Az őszi-téli időszakban nagyon fontos a láthatóság, különösen a gyalogosok, kerékpárosok és motorosok esetében, akik számára elengedhetetlen a jól látható ruházat viselése. Az autósok könnyebben észlelhetik a láthatósági mellényt vagy fényvisszaverő kiegészítőket hordó gyalogosokat, kerékpárosokat, és ez jelentősen csökkenti a balesetek kockázatát.
Mit viseljünk gyalog vagy két keréken?
A saját biztonságunk érdekében viseljünk fényvisszaverő tárgyakat, például karszalagokat, sapkákat, sálakat vagy bármit, ami láthatóvá tesz minket a sötétben. Az ORFK és az Országos Baleset-megelőzési Bizottság is hangsúlyozza, hogy mindenkinek érdemes fényvisszaverő vagy világító eszközöket viselni, még akkor is, ha az adott helyen és időben ez nem kötelező.
A fiatalok körében egyre népszerűbbek a világító talpú cipők, míg a kutyások fényvisszaverő pórázokkal sétáltatják kedvenceiket. Ma már nem csak a „ronda sárga” láthatósági mellény az egyetlen opció: elérhetők neonsárga, neonzöld, türkizkék és más élénk színű fényvisszaverő ruházati cikkek is, így mindenki találhat a stílusához illőt. A lényeg az, hogy a közlekedők már messziről észrevehetők legyenek a járművek fényszóróinak fényében.
A bringára vagy a bukósisakra pedig bátran lehet fényvisszaverő matricákat, prizmákat aggatni.
Mit rakhatunk az autóra?
A láthatóság az autók esetében is kulcsfontosságú, azonban az autósok nem szerelhetik fel járműveiket tetszés szerint ilyen fényvisszaverő eszközökkel, mivel a 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet szigorúan szabályozza, milyen lámpák és fényvisszaverő felületek helyezhetők el az autókon.
A jogszabály meghatározza, hogy a járműveken csak az előírt vagy engedélyezett típusú és színű világító- és fényjelző berendezések használhatók. A jogszabály szerint tehát nem lehet az autókat szabadon telematricázni fényvisszaverő elemekkel, mivel ezek befolyásolhatják a közlekedés biztonságát.
Bár az autók fényvisszaverő matricázása nem tűnik rossz ötletnek, különösen ott, ahol nincs közvilágítás, a szabályok ezt jelenleg nem engedélyezik.
Előre csak fehér fény, hátra pedig csak piros fény használható a járműveken, hogy az autók érkezési iránya egyértelmű legyen a rossz látási viszonyok között is. A rendelet szabályozza azt is, hogy nem szabad olyan matricákat használni, amelyek összekeverhetők a rendőrautók megjelenésével.
Bár a rendőrök nem gyakran büntetnek a fényvisszaverő matricák használatáért, azonban egy baleset esetén ez problémát jelenthet. A jogszabályok szerint ugyanis ezek a matricák nem engedélyezettek, így aki túlzásba viszi az autója matricázását, jogi következményekkel szembesülhet.Még egy érdekesség, hogy számos autó a műszaki vizsga során azért bukik meg, mert a szélvédőre ragasztott reklámmatricák vagy feliratok korlátozzák a kilátást, nem pedig fényvisszaverő matricák miatt.
Számít az autók színe?
Az autók láthatóságát az is befolyásolja, hogy milyen színűek. Egy korábbi kutatás szerint a fehér, arany, sárga és ezüstszínű autók a legbiztonságosabbak, mivel ezeket könnyebb észrevenni az utakon. Ezzel szemben a sötét színek, mint a fekete, sötétkék, barna és szürke kevésbé feltűnőek, és így nagyobb kockázatot jelentenek.