A Toyota emeli a tétet, és úgy tűnik, elkötelezett befektetője lett a jövő egyik új közlekedési formájának, a repülő taxiknak. Partnerük az amerikai Joby, a cég ami már komolyabb eredményeket mutatott fel pár szép animációnál: idén nyáron a kísérleti VTOL (függőleges fel- és leszállásra képes) repülőjük egyhuzamban 841,5 kilométert tett meg, 4 óra 47 perc és 13 másodpercet a levegőben töltve.
A Toyota számára pedig azért lehet érdekes ez a konstrukció, mert a repülést a gép tisztán elektromos hajtású, hidrogéntüzelőanyag-cellás technológiával tette meg, a hidrogén pedig a japán gigacég jövőbeli stratégiájának egyik alapja.
A szálakat szorosabbra fűzve a két cég nemrég bejelentette a második befektetői csomagot, összesen 500 millió dolláros (180 milliárd forint) összegben. Ennek célja az amerikai légitaxi-vállalat kereskedelmi tevékenységének elindítása. Tehát itt már a fejlesztés helyett a gyártás beindítása és a kötelező engedélyek beszerzése a cél, az új tőkeinjekcióval a Toyota már 894 millió dollárt (323 milliárd forint) költött a repülő taxis cégre.
A befektetés, amely két egyenlő részletben érkezik idén és jövőre, a Toyota tulajdonában lévő Joby részvények arányát körülbelül 22%-ra emeli.
Az anyagi együttműködés mellett a Toyota időt és emberi erőforrásokat is áldozott arra, hogy megossza tervezési és gyártási módszereit. A japán autógyártó mérnökei a Joby csapatával dolgoznak a kaliforniai központban. A vállalatok tavaly hosszú távú megállapodást kötöttek arról, hogy a Toyota kulcsfontosságú hajtáslánc- és egyéb alkatrészeket szállít a Joby repülőgépeinek gyártásához.