Jelenleg az Opel kínálatának csúcsát már nem a középkategóriás szedán, az Insignia képviseli, helyét átvette a legnagyobb szabadidőautó, a Grandland, aminek a második generációval szó szerint fel kellett nőni a feladathoz.
A típus első szériáját 2017-ben vezették be, amit 2024-ben váltott le a friss második generáció Elődjétől eltérően ez már teljesen új platformra, a STLA Medium padlólemezére épült, a Peugeot 3008-5008 rokonaként a Stellantis-családban alkalmazott hajtásláncokat megkapva.
Elektromos és hibrid változatban már a nemzetközi menetpróbán volt hozzá szerencsénk, itthon első körben a konnektoros hibridet csíptük el, most pedig a hazai piacon relevánsabb, „mezei” avagy mild hibrid hajtáslánccal próbáltuk ki, mit tud az Opel Grandland.





Külső
Egyfajta zászlóshajóként a Grandland azokhoz is szól, akik méretes, családi, tágas belterű Opelt keresnek, így a második generáció minden tekintetben nagyobb mint elődje. Hosszabb és magasabb, a tengelytáv is megnyúlt: 4650 milliméter hosszú, 1905 mm széles, 1665 mm magas, tengelytávja pedig 2784 mm. Utóbbi érték fontos igazán az utastér szempontjából, ez az érték 2675 mm volt előzőleg, tehát szűk 11 centiméterrel nőtt a két tengely távolsága ezáltal a beltér is sokkal szellősebb.
Az autó dimenzióit jól összehangolták a Peugeot kínálattal, mert méretben a Grandland valahol félúton található a 3008-5008 testvérpár között.
„Németországban terveztük, fejlesztettük és gyártjuk.” – írja az Opel gyári oldala, tehát a Grandland célja megőrizni a német identitást, minden porcikáján érződik hogy a közös műszaki alapokra próbáltak valamilyen markáns, eltérő karaktert összehozni.
Egy Peugeot 5008 mellett állva teljesen nyilvánvaló a törekvés, a Grandland kevésbé extravagáns, nincs annyi cizellált részlet, formai játék. Inkább visszafogott, de határozottan modern, szögletes élekből épül fel, amivel teljesen belesimul az Opel jelenlegi formanyelvébe. Szinte egy felfújt Astra, a frontrész nagyon hasonló, a motorháztető középső domborítása ennek a modellnek is jól áll.
A legmerészebb ötlet a két első fényszóró között elhelyezett plexi borítás, az Opel Vizor, ami mögött a megvilágított Opel-villám dereng a sötétben. A fényszórók is hagyományosnak tűnnek, nincsenek szétszedve, eltolva, csíkokba rendezve. Mégis a csúcstechnológiát képviselik, oldalanként 25600 darab LED-pixel segítésével előállítva a fényt. Mondhatni egy projektor ez, nem holmi fényszóró, ami indításkos és leállítások bámulatos fényjátékkal villantja meg tudását.
Oldalnézete tényleg maximálisan konzervatív, de megkapta a 2020-as évek kötelező slágereit, a karosszériától eltérő, esetünkben fekete fényezésű tetőt, a trükkösen, szintén fekete dekorbetéttel eltűntetett, slankított C-oszlopot, és természetesen a küszöbön, kerékjárati íveken végigfutó matt fekete műanyag borítást.
A farra viszont jutott még pár kreatív ötlet, itt is igazán jól sikerült összehozni az egyszerű geometriai formák lendületességét. Nincs nagy egybefüggő lemezfelület, a csomagtérfedél kapott egy nagy ék alakú „törést” valamint dombornyomott Grandland feiratot. Szintén mai trend a teljes hosszban végigfutó hátsó lámpa, amibe itt középen Opel felirat került. Ez parkoláskor egységesen szürke, csak indításkor vált vörösre.
Kerékszettet akár 20 colos méretben is rendelhetünk, az alapméret sem apró: 19 colos, a nagyobb opció felára nem húzós, mindössze 150 ezer forint, de a GS felszereltség részeként jár.

Nem kelt feltűnést az Opel Grandland
Belső
Közvetlenül egy Peugeot 5008-ból ültem át a Grandland vezetőülésébe, ezért szembeötlő a két autó belterének eltérő filozófiája. Az 5008 apró, vaskos kormánya, a több szinten elrendezett képernyők világa után az Opel inkább egy hagyományos, unalmasabb, de ismerős karaktert mutat. A volán normál méretű, a mai trendeknél sokkal vékonyabb kialakítású, a műszeregység abszolút minimalista, csak egy keskeny csík, de méretre mégsem kicsi, tíz col az átmérője.
Mellette szintén lenyújtva találjuk a rendszer lelkét, a központi kijelzőt, ami szintén lapos, ezért fel sem tűnik hogy termetes, 16 colos méretű darab. A két felület között átfutnak a köszöntő animációk, mondhatni egy egységet képeznek vizuálisan. A nagy méretű középső képernyő feláras opció, alacsonyabb felszereltség mellett tíz colos egység jár.
A kormány mögé nem tudunk bonyolult adathalmazt előcsalni, tényleg olyan ez, mint húsz éve csak digitálisan: sebesség, fordulatszám, üzemanyag mennyisége, vezetési adatok és még pár, külön választható funkció, semmi más.
Megnyugtató egyszerűség, a másik képernyő viszont variálható, vannak applikációk, egyénileg variálható felületek, így szem előtt tarthatjuk a számunkra fontos funkciókat. Tényleg bármilyen keveréket összeállíthatunk, ugyanúgy mint a mobiltelefonok oldalain, egyszerűen csak be kell húzni a kívánt applikációkat a felületre, de ha nincs kedvünk ezzel vacakolni, akkor négy előre beállított konfigurációból is választhatunk.
A klímakezelésre láthatóan ráfeküdtek, a hőmérséklet állítást egyenesen megkettőzték, lehet a képernyőn állítani (fixen mindig megjelennek a kijelző két oldalán), de vannak fizikai gombok is erre a feladatra.
Emellett az ablakpárátlanítást és a hangerőszabályzót meghagyták a való világban, és vannak menüvezérlő gombok, amikkel visszatérhetünk az ismerős felületekre, ha elkavarodnánk a digitális térben.
Bár elég szürke a beltér, az otthonos, puha anyagok, a sok helyen visszaköszönő szövetborítással kellemes a hangulata, és sötétben mindezt hangulatvilágítás dobja fel. Vaskos az ajtó, még a két oldalsó szellőzőt is áthelyezték ide, a középkonzol szintén robosztus darab, praktikus tárolókkal felvértezve. Ezek a rekeszek összesen 36 liternyi holmit nyelnek el, a legérdekesebb a mobiltartó, zárható rekesz, ami a külső filozófiáját folytatva egy plexi ablakot kapott, aminek szó szerint és átvitt értelemben is homályos a funkciója.
Mert a telefon képernyőjét így nem látjuk, de kiszálláskor megvilágítja a dobozt az autó, hogy ne hagyjuk ott a mobilt, vagy bármi mást amit odaraktunk. A két utas között alul tágas polcot találunk, a könyöklőben is van egy mély rekesz, a pohártartók pedig állítható méretűek.
Természetesen rengeteg a hely elöl, az Opel AGR tanúsítványos (AGR = Aktion Gesunder Rücken, ami egy hátfájás ellen küzdő szervezetet jelöl) ülései kimagasló kényelmet adnak, valamint hátul sem kell összehúznia magát senkinek. A 2,78 méteres tengelytávval már bőséges lábteret lehet kialakítani, és mivel a klasszikus bakancsforma a tetőt sem kurtítja, így a fejtérrel sincs gond. Az ülések itt is jól párnázottak, van középső könyöklő pohártartóval, és a középső szellőzők mellett a létfontosságú két USB-C csatlakozó sem hiányzik a 12 voltos ajzat társaságában.
Ami hiányzik, és amiben előnyt élvez a pár centivel nagyobb testvér az 5008-as, az a plusz két ülés opciója, valamint a sínen mozgatható második sor. Ez előny lenne öt üléssel is, de panasz így sem lehet a csomagtartó méretére, ami alapból 550 literes, és a háttámlák 40:20:40 arányú döntésével egészen 1645 literig bővíthető. Ez a dönthetőségi arány családként mozogva nagy előny, hiszen hosszabb tárgyak is elférnek a kényelmesen utazó két utas mellett.
A csomagtérben is van 12 voltos csatlakozó, a padlót a peremmel síkban és alatta is rögzíthetjük. Ami kiváltképp előny, hogy a konnektoros hibrid és az elektromos csomagtere sem kisebb, mint ennek az alapmodellnek.
Technika
A STLA Medium platform bár az elektromos hajtásláncra fókuszál, de moduláris: lehetővé teszi különböző motorok integrálását, az elektromostól a konnektoros hibriden át a mild hibridig.
Az elektromos Grandland minden változatban 213 lóerős és 345 Nm a csúcsnyomatéka, de a 400 voltos akkumulátorok különböző kapacitásúak. Ezek lehetnek nettó 73 és 82 kWh-sak, amelyek a WLTP szerint 523, illetve 582 kilométeres hatótávra elegendők.
PHEV-ként már 1,6 literes négyhengeres, 150 lóerős benzinmotor és villanymotor kettőse kerül az autóba, ezek rendszerteljesítmény 195 lóerő, 350 Nm csúcsnyomatékkal.
48 voltos hibridként 1.2 literes, háromhengeres benzinmotorral készül a Grandland, ami 136 lóerős és 230 Nm csúcsnyomatékú, amihez hatfokozatú e-DCS6 – duplakuplungos – automatikus váltó jár, és az akkumulátora 0,898 kWh-s. A villanymotor egy 21 kW (28 LE) csúcsteljesítményű 55 Nm nyomaték leadására képes állandó mágneses szinkronmotor, amely az új, hatfokozatú kétkuplungos automata váltóba van integrálva. A rendszertejesítmény így a két motorral 145 lóerő.
Az 1,2 literes motorra épülő hajtás elbír az autó 1,6 tonnájával, de örülnénk egy erősebb opciónak, ami nem plug-in hibrid
Minden Grandland kivitel fronthajtású – sem a mild hibrid, sem a plug-in vagy elektromos verzió nem rendelkezik összkerékhajtással. A villanymotor alacsony terhelésnél képes önállóan is mozgatni az autót rövid távon – például parkolásnál vagy araszoló városi forgalomban tisztán elektromos módban is gurulhat a Grandland.
A start-stop rendszer is ehhez a hibrid hajtáshoz igazodik: már magasabb sebességnél, lassításkor is leáll a háromhengeres motor, és vitorlázó üzemmódra kapcsol a rendszer, illetve araszoláskor csendben, elektromosan gurulhatunk.
Opcióként vagy magasabb felszereltségnél további modern megoldások is elérhetők. Ilyen az Intelli-Drive 2.0 vezetéstámogató csomag, amely igen komoly asszisztenciát ad a vezetéshez: adaptív tempomat Stop & Go funkcióval (dugóban magától araszol és megáll-indul), a táblákat felismerve állítja be a tempót.
Az autó technológiai fénypontja az IntelliLux LED Pixel Matrix fényszóró. A Grandland GS felszereltségben alapárasak ezek a mátrix LED-es adaptív technikával szerelt alkatrészek. A futómű konfigurációja egyébként a szegmensben szokásos: elöl független MacPherson rugóstagok, hátul csatolt hosszlengőkaros (torziós rudas) futómű dolgozik
Vezetés
Az Opel Grandland testesíti meg a modern, polgári, európai, avagy német átlagautót. Nem kifejezetten erős, inkább a takarékosságra hangolt, költségoptimalizált hajtásláncával átlagos dinamizmus érhető el a mindennapokban. Egy ilyen méretű autóhoz bő egy évtizede még lehetett volna nagyobb, erősebb dízelmotort, urambocsá’ élénk benzines motort kérni. Ma már nem mozog ezen a placcon az Opel, aki ilyesmire vágyik jobb ha inkább a Mazda ajtaján kopogtat.
De vélhetően a vásárlók többségét nem zavarja az apró háromhengeres 1,2 literes motor morgása, kelepelése padlógázon, fülüknek mindegy, hogy ez a zaj, vagy egy hathengeres dohogása szűrődik be az utastérbe. Tényleg csak beszűrődik, mert amúgy csendes a Grandland, még autópályán is kifejezetten kevés zavaró hang éri el az utasok füleit.
A 48 voltos hibrid rendszer érezhetően dolgozik, van hogy induláskor, főleg egy enyhe tavaszi reggelen, (amikor nincs fűtés-hűtés igény) akár egy utca hosszán nem kapcsol be a belső égésű motor. Ilyenkor a műszerfalon kék a sebességérték. A motor simán kapcsolódik be a hajtásba, nem zavaróan jönnek meg a lóerők, és a rendszer a duplakuplungos erőátvitel hátulütőit is semlegesíti: parkoláskor nincs megugrás, emelkedőn manőverezve nem terheli a tengelykapcsolót, a villanymotor megbirkózik az autó mozgatásával.
A városi kalandozást segíti még a 10,9 méteres fordulókör, és a jól belátható karosszéria. Persze vaskosak az oszlopok, de a kellemesen magas üléspozíció a jól látható frontrész segíti megtalálni az autó határait. Ha ez sem elég ott van a kamerarendszer, ami felülnézeti képet is összeállít, igaz ennél vannak jobban használható rendszerek a piacon, a keskeny képernyőn kicsi a terület amit látunk, és a felbontás sem a legélesebb.
A fékekre számíthatunk, de alapból a legtöbb esetben a visszatöltésre is hagyatkozva lassíthatunk, a gázt elengedve már a szokásosnál erősebb, egyfajta motorfékhez hasonló módon lassít az autó. Dinamikus haladásnál a pedálérzet a fékerő adagolhatása nem a legprecízebb, de ez szinte minden ilyen hibridre igaz, és megszokható a kezelése.
Autópályára kiérve azonnal kiderül: ez a háromhengeres motor nem azért van itt, hogy a belső sáv ura legyen. Inkább szolid kiszolgálója a hétköznapoknak. Csomagokkal, utasokkal megrakva már ki kell használni az 5500-as fordulaton elérhető 145 lóerőt, ha tempósan akarunk felvenni az utazósebességet. Ezek a pillanatok amikor a nagyobb lökettérfogat, és a több henger azért hiányzik a képből, de szerencsére még mindig ott a plug-in hibrid opció a sokat autópályázóknak.
Abban bőven van erőtartalék: 220 km/órás végsebességet és 7,8 másodperces 0–100-as sprintet tud a rendszer lelkét adó négyhengeres motorral 195 lóerővel. Ezen az apró kritikán túl példás utazóautó a Grandland, az ülések kényelme magas szintet hoz, és már az alapfelszereltség is tartalmazza az adaptív tempomatot és sávtartó asszitenst – ezek sokat segítenek ezek a monoton autópályás etapok során.
Ha pedig egy kicsit többre vágyunk, az Edition szint mellé elérhető IntelliDrive 2.0 csomag ami már a legmodernebb vezetéssegítő asszisztenseket kínálja, ezzel az autó hatékonyan belövi a sáv közepét, dugóban araszol a sorral, és félautomata sávváltás-asszisztenssel kombinálva működik. Ezzel még azt is beállíthatjuk, hogy a Grandland az adott értékhez igazodva csökkentse vagy a sebességhatárig növelje sebességét.
Országúton haladva is a semleges viselkedés tűnik fel, a vékony karimájú kormány régi korokat idéz, a kapcsolói szerencsére nem fényes felületűek, nem gyűjtik az ujjlenyomatot, karcokat, de működése a modern kor lenyomata, extra könnyű, kevés visszajelzéssel. Az autó futóművét a Peugeot 5008-ból átülve érezhetően a feszesebb irányba vitték el, a Grandland határozottabb magasabb tempónál, nincs nagy karosszériadőlés.
Ugyanakkor érzékenyebb az úthibákra, az M0 illesztései visszaköszönnek az utastérben. Mégis a vezethetőség nem éri el a sportos szintet, (pedig még sport mód is van), ebből a szempontból a Ford Kuga, vagy a Mazda CX-60 tud többet nyújtani.
A hajtáslánc hatékonysága a benzinkútnál mutatkozik meg, az átlagfogyasztás egy békebeli, klasszikus dízel szintjét hozza a mild-hibrid megoldással: 6,6-6,8 l/100 kilométeres értéket rögzítettem a teszthét alatt, vegyes használattal.
Költségek
Az Opel Grandland 13 850 000 forintos alap vételárát áthúzva találjuk jelenleg az Opel oldalain. Helyette 12 490 000 forint az akciós vételár, ami egész kedvező, a plug-in hibrid 16 190 000 forinttól indul, a teljesen elektromos verzió 17 790 000 forint.
Választható extrák közül már az Edition mellé elérhető a Komfort csomag 480 ezerért, ami kihagyhatatlan a Grandland mellé. Ez tartalmazza többek között 10 irányban állítható, fűthető, AGR vezetőülést, kormányfűtést, automata csomagtérajtót, parkolóradarokat és 180 fokos képet adó kamerát. A sávváltást is segítő, fejlett vezetéstámogató az IntelliDrive 2.0 csak a GS felszereltségi szinthez érhető el, és 680 ezer forintot kérnek érte.
A típus vetélytársai – Listaár, forint | |
---|---|
Nissan X-Trail 1,5 VC-T Mild-Hybrid Acenta (163 LE) | 15 990 000 |
Škoda Kodiaq 1,5 TSI mHEV ACT DSG (150 LE) | 16 914 960 |
Ssangyong Rexton G4 2,2 e-XDI Club (202 LE dízel) | 17 099 000 |
Volkswagen Tayron 1,5 eTSI DSG Life (150 LE) | 17 452 170 |
Értékelés
Az új Opel Grandland mild hibrid verziója tehát egy jól kiegyensúlyozott, korrekt ajánlat a kompakt szabadidőautók kategóriában. Erősségei közé tartozik a kiváló praktikum (óriási csomagtér és tágas utastér), a gazdag alapfelszereltség biztonsági és kényelmi téren, valamint a kedvező ár az elektromos, és plug-in hibrid opciókhoz képest.
Mellette – Ellene | |
---|---|
|
|