Futómű alkatrészek, hatékony hibrid hajtásláncok helyett egy olyan robotot dobtak össze, ami kosárlabdában pipálja le az embereket. Méghozzá egy speciális területen, a távoli dobásokban.
Első körben megalkották a büntetőt tökéletesen érvényesítő szerkezetet. Ez volt a CUE (a bionikus dobócsatár neve) ami 2 020 egymást követő kosarat dobott a 4,5 méteres vonaláról. Ez 2019-ben történt, de a japánok csak ezt követően melegedtek be.
Nem telt sok időbe, és a Toyota önkéntes csapata egy olyan robotot tűzött ki célul, amely mesterséges intelligencia segítségével kiszámolja a kosárig vezető távolságot, hogy soha ne hibázzon. A munka a csapat szabadidejében zajlott.
Az eredmény? Egy 24,55 méteres dobás, amelyet 2024. szeptember 26-án egy japán sportcsarnokban sikerült tökéletesen végrehajtani – ezzel a CUE megszerezte második Guinness-rekordját. Összehasonlításképpen, a leghosszabb kosárdobás aGuinness World Records könyveiben jelenleg 34,6 méter, amelyet 2022-ben Joshua Walker ért el.
A robot nemcsak messzire, de pontosan is dob. Az elmúlt öt év során a Toyota mérnökei folyamatosan finomították a gép képességeit, hogy még precízebben értékelje a távolságot, szögeket és a labda röppályáját. Bár az emberi rekordokkal szemben tiszteletet mutatva, a japánok nem akarták teljesen „kiütni” az embereket a játékból, a következő céljuk nem kisebb, mint hogy a robot megtanuljon zsákolni.