Akinek van autója, az különösen rosszul viseli, ha nyest költözik a környékére, leginkább azért, mert a frissen mosott autót összemászva ronda lábnyomokat hagy maga után, és az autóra kapaszkodás közben összekarmolja a fényezést. Sőt, nem riad attól sem vissza ez a jószág, hogy gondosan elhelyezett ürüléket hagyjon autónkon.
Az összetojt, megkarmolt karosszéria is elég bosszantó, de sokkal nagyobb bajt okozhat egy nyest a motortérben (vagy akár egér vagy patkány), ahol szétcincálhatja a motortér borítását, hangszigetelését, rosszabb esetben pedig egy-egy elektromos kábelre, vákuumcsőre is megharagudhatnak, és megrághatják. Innen már csak egy lépés a zárlat, nem működő berendezések és a szerviz.
Az autógyártók is tisztában vannak ezzel a problémával és úgy tűnik, a Honda lépett először:
Itt a Rodent Tape, amelyet azért fejlesztettek ki, hogy elrettentse a rágcsálókat az autók vezetékeinek megrágásától.
A titok az öntapadós szalag ragasztójában rejlik, amelyet kapszaicinnel kezeltek. Ez az a hatóanyag, amely a chilipaprikák csípősségét adja, ez az önvédelmi paprikaspray hatóanyaga is. A Honda szerint a szalag hatékonyan visszatarthatja a rágcsálókat, az ára 50 dollár körül van (20 ezer forint).

Fotó: Honda
De a puding próbája az evés, ezért egy youtuber úgy döntött, kipróbálja, mennyire csípős ez a szalag. Megkóstolta a ragasztós részt, és azt mondta, hogy először semmi különös, de pár másodperc múlva a csípősség lassan elkezd jelentkezni. Véleménye szerint a szalag nem túl erős, és nem biztos abban, hogy valóban elrettentené a rágcsálókat.
Ezen a ponton azonban fontos megjegyezni, hogy az emberek és a rágcsálók ízérzékelése eltérő. A kisebb állatok, mint a patkányok és egerek, sokkal érzékenyebbek bizonyos ízekre, hogy elkerüljék a potenciálisan mérgező ételeket. Így számukra a szalag valószínűleg sokkal csípősebbnek tűnik.
Miért rágják a rágcsálók az autók vezetékeit?
Az egerek és patkányok nem csupán szórakozásból rágják meg az autók vezetékeit. Ennek oka, hogy a foguk folyamatosan nő. A rágása segít nekik a fogak megfelelő hosszúságának megőrzésében, és ha pont egy kábel van a kellemesen meleg motortérben, akkor azt kezdik rágcsálni.
De mit tehetünk addig, amíg minden sarki gazda- és autósbolt polcaira felkerül a csípős ragasztószalag?
Főleg népi tapasztalatok és szájhagyomány útján terjedő tanácsok közül válogathatunk, próbálni még nem próbáltuk egyiket sem, de állítólag segítenek.
- Kutyaszőrt tenni a motortérbe zokniban
- Emberhajat tenni a motortérbe zokniban
- Haj és kutyaszőr keveréket rakni a motortérbe zokniban
- Nyestriasztó vegyszert tenni a motortérbe
- Nyestriasztó vegyszerrel befújni a motortér környezetét
- Ultrahangos nyestriasztó
- WC-illatosítót tenni a motortérbe (minél erősebb szagú, tablettást)
- Körberakni az autót műanyag vizespalackokkal
- Kifeszített, lefektetett csirkehálóra parkolni
- Ecetet spriccelni a motortérbe