Tíz év megfeszített munkája után, 2010. december 15-én gördült le ünnepélyes ceremónia keretében a szerelőszalagról a legelső Lexus LFA. A szakmában azonban ováció helyett eleinte csak értetlenkedést váltott ki a hosszú ideje várt új japán szupersportautó, mert 375 ezer dolláros árával nagyjából hatszor annyiba került, mint a három évvel korábban érkezett Nissan GT-R, és kétszer annyiba, mint a 2009-ben debütált Ferrari 458 Italia – két autó, amely papíron verte a Lexust.

Aztán ahogy teltek az évek, az LFA szép lassan elfoglalta az őt megillető helyet az autós univerzumban. Egyre több rajongót szerzett a Forma-1-es génekkel rendelkező, az alapjárattól 9000-es fordulatig 0,6 másodperc (!) alatt felpörgő V10-es szívómotorja, a merev és könnyű szénszálas karosszériája, és persze kiváló vezethetősége miatt. Köztük volt az autós újságíró szakma két nagyja, Jeremy Clarkson és Chris Harris is: egy gyenge pillanatukban elárulták, hogy egész addigi pályájuk során nem vezettek jobb autót az LFA-nál. A limitált gyártás pedig a gyűjtők kedvencévé tette a kupét: ma már minimum félmillió dollárt kell fizetni egy szép példányért, de nem ritka az egymillió dollár körüli vételár sem.

11 fotó

Bár újkorában is drága volt az LFA, üzletileg nem volt sikertörténet a konszern számára: a pletykák szerint akkor is veszteséges lett volna a projekt, ha ötször akkora számot írtak volna az árcédulára, mivel egymilliárd dollárnál is többet költöttek a fejlesztésre és a mindössze ötszáz példány legyártására (ezt a számot hivatalos forrás sosem erősítette meg). De nem is ez volt az LFA feladata, hogy pénzt termeljen, hanem az, hogy megmutassa, a Lexus nem csak megbízható szedánokat és crossovereket tud építeni, hanem gyakorlatilag bármit.

Az LFA szülőatyjának sokan a cégalapító Kiicsiró Toyoda unokáját, a Toyota 2009-ben megválasztott elnökét, Akió Toyodát  tartják. Az ötlet azonban valójában a Lexus terméktervezési főmérnökének, Tanahasi Haruikónak a fejéből pattant ki, amikor 2000 januárjában a gyári Sibecu tesztpályán dolgozott Hokkaidóban. Tanahasit elbűvölte a versenypályával, valamint nagy sebességű döntött körpályával is rendelkező létesítmény; azt gondolta, akár egy szupersportautó kifejlesztésére is alkalmas lenne a hely.

Ez az autó az észszerűtlenség diadala volt   6

Tanahasi Haruiko

Ötletét megosztotta pár kollégájával, ám a vázlatokat csak egy évvel később, titokban mutatta meg a Naruse Hiromunak, a Toyota első számú gyári tesztpilótájának. Ketten pár hét alatt összeállítottak egy 500 pontból álló listát, amely pontosan definiálta, hogy milyennek kellene lennie a kocsinak – például megegyeztek, hogy ne a motor, hanem a futómű legyen a legfontosabb a fejlesztések kezdetén.

Ahhoz persze, hogy a tervekből autó legyen, hiányzott még a legfontosabb: a vállalat áldása. 2002 elején Narusénak az az ötlete támadt, hogy egykori tehetséges tanítványát, a cégbirodalom örökösét, Akio Toyodát is vonják be a terveikbe. Akio természetesen örült a kezdeményezésnek, egyedül abban nem volt biztos, egy efféle szupersportautó hogyan illeszkedne be a többi Lexus modell közé. Végül arra a megállapításra jutottak, hogy a szupersportautónak nem is kell passzolnia a polgári modellek közé. Akio ezután már teljes vállszélességgel a projekt mellé állt, de az igazgatótanácsot még meg kellett győznie, ami egyáltalán nem ígérkezett könnyű feladatnak.

Ez az autó az észszerűtlenség diadala volt   7

Akio Toyoda és Naruse Hiromu

A Toyota 2002-ben tért vissza a Forma-1-be, ám a márkának nem volt semmilyen sportos utcai modellje, ami profitált volna az ottani csúcstechnológiákból. Ezzel párhuzamosan konszern arra készült, hogy hazai piacán, Japánban is bevezesse a Lexus márkát, amihez szintén jól jött volna egy nagy durranás.

Akio Tojoda egy napon át győzködte a Toyota mintegy száz felsővezetőjét, hogy adják áldásukat a projektre. Ez végül megtörtént, de nem lehetett teljes az öröme: Noha a projekt számára gyakorlatilag korlátlan forrásokat biztosítottak, ezt azzal a feltétellel tették, hogy az exkluzivitás érdekében maximum 500 példány készülhet a modellből.

2003 nyarára elkészült az első prototípus, 2004-ben már a Nürburgringen teszteltek, a nagyközönség pedig 2005 januárjában szerzett tudomást a készülő autóról, amikor Detroitban bemutatkozott a Lexus LF-A tanulmányautó. Csupán annyit árultak el róla, hogy alumínium karosszériás, öt liternél kisebb V10-es motor hajtja, és nagyjából 200 mérföld/órás (322 km/h-s) végsebességre képes.

Ez az autó az észszerűtlenség diadala volt   8

Csak a műszeregységet három éven át fejlesztették. A digitális kijelző előtt mechanikusan mozgó ezüstgyűrű teljességgel felesleges, éppen ezért művészien lenyűgöző elképzelés volt.

Két évvel később még mindig csak tanulmány volt az LF-A, de nem azért, mert lustálkodott a fejlesztő stáb: ellenkezőleg: egy évtizednyi munkát végeztek egyetlen év alatt.

2006-ban ugyanis Akio Toyoda újabb hihetetlen ötlettel állt az igazgató tanács elé: alumínium helyett karbon kompozitból kellene térvázas karosszériát készíteni, mert így egyszerre lehetne könnyebb és merevebb az autó. Apró szépséghiba volt, hogy a Toyota semmi tapasztalattal nem rendelkezett ezzel a technológiával – ráadásul az LFA gyakorlatilag kész volt, amikor a váltásról döntöttek.

Tanahasi-szan a témában jártas Subarutól kért segítséget, ahol lelombozó választ kapott: ha holnap elkezdik, nagyjából 8-10 év alatt kifejleszthetik a szénszálas karosszériát és annak gyártástechnológiáját. Elég lesz arra egy is, mondta – és neki lett igaza.

Ez az autó az észszerűtlenség diadala volt   9

A Motomachi gyárban elkerítettek egy külön részt a szupersportautó számára, ahol a Toyota 175 legjobb dolgozóját érte az a megtiszteltetés, hogy részt vehetett a teljes mértékben kézzel történő gyártásban. A csapat vezetőjének a gyári baseball szakosztály edzőjét tették meg, mert tudták, hogy jól össze tudja fogni a különböző részlegekről érkezett munkásokat, és megfelelő csapatszellemet tud teremteni.

Hiába állt rendelkezésre a gyári tesztpálya, Naruse és Toyoda számára egyértelmű volt, hogy a LFA futóművét a több mint húsz kilométeres Nürburgring Nordschleifén kell tökéletesre csiszolni. Valójában az LFA projekt hívta életre a komplett Toyota sportprogramot irányító Gazoo Racinget: ennek égisze alatt versenyeztették a Nürburgringen az LFA prototípusait. Ezeken a versenyeken Akio Toyoda is részt vett – persze álnéven, hogy ne hívja ki maga ellen az igazgató tanács haragját.

Az LFA gyártása végül 2010 decemberében indult, és mindössze két év után, 2012 decemberében véget is ért. A premiert nem érhette meg Naruse-szan, aki közúti balesetben veszítette életét – egy LFA volánja mögött.

Ez az autó az észszerűtlenség diadala volt   10

Naruse Hiromu