Hiába van klíma az autóban, a napon hagyott járművön az nem segít. Nyáron a tűző napon az utastérben villámgyorsan elviselhetetlen lesz a hőség, ezért nem szabad soha senkit (sem embert, sem állatot) az autóban hagyni, még akkor sem, ha csak 10 percre ugrunk be a boltba. 

Tudod mennyire emelkedik a hőmérséklet az utastérben 10 perc alatt? Most megmutatjuk:

Hiánypótló táblázat: Így forrósodik percenként az utastér a napon 1

Szóval ha odakint 34 Celsius fokos hőmérséklet van – ami valljuk be őszintén, elég enyhe becslés az elmúlt néhány év nyári kánikuláit figyelembe véve -, akkor 10 perc után az utastérben már 41 fokot mérhetünk, 30 perc után pedig már 50-et.

Ezek szó szerint halálos számok, egyenes út a hősokkhoz és a hőgörcshöz, amik az emberei szervezetre nézve borzalmas élettani jelenségek.

A hőgörcsnek nevezett jelenség a hőártalmak egyik típusa, lényege, hogy a jelentős izzadás, sóvesztés miatt izomgörcsök alakulnak ki. Ezt követi a hőkollapszus, ami már ájulás vagy ájulás közeli állapot, amely a vérnyomás ingadozása miatt alakul ki.

A hőguta pedig a hőártalom legsúlyosabb formája. Ebben az esetben a testhőmérséklet 40 °C feletti, súlyos központi idegrendszeri zavar lép fel, kezelés nélkül többszervi elégtelenséghez, végső soron akár halálhoz is vezethet – magyarázta korábban Dr. Katona Balázs szakorvos. A szakember azt is megemlítette, hogy a hőártalmak elleni védekezés leghatékonyabb formája a folyamatos folyadék- és ionpótlás, a direkt erős napfény, hőhatás kerülése, a megfelelően szellőző ruha viselése.

Néhány éve magunk is kipróbáltuk, hogy milyen érzés a tűző napon az álló autóban ülni. Nagyon rossz, senki ne próbálja meg utánozni! Négyen ültünk be lezárt kocsiba a tűző napon, de csak a szerkesztőség két legkeményebb tagja bírta addig, amíg megállt a hőmérő, 64,8 fokon!

Senki ne próbálja ki!