Csatornadíj, szénipari szerkezetátalakítási támogatás, hálapénz, mobilszámla, büntetési csekk: több ismerősömmel együtt nálunk is a rezsi része a közlekedési bírság. Sajnos olyan elvetemült módon autózom, hogy nem tartok be minden szabályt, ezért időnként jogszerű bírságokkal figyelmeztetnek a rendőrök a szabálykövető állampolgári magatartás fontosságára.
Dudálás, ablak le
Majdnem egy éve írtam életem legdrágább tankolásáról, most megint megosztok egy esetet a mi drága olvasóinkkal. A minap egy hétköznap este hazafelé indultam egy benzinkútról. A belső sávban mentem, valaki dudált, majd a hamarosan megszűnő jobb sávban mellém hajtott és tovább dudált.
Alaphelyzet: kikerülhetem-e a vészvillogóval álló autót a záróvonalon?
Mit tehet az állampolgár, ha előtte valaki lerobban vagy egyszerűen csak pofátlanul megáll vészvillogóval bevásárolni, és a záróvonal miatt nem lehet szabályosan kikerülni őt? Elvileg napestig torlódhatna mögötte a sor, mert a záróvonal az záróvonal, a jogszabályalkotó nem térhet ki minden esetre valamilyen kivétellel. Nem vitathatom a szabálysértés tényét, a bírság jogosságát, még az érintett két rendőr kulturáltságát és fellépését is csak dicsérni tudom, de az alaphelyzet mégiscsak abszurd: amíg el nem hárul az akadály vagy rendőr nem kezdi irányítani a forgalmat, én csak szabálysértés árán, büntetéstől fenyegetve kerülhetem ki a másik autót a záróvonal miatt?
Lassan mentem, mert ömlött az eső és este tíztől reggel hatig 40-es korlátozás érvényes. Gondoltam, ha lassú vagyok, megelőz és megy mindenki a dolgára. De nem előzött, viszont újra dudált. A cikk kedvéért finomítva: melyik pernahajder tülköl itt éjnek idején? – néztem oldalra és látom, hogy egy tányérsapkás úr az, fényvisszaverő mellényben.
Tudja, miért állítottuk meg?
Letekertük az ablakot, – a közlekedésbiztonság jegyében – menet közben megbeszéltük, hogy alkalmas helyen álljak félre. A várható fejlemények következtek. „Jó estét kívánok, tudja, miért állítottuk meg?” – jött a kérdés.
Szerintem nyilvánvaló szabálysértés után fölösleges visszakérdezni, hogy talán kiégett a rendszámtábla-világításom? Igen, előbb a záróvonalon fordultam meg.
És jön a meglepetés. „Nem vagyunk mi olyan szőrösszívűek, hogy csak ezért megbírságoljuk.” – mondják. Mindkét egyenruhás intelligens, kulturált és jó fellépésű, valahogy mégsem örülök nekik: én másra nem emlékszem, ők viszont láttak valamit. A két büntetőpontot és a csekket azért kapom, mert a tiltott irányban hagytam el a benzinkutat, magyarul a bejáraton keresztül.
Ötezer lett
Ötezret ír a csekkre, helyszíni bírságként 3000 és 20 ezer forint között a járőr bármit kiszabhat, tehát az alsó határhoz vagyok közelebb.
Ha minden kihágásért kapnék százforintnyi büntetést, összességében sokkal többet kellene fizetnem, de ez most rosszul esett és aligha éri el a kívánt visszatartó és nevelő hatást.
Mert a kúton épp tartálykocsi töltötte fel a földalatti üzemanyag-tartályt, elállva a négyből két sávot, a többin várakoztak egymás mögött a tankolásra várók. Én közvetlenül a bejáratnál álltam meg, és látván, hogy minden szabályos kijárat elzárva, vártam egy kicsit a tisztulásra, de mivel semmi nem történt, ott távoztam, ahol jöttem: a bejáraton.
Mi van, ha szabályosan nem megy?
A szabálysértés, a záróvonalon megfordulással – amiért Földes Attila kollégánk áprilisban rótt le szintén ötezer forintot az államnak – egyértelmű, de mégis, mit kellene tennem legközelebb?
Várjam meg, amíg a tartálykocsi végez, vagy amíg a kijáratot eltorlaszoló többi autós tankol, fizet és én is kihajthatok a sor végén? Tehát várjak fél órát, esetleg gyalog kellene hazakódorognom, netán ha sürgős, taxival egy valag pénzért? Otthagyva az autómat egy benzinkúton, ami nem parkolóhely.
A dilemmát a rendőri szerveknek is felvetettem, a válasz az volt, hogy akkor sem hajthatok ki tiltott helyen, ha a többi kijárat foglalt. Mi is járunk oda tankolni, majd beszélünk a kutasokkal, hogy figyeljenek erre – mondja búcsúzóul.
Rendőrnénik és rendőrbácsik, most őszintén! Önök tényleg ott rostokolnának egy erősen bizonytalan időigényű helyzetben vagy pont ugyanazt a megoldást választanák, amiért én most fizetek?
U.i. A záróvonalat tényleg nem vette szigorúan a rendőr. A bírságolás után, kék fény és sziréna nélkül, simán megfordult rajta, mert a záróvonal neki sem ér térdig. Minek autózzanak több száz métert az első szabályos lehetőségig, ha a széles és néptelen úton a kutyát nem zavarták a megfordulással?
A cikkben szereplő képek illusztrációk, nem az érintett személyeket ábrázolják.