Amikor öt éve a Škoda bemutatta első önálló villanyautóját*, az nemcsak a márka életében hozott újdonságot, de a Volkswagen-csoport számára is, hiszen ez volt az első modell, amely az úgynevezett MEB platformra (Modularer E-Antriebs Baukasten – moduláris elektromos hajtási építőkészlet) épül, vagyis speciálisan villanyautók számára tervezett padlólemez, amelyet felhasználva azóta sok új típus született.

2025-re a Škoda átgyúrta a 2020-ban bemutatott, 2022 óta már kupé karosszériával is kapható Enyaq dizájnját, hogy ez a modell is passzoljon a márka új, Modern Solid nevű stílusához. Bár az autó frontja radikálisan megváltozott, a frissítés igazából csak egy úgynevezett „minor facelift”-nek, kisebb ráncfelvarrásnak tekinthető..

Külső

A Škoda Enyaq a termetesebb ötszemélyes crossoverek közé sorolható, tágas, jól pakolható, hosszú túrákra is alkalmas villanyautó. Elszuvosodott világunkban használati értékben, státuszban ez a kocsi és társai tulajdonképpen az egykor oly népes középkategóriás mezőnybe tartozó nagyobb családi autók, taxik, elegánsabb céges járművek mai megfelelői.

Az Enyaq Coupé látványosabb, a meredek hátú pedig nyilván jobban pakolható, de a katalógusban alig van különbség a csomagtartóméretek között. 585-1710 liter a SUV-ban, 570-1610 liter a Coupé-ban. Az alapmodell 4658 mm hosszú, 1879 mm széles és 1620 mm magas, mellé bőséges 2766 mm-es tengelytáv társul. A kupé is pont ugyanekkora, csak egyetlen milliméterben tér el: meglepő módon ennyivel magasabb.

Ezek az alapméretek alig változtak a modellfrissítéssel, változott viszont a kocsi légellenállása. 0,256-ról 0,245-re javult a SUV, 0,234-ről 0,225-re a Coupé alaktényezője. A szabványos méréseken ez az áramvonalasabb új forma hatótáv-növekedést is hozott: a 85 jelzésű, egymotoros, nagyobb akkus Enyaq 13, az Enyaq Coupé 10 km-rel nagyobb távolságot tehet meg egy feltöltéssel.

Új arccal hódít a Škoda villanyautója 91

Hiába nézegettem két napon át minden létező szögből az új Enyaq-okat, nem tudom megmondani, hogy ezt a kis hatékonyság-javulást a frissítés után szebb vagy kevésbé szép formával érte el a Škoda. Végül abban egyeztem meg magammal, hogy az Enyaq újragondolása azok közé a formai frissítések közé sorolható, amikor képtelen vagyok eldönteni, hogy a régi vagy az új dizájn tetszik jobban. Vagyis ez egy jól sikerült facelift!

Ami nem változott, az a masszív, fémhangsúlyos megjelenés: keskeny ablakok, nagy, fényezett lemezfelületek. Míg azonban korábban nagyméretű fényszórók uralták az autó frontját, a világítóelemek (amíg fel nem kapcsolódnak) immár nem erős design-elemek, a főfényszórók szégyenkezve bújnak meg a keskeny menetfénysáv alatt. Keskenyebb, kevésbé hangsúlyos, immár egyáltalán nem klasszikusan „autós” az új változat hűtőmaszkja is.

De ez nem baj. Bírtam a markánsabb, fennhéjázóbb, nagyképűbb régit orrot is, a szárnyas nyíllal a motorháztetőn, de tetszik ez a tisztább, űrhajósabb, a Škodánál Tech-Decknek becézett új pofa is, embléma helyett fekete SKODA felirattal. Döntse el ki-ki maga, hogy ő mit gondol a régi és az új arcról, aztán nézzük, odabent milyen változások történtek a kocsiban.

Új arccal hódít a Škoda villanyautója 92
Új arccal hódít a Škoda villanyautója 93
< Húzd >
< Húzd >

Belső

A Škoda Enyaq odabent első pillantásra szinte semmit nem változott. Egyetlen újdonságot vesz észre azonnal az ember: az emblémát a kormányon is leváltotta egy felirat. Pedig lett volna lehetőség egy-két dolgon javítani.

A klímavezérlés és szinte az összes infotainment-funkció elérésének módja továbbra is a 13 collos érintőképernyő bökdösése, már a belépő modellnél is. Hiába deklarálta időközben a VW-csoport menedzsmentje, hogy nem tökéletes a klímavezérlés túldigitalizálása, ez a Škoda egyelőre így maradt a facelift után is. Ugyanakkor kialakítottak egy olyan gombot, amelynek megnyomásával egyszerre kapcsolható ki minden fűtési rendszer. Illetve a felső navigációs sorra hozzárendelhetünk gyors elérésű funkciókat. 

Új arccal hódít a Škoda villanyautója 94

A fizikai klímakonzol ebben a kocsiban is bántóan hiányzik menet közben, de szerencsére a hőkomfort jó, így nem gyakran matattunk az érintőképernyőn a hűtő-fűtő menüben

Megmaradt a másik kijelző is. Az iparágban szokatlan, 5 coll képátlójú információs display kissé messze van a vezetőtől ahhoz, hogy gyorsan, könnyen le lehessen olvasni róla a kisebb méretű számokat, szövegeket.

A vezetőülés a kagylós forma ellenére sokkal inkább fotelszerűen öblös, kényelmes, mint sportos. A kormánykerék fogása remek, a lyuggatott (mű)bőrfelület a leggyakrabban markolt részen különösen komfortos, megelőzi a tenyér izzadását.

A magasabb felszereltségű Enyaq-oknál ezen a problémán sokat javít az erős fényű, szép képű headup-display. A szélvédőre vetített, augmented reality effektusokkal is gazdagított virtuális kijelző valójában önmagában is megad minden adatot, információt a vezetéshez, navigációhoz és sok egyéb alrendszer kezeléséhez.

Új arccal hódít a Škoda villanyautója 95

A HUD képe éles, fényereje kiváló

A Škoda belsőépítészei a korszellemnek behódolva komolyan vették a fenntarthatóság ügyét. Ez teljesen rendben is van, amíg újrafeldolgozott és újrafeldolgozható műanyagokról, a tengerből kiszedett plasztikszemétből készült ECONYL-szálakból szőtt üléskárpitokról van szó. A jobban felszerelt, sok prémiummodellt megszégyenítő látványt nyújtó verziók bőr(szerű) kárpitjainál viszont csak csóváltam a fejem. Oké, hogy így vegánnak nevezhető az Enyaq, ami manapság mintegy vallási kérdés bizonyos vevőknél, de akkor is!

Nekem bizony nagyon hiányzik a bőr illata egy ennyire elegáns beltérből, másrészt még mindig fura, hogy a műanyag fenntarthatóbb dolog ezen a Föld nevű bolygón, mint a bőr.

Új arccal hódít a Škoda villanyautója 96

Az Enyaq is vegán autó: a legszebb kárpitok is műtehénből készülnek

Minden új Enyaq alapfelszereltségének része a kulcsnélküli nyitás-indítás, a háromzónás automata klíma, a négy darab 45 wattos USB-C konnektor, és a sok Simply Clever cucc, amiket nagyon szoktunk szeretni minden Škodában.

Technika

A Volkswagen elektromos LEGO-készlete, a MEB-platform minden meglepetéstől mentesen dolgozik a frissített Enyaqban. Az autó kétféle akkumulátorral rendelhető, nettó 59 vagy 77 kWh kapacitással (60 illetve 85 jelzéssel a csomagtérfedélen). A kisebb akku mellé 204 lóerős szinkron villanymotor jár a hátsó tengelyre. A nagyobb akkuhoz erősebb, 286 lóerős hátsó szinkronmotort kapunk alapesetben, a 85x jelzésű csúcsmodellben pedig előre is kerül egy 109 lóerős aszinkron motor, amivel a kocsi összkerékhajtásúvá válik:

    60 (Coupé) 85 (Coupé) 85x (Coupé)
Akkumulátor kapacitása (bruttó/nettó) kWh 63/59  82/77  82/77 
Töltés időtartama, 10-80% perc 24 28  28 
Max. töltési teljesítmény, DC kW 165 135 175
Hajtás   hátsókerék-hajtás hátsókerék-hajtás összkerékhajtás
Max. teljesítmény kW / LE 150/204 210/286 210/286
Max. forgatónyomaték Nm 310 545 545
Végsebesség km/óra 160  180  180 
Gyorsulás, 0-100 km/óra mp 8,1 6,7 6,7
Hatótávolság (km) 431 (439) 588 (597) 559 (567)

A modellfrissítés meghozta az Enyaq számára a kétirányú energiaáramlás képességét is, amivel, ha a háztartási illetve a térségi elektromos hálózat képes az ilyesmit kezelni, a töltőre dugott villanyautó az energetikai rendszer átmeneti tárolójává válhat, illetve esetleg elláthat energiával akár egy otthont egy áramszünet idejére. 

Új arccal hódít a Škoda villanyautója 97

A temelíni atomerőmű Csehország legnagyobb elektromos energiatermelő üzeme

A kocsi alatt az eredeti modellből ismert elülső MacPherson és hátsó multilink felfüggesztést találjuk. Csomagban rendelhető extra az Enyaqhoz az adaptív lengéscsillapítás. A fékek is a régiek: elöl hűtött tárcsák, hátul – dobfékek. Furcsa látvány a két nagy dob a hátsó felnikben, de mivel egy villanyautóban a lassítást jórészt az elektromotor(ok) generátorként való működése végzi, a dobfék is elég, még egy ilyen nehéz, csúcskivitelben több mint 2,2 tonnás kocsinál is.

A vezetéstámogató elektronika és a konnektivitás közös technológiai ugrást hajtott végre a frissítés során. Az új Enyaq a továbbfejlesztett MyŠkoda mobilapp vezényletével képes önállóan kihajtani szűk parkolóhelyekről (vagy beparkolni ilyenekre). Az AI-alapú ember-gép interfész is megjelent az Enyaq-ban: a ChatGPT integrációjával megszületett Laura, a digitális asszisztens, akivel élőszóban közölhetjük, mit szeretnénk a navigációtól, a klímától és az infotainmenttől.

Új arccal hódít a Škoda villanyautója 98

Az apró infokijelző a kocsi méretéhez sem illik és messze is van a panel a szemtől ahhoz, hogy ilyen kicsik legyenek rajta a számok, értékek

Vezetés

A túlzott érintőképernyő-centrikusságtól eltekintve az Enyaq beltere remek hely az utazáshoz. A térkínálat nagyvonalú, a minőségérzet kiváló. A jó hangszigetelésnek, a kiváló klímakomfortnak és persze a rezgés- és zajmentes elektromos technikának köszönhetően észrevétlenül, szinte pihentetően telnek a kocsiban az órák és a százkilométerek a kényelmes székekbe süppedő utasok számára. A menü felépítése logikus, a képváltások gyorsak; a tolatókamera furcsa torzításán kívül nem volt bajunk a rendszerrel.

Azért a klasszikus vezetési élmény átélésének lehetősége sem hiányzik a felfrissült Enyaqból. A teljesítmény, az alapvetően hátsókerék-hangsúlyos viselkedés még a 4×4-es modellben is, az elektromos hajtás azonnali pedálreakciói, a pontos kormányzás és felfüggesztés lehetővé teszi, hogy jókat autózzunk kanyargós utakon.

Még a vezetéstámogató elektronika nehezen vagy nem is kiiktatható, állandó őrködését sem érezzük kényszerzubbonynak: forszírozott kanyarokban igenis meg-megmoccan néha az Enyaq formás feneke. A baj csak az (már ha ez baj), hogy az embernek valahogy leginkább eleve eszébe sem jut az ilyesmi ebben a Škodában.

Új arccal hódít a Škoda villanyautója 99

A végsebesség 180 km/h minden változat esetében

A csendes, finom technika hajlamos még jóval erősebb, gyorsabb villanyautókban is megölni az autózás, a vezetés örömét. De mindez legalább nagyon lágyan, puhán, gyengéden és szinte észrevétlenül történik. Az új Enyaq menetpróbája a jópofa délnyugat-cseh tájakon, a többnyire remek minőségű aszfalton egyáltalán nem volt kellemetlen élmény, de váltótársammal körülbelül félóránként szomorúan állapítottuk meg, hogy egyszerűen képtelenek vagyunk a kocsira koncentrálni, az autóról beszélgetni, a technika viselkedésére figyelni.

Ebben a Škodában az utazás a lényeg, nem a vezetés. És azt hiszem, egy ilyen nagy, kényelmes, családias batárban ez tulajdonképpen dicséret.

Új arccal hódít a Škoda villanyautója 100

Az Enyaq orrát, fenekét a Škoda új designirányzatához, a Modern Solidhoz igazították

Költségek

Alapárat tekintve a Škoda Enyaq simán beilleszkedik a hasonló méretű, tudású nem-prémium modellek közé. A kicsivel 16 millió feletti ár a cseppet sem spártai felszereltségű, kisakkus, egymotoros kocsiért a konkurensekkel összevetve reális:

Az alapkivitelű Škoda Enyaq és vetélytársai – Listaárak, forintban
Škoda Enyaq eJoy 60 (204 LE, 63 kWh) 16 400 000
Kia EV6 (170 LE, 63 kWh) 17 549 000
Renault Scenic E-Tech electric (170 LE, 60 kWh) 16 799 000
Ford Explorer (170 LE, 52 kWh) 15 900 000

Ha viszont szeretnénk 4×4-et, tetőablakot, mindenféle extracsomagot is, és a szebb kupékarosszériát választjuk, hamar ott találjuk magunkat egy vörösmetál, 21 collos Supernova felniken tipegő, adaptív gátlós, vonóhorgos, hőszivattyús klímás Enyaq Coupé 85x SportLine képét bámulva a Skoda hazai konfigurátorában, ami már csak fél millával van innen listaáron a 30 milliótól. És akkor ugye az RS változat faceliftje még meg sem érkezett.

Értékelés

Tágas, élhető beltér, csendes, komfortos futás, megnyugtatóan nagy hatótáv a nagyobb akkuval, remek vezetési élmény már az alapmodellel is, komoly, nagyautós megjelenés, esztétikus dizájn; az Enyaq a maga kategóriájában talán a legkevésbé megosztó és az egyik legvonzóbb alternatíva volt a kínálatban. És az maradt a facelift után is.

Pár új elektronikus szuperképesség, kibővített online szolgáltatáscsomag, egy szép új szín (mély olívazöld), egy új 21-es felni, hangyányit javult alaktényező, néhány kilométerrel hosszabb katalógus szerinti hatótáv: ennél mélyebb változások nem történtek az Enyaq-kal. De nem baj, mert nem is nagyon volt szükség semmilyen komolyabb változásra.

Az egyetlen kérdés, amit nem tudunk megválaszolni, hogy ezt az új, harmonikusabb, de semlegesebb Modern Solid arcot vagy a régi, markánsabb, de felvágósabb nagy hűtőrácsos pofát kedveltük jobban. Az Enyaq a ráncfelvarrás után is az egyik legjobb a családi elektromos crossoverek népes kínálatában.

Mellette – Ellene
 
  • Szép
  • Tágas
  • Csendes
  • Kényelmes
  • Remek vezetési élményt nyújt, ha eszünkbe jut, hogy ilyet is kaphatunk tőle
 
  • Érintőképernyő-centrikus kezelés
  • A jobban felszerelt verziók listaára
    képes nagyon elszállni
  • Pici műszeregység
Tízes skálán hogy értékelnéd a felfrissült Enyaq-ot?
átlag
6.66
szavazat
315
Tízes skálán hogy értékelnéd a felfrissült Enyaq-ot?

*A Škoda Citigo a Volkswagen Up és SEAT Mii ikertestvére volt.