Amikor egy törvénytisztelő polgárnál betelik a pohár, és a hatóság sem segít a gyorshajtókkal szemben, akkor egyetlen eszközhöz nyúlhat. A hajszárítóhoz. 

Ez az eszköz minden háztartásban fellelhető, és egy láthatósági mellénnyel kiegészítve a kézben tartva elég fura látvány ahhoz, hogy lassításra ösztönözze az autósokat. Erre jöttek rá bő húsz éve Ausztráliában.

A korabeli hírek szerint egyre több ember állt ki az utak mellé kezében hajszárítóval, hogy a túl gyorsan hajtó autósokat radarpisztolynak látszó tárggyal késztessék a sebességkorlátozások betartására.

Pár évvel később a Skócia észak-keleti részén található Hopeman nevű falu lakói kerültek be a hírekbe hajszárítós akciójukkal. A lakosok szerint nem ritkán 90 vagy 100 km/órás sebességgel is átsuhannak a falucskán, így maguk vették kezükbe a probléma megoldását. Magyarországon Székkutason másolták le a skót falu akcióját, hajszárítóval álltak az út mellé, mintha sebességmérést folytatnának.

Délmagyar című újság által szervezett kísérlet bevált, a hajszárító miatt a sofőrök lassítottak. Azt hitték, traffipax. Mivel a helyiek sem hitték, hogy a hajszárítós trükk sokáig visszatartaná az autósokat, ezért néhány héten belül 4 nagy méretű táblát helyeznek ki. 

A hetvenes éveit taposó Ulf Schwerin Svédországban bővítette a hajszárítós traffipaxozók táborát. Ulf négy évtizede él ezen a helyen, és azt vette észre, hogy az utóbbi években egyre több az eszetlen tempóval száguldó autós. Ezzel kapcsolatban bejelentéseket tett a helyi hatóságnak, de nem kapott konkrét választ, így ő is a hajszárító után nyúlt. 

Akárcsak a többi esetben, ez az akció is komoly médiavisszhangot kapott, de Ulf Schwerin nem elégedett meg ennyivel. Később a hajszárítós hírnevet kihasználva ismét az út szélére állt – ezúttal egy botra szerelt 30 km/h-s táblával. A cél az volt, hogy emlékeztesse az autósokat, hogy az úton 30 kilométer/óra a sebességkorlátozás.

„Sokan saját régiójukba invitálták meg a bácsit hajszárítójával együtt, hogy ott is tegyen rendet az utakon, míg mások az „intézkedés” jogszerűségét kérdőjelezték meg. Utóbbiakra a helyi rendőrfőnök mosolyogva reagált, hiszen Svédországban nincs olyan jogszabály, amit a 74 éves bácsi megsértett volna (azaz nem tilos az út mellett álldogálni, és ott a kézben hajszárítót, vagy más hasonló tárgyat tartani). Amennyiben az idős férfi megkísérelte volna a járműveket leállítani, belépett volna az úttestre, vagy ruházatán a „Polis” feliratot szerepeltette volna, akkor egészen más lenne a helyzet.” – olvasható a Baleset-megelőzés Facebook odalán.