Tél végén a legsiralmasabb a közutak menti árkok látványa. Még nincs vegetáció, ami elfedje a rengeteg flakont, dobozt, zsebkendőt, amit a közlekedés tahói hagynak hátra szánt szándékkal. Nekik talán fizikai fájdalmat jelent, ha hazáig kell cipelni egy kólásflakont, és azonnal kidobják az ablakon. Ez nemzetközi jelenség, mindenhol tapasztalható, az Egyesült Királyságban például évi 800 millió fontot (370 milliárd forint) emészt fel a felelőtlen szemetelők utáni takarítás.
A megoldást erre a problémára a mesterséges intelligencia jelentheti. Egy helyi fejlesztés, a Littercam már több angol önkormányzat által tesztelve mutatja meg hatékonyságát. A szoftver nagy előnye, hogy átlagos, mezei térfigyelő kamerák felvételei alapján dolgozik, nem kell hozzá külön eszközöket telepíteni.
A képelemző szoftver felismeri, ha valaki szemetet dob ki az autójából, még az apró darabokat, kisebb hulladékokat is azonosítja.
Ha ez megtörténik, akkor leolvassa az elkövető autójának rendszámát, a bizonyítékot pedig elküldi a DVLA (Driving and Vehicle Licensing Agency) részére, ahol a hatóság kiállítja a megfelelő büntetésről szóló végzést.
Andrew Kemp, a Littercam társalapítója és vezérigazgatója szerint: „A társadalom nagy részének nincs visszatartó erő, nincs, ami alapján elkaphatnák őket. Egyszerűen megúszhatják, de ez a technológia remélhetőleg megadja a helyi hatóságoknak a szükséges hatásköröket.”
A Littercam technológiát kifejezetten a leggyakoribb szemétfajtákra tervezték.
Becslések szerint naponta kétmillió szemetet dobnak el az Egyesült Királyságban, és ezek közül a leggyakrabban eldobott tárgyak a cigarettacsikkek, amelyek az összes eldobott szemét 66%-át teszik ki, de mennyiségüket tekintve az italosdobozok és -palackok jelentik a nagyobb részt.