Néhány éve írtunk arról, hogy egy német autós csúnyán bemutatott az őt bemérő rendőrségi traffipaxnak: a második generációs BMW X5-ös vezetője későn kapcsolt, hogy nem kellene a 70 km/órára korlátozott szakaszon 81-gyel mennie; készült is róla egy szép fotó.
A BMW-s így az akkor 20 eurós bírság helyett 1500 eurós csekket kapott a hatóságok megsértése miatt, továbbá durva magatartásért 1 hónapos vezetési tilalmat szabtak ki rá. Szóval Németországban nem éri meg mutogatni a kamerának. De mi a helyzet itthon, Magyarországon?
A témával kapcsolatban felkerestem egy rendőr ismerősöm, aki így fogalmazott:
„Itthon nincs jogszabály arra vonatkozóan, hogy felelőségre vonható-e valaki, mert bemutat a sebességmérő kamerának az autója volánja mögül, hiszen azt akár a telefonjának is mutathatja az illető, ha épp videóhívásban van. Így nem bizonyítható, hogy az éppen traffipaxozó rendőrnek mutogatott.”
Igen, kézben tartott mobillal tilos telefonálni vezetés közben, de ha mondjuk a szellőzőrácsra szerelt telefontartóba helyezett mobillal videótelefonálunk, azzal a hatályos magyar törvények szerint, nincs gond, nincs büntetés.
A KRESZ ezt mondja:
„A gépkocsi vezetője menet közben kézben tartott mobil rádiótelefont nem használhat. A kétkerekű, továbbá gépkocsinak nem minősülő háromkerekű jármű vezetője menet közben – ideértve a forgalmi okból történő megállást is – kézben tartott mobil rádiótelefont nem használhat.”
Szóval arra nem tér ki a rendelkezés, hogy mi van akkor, ha nem kézben van a mobiltelefon. Véleményem szerint egy videótelefonálás sokkal inkább eltereli a sofőr figyelmét, mint egy fülhöz tartott mobil. De nem én vagyok a jogalkotó, így beleszólásom sincs, csak tanácsolhatom, hogy vezetés közben a készüléket még tartóban tárolva se használd videótelefonálsásra!
Viszont ha az utcán mutogatsz egy járőrnek ott már más a helyzet, az már becsületsértésnek számít.
A becsületsértés fogalmát a hatályos Büntető törvényköny rendelkezései (Btk. 227) tartalmazzák, mely szerint „aki mással szemben a sértett munkakörének ellátásával, közmegbízatásának teljesítésével vagy közérdekű tevékenységével összefüggésben vagy nagy nyilvánosság előtt a becsület csorbítására alkalmas kifejezést használ, vagy egyéb ilyen cselekményt követ el, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő” – szóval nem éri meg, egyáltalán nem.
A lényeg, hogy soha, semmilyen körülmények között ne mutass csúnyákat az egyenruhásoknak (és másoknak se), még poénból sem. Adjuk meg nekik a tiszteletet, hiszen normál estben nem ellenünk, hanem értünk dolgoznak (igen, tudom, most el fog szabadulni a kommentcunami…).