Zárt autóban hőmérséklete nagyon gyorsan emelkedik, még mérsékelt külső hőmérséklet esetén is, és rövid idő alatt elérheti az életveszélyes szintet. Ez hőgutához vezethet, amelynek tünetei közé tartozik a szédülés, hányinger, fejfájás, gyors pulzus, és végső esetben az eszméletvesztés vagy a halál is. Az állatok különösen érzékenyek a hőre, mivel nem tudnak úgy izzadni, mint az emberek, és így gyorsabban túlhevülnek.

A napon parkoló autó utasterének hőmérséklete néhány perc alatt 50-60 °C-ra melegszik, ami végzetes lehet. Ezen kívül a napon parkoló autóban hagyott gyermekek vagy háziállatok stresszes állapotba kerülhetnek, ami tovább súlyosbíthatja a dolgot.

Ha valaki észreveszi, hogy ember vagy állat rekedt egy napon parkoló autóban, ott azonnali segítségre van szükség, szóval fontos tudni, hogyan kell betörni az ablakot biztonságosan:

  • Ne próbálkozzunk a szélvédővel! Az első szélvédőben található fólia miatt az rendkívül erős, és nehéz betörni, de még ha be is reped, nehéz lyukat ütni rajta.
  • Kerüljük a sötétített, fóliázott oldalablakokat is! Ezek is általában erősebbek, mint a bevonat nélküli ablakok.
  • Használjunk megfelelő eszközt! Egy kemény és hegyes tárgy, például egy kő, alkalmas lehet az oldalablak betörésére. Már egy közepes méretű kaviccsal is sikerrel járhatunk. Vagy egy kerámiadarab is megfelelő lehet, már ha pont van az embernél.
  • Válasszuk a megfelelő ablakot! Azt az ablakot törjük be, amelyik a legtávolabb van az utastól, hogy elkerüljük a sérüléseket.
  • Védjük magunkat! A segítő tekerje be a kezét valamivel, például egy ruhadarabbal vagy törölközővel, hogy az üvegszilánkok megvágják. 

Ezen tanácsok betartásával növelhetjük annak esélyét, hogy gyorsan és biztonságosan tudjunk segíteni egy hőgutától vagy stressztől szenvedő emberen vagy állaton.