Napjainkban minden a mesterséges intelligenciáról szól, és a csúcstechnikáról áradozó híreket olvasva azt hihetnénk, hogy már minden területen automatizáltuk a legtöbb folyamatot. Ez azonban koránt sincs így, sok területen még az elektronika helyett a mechanika bevetése is újdonság.
Indiában például a bételpálma-ültetvényeken a magasba nyúló fákat általában kézzel kell megmászni a mag betakarításához. Ganapathi Bhat, az indiai Mangalaruban saját bételdiófarmmal rendelkező gazda viszont nem szeret izzadni, így feltalálta a vertikális kerti traktort, amivel fel lehet húzni a fatörzs tetejére.
A TRT World török hírcsatorna videóján látható működés közben a famászó eszköz, ami egy láncfűrészhez vagy robogóhoz hasonló kis ipari motornak tűnő erőforrást használ, a fához pedig dörzshajtás elvén működő kerekekkel rögzíthető.
A kormányra szerelt gázkar szabályozza a le- és felszállási sebességet, a „vezető” pedig egy kis kerékpárülésen ül (biztonsági övvel kiegészítve, ami ekkora magasságban tényleg életmentő kiegészítő). A robogó természetesen nem rendelkezik hagyományos 0-100 km/órás gyorsulással, de Bhat állítása szerint körülbelül öt másodperc alatt képes 60 métert megtenni… felfelé.
Az ötlet annyira bejött, hogy más gazdák is bejelentették igényüket a szerkezetre, amiből már 300 darabot adott el a feltaláló gazda.