A vezetés közbeni dohányzás létjogosultságát már Magyarországon is megkérdőjelezték, ugyanakkor a mai napig nem léptek fel ellene, pedig évekkel ezelőtt terítékre került az ezzel kapcsolatos javaslat. A KRESZ így továbbra sem tiltja, hogy bárki rágyújtson a volán mögött ülve, miközben a kézben tartott telefon használatával szemben már korántsem ennyire elnézőek a szabályok – emelkedett is a büntetési tétele az augusztusi szigorítás eredményeként.
Más európai országokban azonban szigorúbban viszonyulnak a kérdéshez. Németországban még csak javaslat szintjén merült fel, hogy drasztikus szankciókat kellene alkalmazni az autóban cigarettázókkal szemben, ugyanígy Hollandiában és Lengyelországban is mérlegelik a tilalom lehetőségét. Az ADAC gyűjtéséből kiderült, hogy számos ország már lépett az ügyben, és van, ahol máris vastagon fog a toll, ha dohányzáson kapják a járművezetőt – különösen akkor, ha kiskorú jelenlétében teszi. Egyértelmű, hogy nem baleseti kockázata miatt tiltják, hanem a kiskorúak egészségének megóvása érdekében.
Mennyi az annyi? Akár százezrek!
Anglia és Wales: Tilos a dohányzás azokban a járművekben, amikben 18 év alatti személy tartózkodik. A szabályszegőknek 50 fontot, azaz közel 25 ezer forintot kell fizetniük – a kabriókra nem vonatkozik az előírás.
Ausztria: Azokban a járművekben tilos a dohányzás, amikben legalább egy 18 év alatti személy tartózkodik. 100 euró, tehát közel 40 ezer forint a közigazgatási bírság felső határa, azonban akit visszaesőként fognak el, annak az összeg tízszeresével könnyíthetik meg a tárcáját.
Belgium: Tilos a dohányzás azokban a járművekben, amikben 18 év alatti személy tartózkodik. A szabályozás alól a kabriók élveznek kivételt, minden más esetben 130 euró – a mostani árfolyamon több mint 50 ezer forint – a bírság.
Ciprus: Tilos a dohányzás, ha a járműben 16 év alatti gyerek tartózkodik. A szabálysértés 85 eurós (kb. 34 ezer forintos) büntetést von maga után.
Csehország: Nincs érvényben általános tilalom, de az egynyomú járművek – motorok, segédmotoros kerékpárok és kerékpárok – vezetői nem dohányozhatnak vezetés közben.
Finnország: Tilos a dohányzás azokban a járművekben, amikben 15 év alatti gyerek tartózkodik.
Franciaország: 18 év alatti gyerek(ek) jelenlétében tilos a dohányzás az autóban. A szabálysértés 135 eurónyi, átszámítva 53 600 forint körüli pénzbüntetéssel jár.
Görögország: Ha 12 év alatti gyerek(ek) ül(nek) az autóban, tilos a dohányzás – a szabályozás személyautókra, taxikra és buszokra is vonatkozik. Akik nem tartják be, 1500 eurós, vagyis csaknem 600 ezer forintos bírságra számíthatnak, sőt, azokon a tömegközlekedési eszközökön, amiken valaki – akár a sofőr, akár az utas – dohányzik, a járművezetőre 3000 euróig, tehát közel 1,2 millió forintig terjedő bírságot szabhatnak ki, míg a vezetéstől egy hónapra eltilthatják.
Írország: Nem szabad dohányozni az autóban, ha abban 18 év alatti személy tartózkodik. Ellenkező esetben minimum 100 euróra, a mostani árfolyamon körülbelül 40 ezer forintra büntethetik a szabályszegőt.
Luxemburg: Személyautókban tilos a dohányzás, ha azokban 12 év alatti gyerek ül. A szabálysértést 25-től 250 euróig, vagyis akár 100 ezer forintig terjedő bírsággal „jutalmazzák”.
Olaszország: Várandós nők és kiskorúak jelenlétében tilos dohányozni az autóban. Ha valaki ennek ellenére rágyújt, 50-től 500 euróig terjedő, azaz 200 ezer forintos bírságot kaphat, amennyiben az autóban terhes nő vagy 12 év alatti gyermek ül. 12-17 év közötti gyerekek esetében 25 és 250 euró között, magyarán 10 ezer és 100 ezer forint között mozog a pénzbüntetés mértéke.
Skócia: Tilos a dohányzás azokban az autókban, amikben 18 év alatti személy tartózkodik – az előírás ráadásul nemcsak a sofőrre, hanem valamennyi utasra vonatkozik, még akkor is, ha lehúzták az ablakokat vagy nyitva van a napfénytető. Azt, aki ezt figyelmen kívül hagyja, 100 fontra büntethetik meg, ami több mint 47 ezer forintnak felel meg. (Az e-cigaretta engedélyezett.)
Szlovénia: 18 éven aluliak jelenlétében tilos a dohányzás az autóban. Ellenkező esetben 250 euró (kb. 100 ezer forint) a bírság.