Büntethető-e az évszaknak nem megfelelő gumiabroncs használata, és miként ítéli meg ezt a hatóság vagy a biztosító egy baleset kapcsán? Bár a téma körül sok a félreértés, érdemes tisztán látni, mit írnak elő a jelenlegi jogszabályok.

A hatályos magyar törvények szerint az autósokat nem büntethetik pusztán azért, mert az adott évszakhoz nem megfelelő gumiabroncsot használnak. Ez azt jelenti, hogy például nyári gumival közlekedni télen nem minősül szabálysértésnek, de a sérült, szakadt, vagy a minimális profilmélységet el nem érő gumiabroncsok már más megítélés alá esnek, és ezekért akár bírságot is kiszabhatnak.

Fontos megjegyezni, hogy az elhasználtság kérdése nem az évszaknak megfelelő típushoz kapcsolódik, hanem az abroncs műszaki állapotához. Így egy kopott téli gumi ugyanúgy büntetendő lehet télen, mint egy kopott nyári gumi nyáron.

Mi történik baleset esetén?

Ha egy baleset során bebizonyosodik, hogy a nem megfelelő abroncs szerepet játszott az esemény bekövetkeztében, akkor a biztosító ezt figyelembe veheti. A 2013-as 72/2013. (XII. 2.) NFM rendelet alapján a kötelező biztosítás esetében a szakértői vélemények mérlegelhetik, hogy például a nyári gumi téli körülmények közötti használata hozzájárult-e a balesethez. Ez esetben előfordulhat, hogy a biztosító a kifizetett kártérítést részben vagy egészben visszaköveteli az autóstól.

CASCO biztosítás: extra szabályok

Érdemes annak is utánanézni, hogy CASCO esetén nincs-e olyan kitétel a szerződésben, ahol a biztosító előírta a téli gumi használatát bizonyos időszakokban, például november és február között. Ebben az esetben, ha az adott időszakban az autós nyári gumival szenved balesetet, a biztosító mentesül a kár kifizetésétől. Hiába nem kötelező Magyarországon a téli gumi, a biztosítok saját belső szabályrendszere olyan feltételeket is megkövetelhet, amit például a KRESZ nem ír elő.

Bár Magyarországon nincs jogszabályi kötelezettség a téli gumik használatára, mégis érdemes fontolóra venni a cserét a biztonság érdekében.

Az évszaknak megfelelő gumiabroncsok használata tehát nemcsak jogi, hanem biztonsági kérdés is. Bár bírságtól nem kell tartani, érdemes figyelni az abroncsok állapotára és a biztosítási feltételekre, hogy elkerülhetők legyenek a kellemetlen következmények.