A mesterséges intelligencia instant gyártott zenei slágereket, Facebook-oldalakat elárasztó furcsa kamu fotókat hozott főleg a mindennapokba, de egy amerikai nagyvárosban, Bostonban úgy tűnik, értelmes célra is tudták használni. Mióta MI-alapokon vezérlik a közlekedési lámpákat, azóta csökkentek a torlódások, és ezzel a károsanyag-kibocsátás is. 

A mesterségesintelligencia-szoftver segítségével a város elemezni tudta a forgalmi mintákat és a jelzőlámpák időzítési adatait Boston határain belül több száz kereszteződésben. A helyi Közlekedési Osztály mérnökei ezután a szoftver ajánlásait használják fel a forgalom optimalizálására.

A város tisztviselőinek közleménye szerint 50%-kal csökkent a megállással járó torlódások száma  két jelentős, a kísérletben részt vevő kereszteződésben: az egyik egy forgalmas átjáró, ahol autó- és vonatforgalom is van, és egy egyetemet szel ketté; az utóbbinál pedig parkok, üzletek és egy közlekedési központ is található a közelben.

A projekt a Google Research Green Light programjával partnerségben valósul meg.

A mesterséges intelligencia innen kapja az információ javát, a Google térképei segítségével a rendszer minden olyan tényezőt mér, ami befolyásolhatja egy város forgalmának áramlását, beleértve a közlekedési lámpáknál való várakozási időt és a járművek sebességét. 

Mivel a Green Light még kutatási fázisban van, a szolgáltatás ingyenes a partnerségre pályázó városok számára és nem igényel további szoftvert vagy berendezést. Bár ez egy globálisan elérhető közlekedési program, jelenleg csak két amerikai város vesz részt kutatási partnerként: Boston és Seattle.

Bostonban pedig a helyi statisztikák szerint a hatás már érezhető – mégpedig pozitív irányban.