Még az Egyesült Királyság sztrádahálózatának tíz legismertebb látnivalója közé is bekerült az a birkafarm, ami az észak-angliai, Liverpoolt Hull-lal összekötő M62-es autópályát választja ketté Calderdale-ben – szúrta ki az Oddity Central.
Sokáig azt hitték, senki sem ismeri a teljes igazságot, így többnyire teóriákkal és mítoszokkal találgathatták, miként maradhatott meg az autópálya sávjai közé beékelődött Stott Hall Farm, miközben a környező birtokokat, farmokat ledózerolták, az ott élő családokat pedig kitelepítették. A legismertebb elmélet szerint azért hagyták meg a birkafarmot az autópálya közepén, mert annak akkori tulajdonosai, Ken és Beth Wild nem voltak hajlandóak eladni.
Ugyanakkor az igazság az, hogy sosem kérték arra a Stott Hall Farm tulajdonosait, hogy költözzenek el.
A képre kattintva galéria nyílik:
Már az 1960-as években megállapították ugyanis, hogy a birtokon található geológiai törés miatt célszerűbb a farm köré építeni a sztrádát. „A farm alatti geológiai törés miatt a mérnököknek praktikusabb volt meghagyni a farmot, minthogy lerombolják” – támasztotta alá az ITV 1983-as dokumentumfilmjében elhangzott állításokat Michael Clegg újságíró.
A világon egyedülálló farmot védőkorlátokkal és kerítésekkel kerítették körbe, hogy az állatok ne szabadulhassanak ki a farmról, továbbá az autópályán közlekedő járművek se szabadulhassanak be. Ennek köszönhetően az a feltételezés sem állja meg a helyét, hogy a közúti zaj- és környezetszennyezés miatt gyakorlatilag lehetetlen megmaradni a területen. A farmházban a háromrétegű ablaküvegek révén alig hallható valami az autópálya forgalmából, ez alól egyedül az éjszakai dudálás jelent időnként kivételt, eközben viszont meglepően tiszta a levegő a birtokon.
Jelenlegi tulajdonosai, a Falkingham család tagjai megerősítették azt is, hogy lég- és zajszennyezéstől mentes, békés életet élveznek a farmon, aminek egyetlen hátrányát abban látják, hogy el vannak szigetelve a külvilágtól. Bevallották, néha magányosnak érzik magukat, mivel legközelebbi barátaik és félórányi autóútra laknak tőlük – miközben naponta emberek ezrei hajtanak el a házuk előtt.
Néhány éve egy videóban is bemutatták a különleges farmot:
Bármennyire bámulatos, el kell ismerni, hogy nemcsak a briteknél találhatóak rendhagyó autópálya-kivitelezési megoldások, Kínában egyenesen sportot űznek azokból. Az ázsiai országban néhány éve átadott autópálya egy folyó felett húzódik, és bár lett volna lehetőség annak szárazföldi megvalósítására is, a függőhíd építését költséghatékonyabbnak találták – a sztráda közepén kialakított visszafordító sáv, illetve a ház köré épített híd után már tényleg ne lepődjünk meg semmin.