Arra még egy korábbi cikkében kitekintett a Vezess, mennyire más szelek fújnak Japánban a közlekedést illetően, a kacifántos táblákról nem is beszélve.
Tudnak azonban még meglepetést okozni az ázsiai ország alapos közlekedési szabályai: egy kínai állampolgárságú, de Japánban tanuló nő amiatt került bajba Oszakában, mert a járdán kipróbálta az elektromos motorral felszerelt, így akár 13 km/órás sebességre is képes gurulós bőröndjét – számolt be nemrégiben a március 31-én történt esetről a SoraNews24.
A gyakorlatban ezt így kell elképzelni:
Amikor rajtaütöttek a rendőrök, azzal védekezett, hogy nem gondolt járműként a bőröndjére, így nem gondolt arra, hogy jogosítványra lenne szüksége. Márpedig igen: amíg a legtöbb esetben a motor lökettérfogata dönt arról, melyik kategóriába tartozik az adott jármű, Japánban a 6 km/órás sebesség a vízválasztó – alatta minden jármű gyalogosnak számít, legalábbis jogi értelemben.
Ebből kiindulva a gurulós bőrönd járműnek minősül, ráadásul abban az esetben is jogos a bírság, ha a bőrönd sebességét nem korlátozták 6 km/órára, illetve akkor is, ha nem szerelték fel figyelmeztető lámpával, ami jelezné, hogy a szerkezet már elérte ezt a tempót.
Még úgy kerülhette volna el a büntetést, ha a bőröndöt kismotoros kerékpárnak minősítik – igaz, ezt elsősorban olyan robogóknak hozták létre, amik akár 20 km/órával is tudnak közlekedni. Ugyanakkor ez esetben is akad bökkenő: bár jogosítványra nem lenne szükség, a fényszóró és a rendszámtábla kötelező, amivel valószínűleg nem rendelkezik a gurulós bőrönd.