Az autó méretű, utasszállító drónok egyelőre nem lepik el tömegesen a légteret, bár próbálkozások már vannak, de a kisebb, kamerákkal felszerelt társaik már javában meghódították a világot és itthon is rengetegen drónoznak.

A témát most dr. Bertényi Imre bontotta ki, amiről tényleg érdemes tudni, ha szeretsz minirepülőket reptetni a levegőben.

 

És ami még ennél is fontosabb, hogy milyen szabályoknak kell megfelelni, ha drónozni akarsz. Az, hogy kire milyen drónhasználati szabályok vonatkoznak, attól függ, hol és milyen drónt használ.

Nyílt kategória

A nyílt kategória alapkövetelménye, hogy a drón legfeljebb 120 méterre távolodhat el a föld legközelebbi pontjától, továbbá a távpilótának segédeszköz, például távcső nélkül folyamatosan látnia kell a drónt. Fontos feltétel, hogy a drónt semmilyen körülmények között nem szabad embertömeg fölé reptetni és lehetőség szerint a külső személyeket sem lehet megközelíteni, továbbá kerülni kell azokat a helyszíneket, ahol a drónozás tilos, vagyis az úgynevezett „No Drone Zone” légtereket.

Speciális kategória

Speciális kategóriába tartozik, ha 25 kg-nál nagyobb drónnal rendelkezünk vagy például több kilométer hosszú vezeték-ellenőrzés, autópálya vagy más vonalas létesítmény felmérése történik, amely során nem látjuk a drónt a teljes művelet alatt. Ebben a kategóriában művelettípustól függően bejelentés vagy engedély beszerzése szükséges.

Engedélyköteles kategória

Az engedélyköteles kategóriába tartozik, ha a művelet közben embertömeg fölött repülünk, például egy fesztivál esetén vagy akkor, ha a drón segítségével veszélyes áru vagy személyszállítás valósul meg. Az ilyen tevékenység végzéséhez sokkal mélyebb elméleti és gyakorlati ismeretek elsajátítása szükséges, továbbá a műveletet végző szervezetnek egyedi eljárásokat kell kidolgoznia a drón biztonságos működtetéséhez. A drónt további hatósági tanúsítás alá kell vetni, tehát elmondható, hogy komoly követelményeket kell teljesíteni az ilyen típusú műveletek végrehajtásához – írja a Legter.hu

A törvény szerint minden olyan drónt regisztrálni kell, ami nem játék, illetve minden magánszemélynek vagy jogi személynek regisztrálnia kell magát, aki játéktól eltérő eszközt működtet.

Játéknak nevezzük azt a pilóta nélküli légi járművet, amely megfelel a játékokra vonatkozó előírásoknak, 120 gramm alatti tömegű és adatrögzítővel, például kamerával fel nem szerelt, továbbá a távpilótától legfeljebb csak 100 méterre képes eltávolodni.

Tehát minden olyan drónt regisztrálni kell, amelyre az alábbiak közül bármely feltétel igaz:

  • az EU-irányelvek szerint nem sorolható a játékok közé vagy
  • meghaladja a 120 grammot vagy
  • rendelkezik adatrögzítővel vagy
  • a távpilótától messzebbre repül, mint 100 méter.
Szoktál drónozni?
Igen
39% (859)
Nem
61% (1361)