Egy autóst 2019 januárjában vezetés közben mobiltelefonnal a kezében értek tetten a rendőrök. Megállították, és mivel a KRESZ 3. § 2. bekezdése kimondja, hogy „A gépkocsi vezetője menet közben kézben tartott mobil rádiótelefont nem használhat”, a rendőrök a közúti közlekedési szabályok kisebb fokú megsértéséért megbírságolták.
A hatóság emberei viszont nem is sejtették, mennyire makacs autóssal kerültek szembe.
A sofőr ugyanis meghallgatást kért és meggyőzte a szabálysértési hatóságot, hogy a kezében tartotta ugyan a telefont, de nem használta, sőt be sem volt kapcsolva a készülék így, ha szándékában állt volna, akkor sem telefonálhatott volna vele. Végül a rendőrség a pénzbírságról szóló határozatát visszavonta és csupán megrovásban részesítette a sofőrt – derül ki a kozlekedesbiztonsag.kti.hu cikkéből.
Ő azonban ezt sem fogadta el. Bírósághoz fordult jogorvoslatért. Azonban a Zalaegerszegi Járásbíróság 2019 októberében az elsőfokú szabálysértési határozatát változatlan tartalommal fenntartotta.
Döntésük indoklása szerint a mobiltelefon vezetés közbeni tényleges használatát az eljárás során nem szükséges és nem is lehetséges bizonyítani. Amúgy pedig a beszélgetésen kívül a telefonhasználatnak más módjai is vannak. Elegendő a szabálysértési felelősség megállapításához önmagában az a tény, hogy a telefon vezetés közben a gépjárművezető kezében volt. Ezt pedig maga sem vitatta.
Ezzel még nem ért véget a történet, az Alkotmánybírósághoz fordult alkotmányjogi panasszal. A testület azonban megállapította, hogy a sofőr alaptörvényben biztosított jogát az eljárás során nem sértették meg, ezért visszautasította az alkotmányjogi panaszt.
Így az elérhető összes jogi fórumon kimondták, hogy a vezetés közben kézben tartott mobiltelefon állapotától függetlenül szabálytalan.