Talán még soha nem kapott ekkora figyelmet a hazai Clark Ádám úszódaru, mint az utóbbi napokban, amikor is a 200 tonna teherbírású daruval emelték ki az elsüllyedt Hableány turistahajót a Duna budapesti szakaszán.
A Clark Ádám névre keresztelt monstrum főképp hidak építésénél használatos önjáró úszódaru, melyet 1980-ban épített a Magyar Hajó- és Darugyár Angyalföldi Gyáregysége. Az úszódarut eredetileg a budapesti Árpád híd építéséhez tervezték.
Teherbírása 200 tonna, ezzel Európa egyik legnagyobb úszódaruja.
Az úszódarut két darab, egyenként 520 lóerős dízelmotor hajtja, üzemanyagtartálya 60 ezer literes, ami 200 munkaórára elegendő. A két Scania DS 14 motort gumibakokra szerelték, emiatt mondhatni elég halkan üzemelnek.
A két motorhoz két külön kormány tartozik, de a második kormányra általában csak a megállásnál, illetve zátonyon való fennakadásnál van szükség. A Clark Ádám végsebessége 16–17 km/óra.
Az emeléshez szükséges ellensúlyt a hajótest végén lévő ballaszttartályok megtöltésével lehet szabályozni. A széleken két 60 köbméteres, középen egy 80 köbméteres víztartály található.
Az eredetileg 100 tonnásra tervezett úszódarut az 1980-as években átépítették 120 tonna teherbírásra, majd ezt 1997-ben 150 tonna emelték, aztán szűk tíz év után, 2006-ban 200 tonna teherbírásúra építették át.
A hajó közel 100 millió forintos költségből épült meg és 1980 október 21-én bocsátották vízre.
A Clark Ádám daru az Árpád híd építéséhez tervezett modell második példánya, ugyanis az első, még nem befejezett példányát,1980 februárjában eladták Szíriának.
Az Árpád híd bővítését követően számos magyarországi és külföldi híd építésénél használták, többek között a Pentele hídnál (Kisapostag és Dunavecse között) és a Megyeri hídnál is.
1982-ben, az Árpád híd építése közben a Dunába esett egy teherautó és ennek a kiemeléshez is a Clark Ádámot használták. 1998-ban pedig egy ukrán pakura szállító uszály kiemelésénél is főszerepet vállalt az Újpesti-öbölben.
A Hableány dunai balesetéről itt olvashatsz részletesebben.