriden. A 997-es 911 Turbo hozta el a széria benzines autók közé
A kisfeszültségű hibrid villamos gépe 21 kilowattos, ezt a 28,56 lóerőt kerekíthetjük 29-re. A villanymotor a hatfokozatú duplakuplungos váltó házából hajt, az okosan méretezett hibridrendszer kisfeszültségű akkumulátora valószínűleg itt is 0,876 kilowattórás lehet, amekkora méretben a Stellantis konszern rengeteg autójába bekerül.
A következő pár mondatot akár szó szerint beilleszthettem volna Földes Attila menetpróbájából, aki velem párhuzamosan a FIAT Grande Pandát vezette, mert a két autó elektromos hajtáslánca azonosnak tekinthető.
Nettó 43,8 kilowattórás a folyadéktemperálású, 400 voltos feszültségű LFP-telep. A lítium vasfoszfát akkumulátorok és az NMC avagy nikkel-mangán-kobalt akkumulátorok összevetését itt találjátok. Alapfelszereltséggel 7,4 kW-os és egyfázisú a fedélzeti töltő, a 11 kilowattos háromfázisú extraként rendelhető, a cikk írásakor 220 000 forintért.
Az egyenáramú gyorstöltés maximuma 100 kW, a 20-80 százalékos töltési időszükséglet 26 perc. A még pontosítandó, kb. 300 kilométeres WLTP-hatótáv 60 százalékából kiindulva 180 kilométer megtételéért kell majdnem fél órát elvesztegetni.
Ebben a kategóriában a teljes hibrid nélkülözhető lépcső a villamosítási fokozatokon belül, ha van egyszerűbb hibrid és elektromos is, hiányzik viszont alternatívaként az autógáz, amit a Dacia nagyon okosan megteremtett mindazoknak, akik nehezen köhögik ki a benzin literenként közel 300 forinttal magasabb árát. Az autó környezetszennyezési mutatóin sokat javít, hogy nem kell messziről hazánkba szállítani. A PSA üzeme egészen közel, a felvidéki Nagyszombaton gyártja az autót.
Elöl MacPherson gólyalábas futóművel találkozunk, az igazi érdekesség a lengéscsillapításban rejlik. A hidraulikus ütközőbakokkal működő lengéscsillapítóval a futómű megkíméli az utasokat a végpontokon való durva felütéstől.
Sima csatolt hosszlengőkaros a hátsó futómű, de körbe mindenütt hidraulikus ütközőbakos lengéscsillapítók fokozzák a kényelmet
Az Advanced Comfort futóműben a lengéscsillapítás kényelmesebre hangolható, mert a lengéscsillapítók útjának végén mechanikusan, keményen bekoppanó ütközőbakok helyett hidraulikus-progresszív határolás a végpont. Ezzel együtt lágyabbra, kényelmesebbre paraméterezhetők a csavarrugó, ami az összes modellre igaz, mert az Avanced Comfort futómű az alapkivitel része.
Vezetés
Szokatlan az új autók között, de semmi baj nincs azzal, hogy indítógomb helyett kulcsra indul a motor. Egy új autóban az öv bekötésén kívül adódik még egy feladat a forgalomban való részvétel előtt: a sebességtúllépés-figyelmeztetés elcsendesítése. A részben téves és mindig terhes riasztások némítására a Citroën itt is a C3-ban látott kapcsolót alkalmazta a műszerfal bal szélén, ami eszményi megoldás.
Ugyanitt lehet száműzni a sávtartót is, ha működése idegesítővé válna. A villanyszervóval a kormányzásba beavatkozni képes sávban tartó megnövekvő kormányerőkkel fejezi ki ellenérzését a választott ívekkel szemben, de ellentartása még pont elfogadható, szemben sok más autóval.
Míg az utastér az egyszerű, de jópofa és szerethető kategóriában tud maradni, a hibrid benzines motorjának viselkedése az olcsó autós benyomásokat erősíti. A soros háromhengeres zavaró rezgésekkel forog, remegése kellemetlenebb annál is, hogy még a vezető oldalára sem jutott akadályérzékelő, így az ablakemelő kapcsolóját végig húzni kell az üveg mozgatásához. A zajszint viszont teljesen elfogadható autópályán, a motorzúgás nem lóg ki a szél és a gördülés zajából.
Nagyon jól kivehető a hibridben a villanymotor működése, a 48 voltos rendszer használati értéke nincs messze egy első generációs teljes hibridhajtásétól. A sebességváltóba integrált villamos gép nemcsak tolatáskor és parkoláskor képes egymagában mozgatni az autót, de adekvát gázelvétellel városi gurulásnál is megtartja a tempót.
Sokat hozzátesz a hajtáslánchoz a 28,6 lóerős villanymotor. A rendszer csak 48 voltos, de közelít a teljes hibridek működéséhez. Kép: Jeremias Thomas, Citroën
Városi forgalomban dicséretes finomsággal áll le és éled újra a benzines motor. A 12 voltos önindítóknál jóval nagyobb fordulatszámra képes újraindítással a motor az alapjárathoz közelebbi fordulatszámmal indul be és suhanás közben is lágyan száll ki gázelvételkor és lép be újra gázt adva. A váltások finomságával elégedettek lehetünk, kár, hogy nincs kézi beavatkozási lehetőség a fokozatok kapcsolásába.
Megvillantotta takarékosságát a 48 voltos kisegítő hibrid. Elővárosi, országúti forgalomban a fedélzeti számítógép 4,4-4,7 litereket számolt 100 kilométer megtételére nyugodt gurulással és sík úton. Ha tankolás után 3-4 decivel magasabbnak bizonyulna a valós benzinigény, még az is kiváló egy magas építésű, nem is teljes hibrid családi autótól.
Többet autóztunk az elektromos modellel és a hegyi szakaszokat is tartalmazó tesztúton jobban próbára is tehettük. Meg kell szokni, hogy a motor hozza ugyan a villanyautók azonnali megindulását, de a megiramodást nem követi élénk gyorsulás. A 113 lóerőnek megvannak a határai, de a viszonylag könnyű családi autó elfogadhatóan megy.
Mivel az akkuk mélyebbre viszik a súlypontot és a futóműhangolás a kétbalkezes sofőröknek is elnézi a malőröket, például a gázelvételt a határtartományban kanyarodva. A C3 Aircross bolondbiztosan szelte a kanyarokat.
Öles oldaldőlésével nem fogsz benne kipirulni az ívek megtámadásától, de ha sietni kell mondjuk egy esküvőre, megadóan tűri a kanyarokat gyors tempónál is. A rugózás messze nem az a varázsszőnyeges lebegés, amiről a márka a hidropneumatikus futómű korszakában híres volt, de a C3 Aircross futási kultúrája ebben a kategóriában teljesen elfogadható.
Promóciós film a C3 napos oldaláról
Sokáig tanakodtunk, hogy a fogyasztásmérőt rossz helyen keressük-e vagy tényleg nincs, mire kiderült, hogy átlagfogyasztást csak a benzines C3 Aircross képes számolni, az elektromos nem írja ki, hány kilowattórával jutunk el 100 kilométernyire.
Költségek
Nemcsak az Opelnek kellett későbbre halasztania az új Frontera bevezetését, a Citroën C3 Aircross magyarországi rajtja is vagy fél évet csúszott az előzetesen közölt 2024-es harmadik negyedévhez képest. Várhatóan idén tavasszal már itt lesz az autó.
7 390 000 és 12 440 000 Ft közötti a C3 Aircross listaára, és a tényleges ára is. A Citroën új piaci stratégiája a felpumpált listaárból elengedett százezrek és milliók helyett józan, de fix listaárral operál, ami számomra sokkal rokonszenvesebb megközelítés.
Háromféle felszereltség van a You, a Plus és a Max kivitelekkel. A 100 lóerős benzines nem társítható a csúcsverzióval, a 136 lóerős hibridből az alapmodell hiányzik, a 113 lóerős elektromos mindhárom szinten rendelhető. A 100 lóerős benzinesek ára 7 390 000 Ft illetve 8 290 000 forint, a hibrid 9 290 000 forintról indul és 9 890 000 forintba kerül Max felszereltséggel. Az elektromos modellek ára 10 940 000 és 12 440 000 Ft közötti.
A Citroën C3 Aircross és vetélytársai – Listaár, forint | |
---|---|
Citroën C3 Aircross 1,2 Hybrid You (136 LE, 48V hibrid, aut.) | 9 290 000 |
Dacia Jogger Extreme 1,0 Eco-G (100/90 LE, LPG-benzin, kézi váltó) Dacia Jogger Extreme 1,6 Hybrid 140 (full hibrid, 140 LE, aut.) |
8 599 000 10 949 000 |
Renault Symbioz 1,6 Hybrid Evolution (145 LE, full hibrid, aut.) | 12 499 000 |
Opel Frontera 1,2 Hybrid (136 LE, 48V hibrid, aut.) | 9 220 000 |
Nagyon elrontotta a gyár a felszereltségi csomagokat. A profitmaximalizálás jegyében csak a csúcsmodellhez rendelhető téli csomag 350 000 forintért, benne első szélvédőfűtéssel, kormányfűtéssel, elöl ülésfűtéssel és ködlámpával. Egyik sem olyan tétel, amit nélkülöznél egy 7 390 000-11 840 000 Ft közötti autóban, ha 2025-ben új kocsit rendelsz. De kénytelen vagy, mert You és Plus szinten nem rendelhető.
Furcsa, hogy az elektromos verzió nem számol átlagfogyasztást. A kisegítő hibrid benzines országúton 4,4.4,7 litert írt 100 km-re
Három évre vagy 100 000 km-ig érvényes az általános garancia, amit az importőr magánvásárlóknak az EssentialDrive-csomaggal még két évvel megtold a futáshatár megtartásával. Az akkumulátorra 8 évre vagy 160 000 km futáskorlátig érvényes szerződéses jótállás vonatkozik, ami az újkori töltőkapacitás 70 százalékának megőrzését garantálja. Helyesebben téríti a javítást vagy a cserét, ha a 70 százalékos szint alá esne az akkukapacitás.
Értékelés
Jól kivehető, hogy a Citroën a Daciához közel keresi új helyét, szimpla, jól használható és jutányos autókkal. Vannak olcsó, sőt primitív részletek a C3 Aircrossban, de akad annyi vidám és okos megoldás benne, hogy jól beváljon derűs, komplikációktól mentes családi autóként a mindennapok és a nagy közös felfedezőutak társaként. Kivételesen minden irónia nélkül mondhatjuk a Citroën C3 Aircross érkezésére, hogy nagy segítség ez a magyar családoknak.
Mellette – Ellene | |
---|---|
|
|