Közel sem annyira enyhe az idei tél, mint azt az előző években megszokhattuk, ennek megfelelően igencsak gyakran süllyed 0 Celsius-fok, vagyis fagypont alá a hőmérő higanyszála. Ilyenkor nem árt átgondolni, mit hagyunk az autóban, mert ahogyan nyáron, úgy fagyban sem mindegy – arról a Jalopnik állított össze egy tízes listát, hogy mik azok a tárgyak, amiknek nem tesz jót a téli hideg.
1. Gyógyszerek
A szélsőséges hideg hőmérséklet negatív hatással lehet a gyógyszerek hatékonyságára. Nem minden esetben, de például az inzulinokra ez igaz. A legtöbb esetben feltüntetik a betegtájékoztatóban, hogy milyen hőmérsékleten tároljuk az adott készítményt, de ha bizonytalanok vagyunk, inkább keressük fel kezelőorvosunkat vagy gyógyszerészünket.
2. Konzervételek
Már az amerikai élelmiszerbiztonsági hatóság is figyelmeztetést adott ki annak kapcsán, hogy a hideg hatására a készételes konzervdobozok megduzzadhatnak. Ez azonban nem jelenti azt, hogy rögtön ki kellene dobni. Amennyiben a konzerv még nem kezdett el rozsdásodni, illetve nem vált szét az illesztéseknél, azt ajánlják, hogy felbontás előtt hagyjuk felengedni a hűtőszekrényben. Ha az adott étel állaga vagy illata ezután sem olyan, mint szokott lenni, inkább ne fogyasszuk el, műanyagba csomagolva pedig azt is megakadályozhatjuk, hogy a szabadon kóborló állatok lakmározzanak a romlott ételből.
3. Hangszerek
Bármilyen furcsán hangzik, hangszert sem szabad hagyni a hideg autóban. A fából készült hangszerek, mint például a gitár, a hegedű vagy a klarinét működését befolyásolhatja a túlságosan alacsony hőmérséklet.
4. Palackozott, dobozos üdítők
Ez aligha jelent újdonságot, legalábbis valószínű, hogy már mindannyian jártunk úgy, hogy az autóban felejtettünk egy üveg vizet. A folyadék 0 fok alatti hőmérséklet esetén megfagy és kitágul – ez utóbbi viszont veszélyes lehet, mert a kitágulás következtében akár szét is robbanhat a palack az autóban.
5. Kütyük
Manapság már nincs olyan, hogy ne legyen nálunk legalább egy mobiltelefon, ha utcára lépünk – és bár amúgy sem tanácsos az autóban hagyni, mivel bármikor felhívás lehet egy „keringőre”, ez hatványozottan igaz, ha fagypont alá süllyed a hőmérséklet: főként kézbe vehető, lítium-ion akkumulátorral és/vagy LCD-képernyővel látott eszközökkel kell vigyázni. Az sem véletlen, hogy az Apple sem javasolja az iPhone-ok használatát, ha 0 Celsius-foknál hűvösebb az idő, amire ugyanúgy érzékenyek a bluetoothos fej- és fülhallgatók, a tabletek, az okosórák és okoskarkötők, de még a kerékpárlámpa is.
6. Szemüveg
Ha tartalék gyanánt kéznél van egy olcsóbb napszemüveg az autóban, azt nem kell féltenie, de drágább szemüveget semmiképpen se felejtsünk ott. Az extrém hideg ugyanis károsíthatja a lencsék – sokszor speciális – bevonatát, továbbá befolyásolhatja a szemüveg integritását.
7. Aeroszolos flakonok
Nem szabad az aeroszolos flakonokat nagyon hideg vagy nagyon meleg helyen tartani – ezért nem célszerű nagybevásárlás után sem a kocsiban hagyni, a „majd kipakolok” jeligére. A szélsőséges hőmérsékletek ugyanis destabilizálhatják a hajtógázzal működő szprék a hideg hatására megrepedhetnek, de akár fel is robbanhatnak.
8. Üres tank
Csekély az esélye annak, hogy megfagyjon az üzemanyag, de az ördög sosem alszik. Ezért a legjobb, amit tehetünk, ha nem hagyjuk, hogy kiürüljön a tank, helyette inkább legyen félig tele. Ha még így sem vagyunk biztosak a dolgunkban, fagyálló adalékok segítségével meggátolhatjuk az üzemanyag-vezetékek befagyását.
9. Tojások
Ugyanaz a helyzet, mint az üdítők esetében: megfagy, kitágul és megreped a héja – az esetleges, nem kicsit ragacsos körülményeket és azok hozadékát talán nem is kell ecsetelni…
10. Jégvakaró, seprű
Egészen addig logikusnak tűnik, hogy az autóban tartsuk a jégkaparót és a nyeles kefét, hogy kéznél legyenek a nap eleji nagytakarításnál, amíg az eső, az ónos eső vagy a hó nem okoz különösebb meglepetést. Bármilyen csapadékforma ugyanis azt eredményezheti, hogy jégpáncéllal vonja be az autó karosszériát, és onnantól ember legyen a talpán, aki pillanatok alatt hozzá tud férni a takarításhoz szükséges eszközökhöz.