Halloween, bár nem a mi kultúrkörünk, azért jó móka. Kiszakadni a szürke, hűvös, borongós hétköznapokból, így október végén, kifejezetten egészséges. Ebben a szellemben szedtünk össze nyolc szellemesen félelmetes autót, a filmszínházak borzongatóit.
A régi klasszikus roncsderbifilm egyetlen túlélője, a veszett aligátorra emlékeztető kocsi. David Carradine alá Dick Dean tervezte az autót, akit nem neve, inkább alkotásai miatt jegyezhettünk meg. Az ő keze munkáját dícséri a Flinstone család kőkorszaki lábhajtásosa, a szellemirtók mentője, valamint a Jurassic Park terepjárói is.
7. Dodge M4S – A száguldó bosszúVHS, Commondore, bomló keleti blokk? Igen ez a nyolcvanas évek gyermeke. Egy igazi, hamisítatlan faék egyszerűségű, blőd akciófilm! Rejtélyes rosszfiúkat gyilkoló, sötét bukósisakos fószerrel és még rejtélyesebb autójával a főszerepben. Természetesen nem nyom nélküli típusról van szó, helyszínelőket megszégyenítő módszerekkel sikerült kideríteni, hogy egy Dodge MS4 Turbo Interceptor bújik meg a sötét igazságosztó leple alatt.
Ez pedig annyira érdekes, hogy megér pár sort. Eredetileg versenyekre szánt biztonsági autó lett volna a filmes karrier előtt. Amerikai gyártótól szokatlan módon középmotoros, 2.2 literes, négyhengeres szívvel operáltak, Garrett turbókkal felpumpált 440 lóerős teljesítménnyel. Lényegében egy magas árkategóriába szánt sportautó prototípusáról van szó, amit a horribilis gyártási költségek miatt törölt a Dodge (Igaz a Viper bizonyította az ellenkezőjét). A filmes szerep mellett az ár is félelmetes, a pózolós jelenetekhez kicicomázott vasnak csak a festése 30,000 dollárba került!
6. Lincoln Continental Mark III – A Rettegés autójaA Continental ezen verziója alaphangon is morcos, gengszter-verda. Tipikusan nagy bálna, gyomrában felhúzott revolverekkel ülő üzletemberekkel. Erre dob még egy lapátot a filmes módosítás, ami még gonoszabb külsőt ad a Lincolnnak. Mai szemmel inkább vicces mint ijesztő film, a sivatagi kisvárosban mészárló természetfeletti erővel megáldott fekete gép mindenesetre elég volt a lista 6. helyéhez.
Tarantino grindhouse mozija tobzódik a klasszikus amerikai izomautókban. Nem csoda, hiszen ezek nagyrészt sunyi, morcos külsővel lettek megáldva, ami valljuk be jobban illik egy vérszomjas sorozatgyilkoshoz, mint mondjuk egy Honda Civic. A főszereplő Kurt Russel által alakított főgonosz lelkülete kiül Chevy Novájára is, ami a gyilkolás eszközeként jelenik meg. Miután a sztori szerint összetört a Nova, egy hasonlóan aranyos, mosolygós Dodge Chargerrel (1969) folytatja a hosszú combú hölgyek véres péppé alakítását. Maga az autó nem dominál, inkább mellékes szerepet játszik, így esélye sem volt a dobogóra.
Steven Spielberg korai remekműve, szűk eszköztárral mutatja be a rendező zsenialitását. Neki köszönhető, hogy akárhányszor szakadt kamiont látunk az úton, nyakunkba ül a paranoia. Telitalálat, a rozsdás tehergép nyomasztó terrorja félelmetessé teszi az egyszerű, szériakivitelű tartályost, a sofőr kiléte rejtély marad, talán nincs is, ezzel emelve a történet misztikus ködét. Nincs az a kötélideg, ami ne pattanna, ha egy ilyen Peterbild-et látna nyomulni a visszapillantóban, kihalt sivatagi utakon.
Egy veszedelmes amerikai vas, abból a korból, amikor még jó filmadaptációkat csináltak Stephen King regényekre. A forgatás során több Plymouth Fury-t is összetörtek, de mivel igen ritka modellről volt szó, az autó is dublőröket használt, a Belvedere és a Savoy típusokat maszkírozták a Fury mintájára. Kétségkívül ez a vörös cápa az egyik legparásabb autó ami valaha feltűnt a filmvásznon.
A leggonoszabb ez a Porsche! Köré nem celluloidsztori szőtt legendákat, hanem a valóság. Hátborzongató olvasni az ezüst sportautó történetet, amelyben James Dean halálát lelte. A tragédia jól ismert, és jól dokumentált, tényleges halálesetek és szerencsétlenségek sora köthető az 1955-ös sportgéphez.
A világhírű színész 1955. szeptember 30-án karambolozott, és halt bele sérüléseibe, a roncsok elszállításkor leestek a trélerről és egy szerelő kettős lábtörést szenvedett a balesetben. A motor Troy McHenry orvoshoz került, ő első versenyén életét vesztette, a hajtáslánc megvásárlója szintén súlyos balesetet szenvedett. A gumiabroncsok is örökölték az átkot, újdonsült tulajdonosukat árokba borulással jutalmazták. A roncs többi részét kiállították, de leégett körülötte minden, majd újból kiállították ahol egy nézőre esett rá csípőtörést okozva. Ezzel még nem ért véget a balszerencse áradása, egy utolsó balesetet követően egyszerűen eltűnt a roncs, senki sem tudja ma hol lehet, pedig egy millió dollár üti a megtaláló markát.
Ahogy mindig, a valóság most is túltesz a forgatókönyvírók lázálmain, és nyitva hagyja a kérdést, vajon létezik átkozott, balszerencsés autó?