Vicces üzenetet rakott ki a rendőrség szerda reggel a közösségi oldalára, miszerint február 29‒31. között nem fognak sebességet ellenőrizni az országban. Rendben van a poén, csak valahogy senkinek nincs kedve nevetni rajta.

A képhez született egy rövid magyarázat is:

Végre eljött, amire idén mindenki várt: TRAFFIPAXMENTES NAPOK! De viccet félretéve, a sebességhatárokat nem miattunk kell betartani, hanem saját magad és mások miatt. Ezért újra elmondjuk, amit mindig szoktunk, tartsd be a szabályokat, hogy mindenki hazaérjen!” ‒ olvasható a posztban.

Megmondta a rendőrség, mikor nem keresik a gyorshajtókat 1

Igen, ilyen napok nem léteznek, február 29. is csak szökőévente van ‒ reméljük, mindenkinek leesett a vicc ‒, szóval ez azt jelenti, hogy az év minden napján mérnek

A rendőrség évek óta kommunikálja, hogy a legtöbb baleset a gyorshajtás miatt következik be Magyarországon, és ennek visszaszorítása érdekében egyetlen módszert alkalmaznak: traffipaxoznak életre-halálra. De a számok azt mutatják, hogy ez sajnos nem válik be, ugyanis a balesetek száma nem csökken, és a gyorshajtásokból kiszabott büntetések évről évre rekordokat döntenek.

Honnan tudjuk? A számok nem hazudnak:

408 854 alkalommal szabott ki gyorshajtásos bírságot a rendőrség 2023 első felében, ami jelentős, 40,3 százalékos növekedés 2022 első feléhez képest – derült ki a Vezess által az Országos Rendőr-főkapitányságtól (ORFK) kikért adatokból. Ilyen sok büntetést a megengedett sebességhatárok túllépése miatt tudomásunk szerint még soha nem szórtak szét az egyenruhások a január eleje és június vége közötti időszakban.

De az egész 2023-as évre is van adatunk: a rendőrség 701 169 esetben szabott ki közigazgatási bírságot az objektív felelősség hatálya alá tartozó, megengedett legnagyobb sebesség túllépése szabályszegés elkövetése miatt. Ez csak a fotók alapján kiküldött bírságcsekkek száma, az igazán jelentős emelkedést a bemért, majd a helyszínen egyből megbüntetett gyorshajtóknál látni.

Az ORFK szerint ugyanis „a megállításos módszerrel végzett sebesség-ellenőrzés során a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 20. § (1) bekezdés k) pont ka) alpontja (sebességtúllépés) tekintetében összesen 42 595 esetben szabtak ki közigazgatási bírságot. Ezen túl 71 931 alkalommal szabtak ki gyorshajtás miatt helyszíni bírságot” a rendőrök.

Darabra soha ennyi büntetést nem kaptak még a gyorshajtók egy esztendő alatt! Ebből következően a teljes bírságösszeg is magasabb minden korábbinál.

Összesen 26.215.811.000 forintnyi közigazgatási bírságot szabott ki a rendőrség 2023-ban az objektív felelősséges gyorshajtás miatt.

A balesetek száma is elég beszédes sajnos, nem igazán csökkenő a tendencia.

Megmondta a rendőrség, mikor nem keresik a gyorshajtókat 2

Közúti közlekedési balesetek során meghalt, megsérült személyek száma 2024. I‒VI. hónap (forrás: ORFK)

Szóval lehet azzal viccelni, hogy traffipaxmentes időszakot tart nem létező napokon a rendőrség, de talán arra kellene több erőforrást irányítani, hogy valódi megoldás szülessen a gyorshajtások visszaszorítása ellen, és ezzel párhuzamosan csökkenjen a balesetek száma.

Tudod, mennyire büntetnek 2024-ben a gyorshajtásért?

A fenti adatokból kiderül, hogy a hazai járművezetőket nem igazán rettenti el a pénzbírság a gyorshajtástól, szóval lehetne követni Ausztria példáját, ahol nemcsak kőkemény bírságot szabnak ki a száguldozókra, de simán lefoglalják az autóikat (el is árverezik, ha úgy van) és bevonják a jogosítványt is.

De ott van még lehetséges opciónak az átlagsebesség-mérés, amelyet több európai országban alkalmaznak: ha egy autós rövidebb idő alatt teszi meg az autópályás utat a felhajtótól a lehajtóig, mint az a megengedett sebességgel hozható, az büntetésre számíthat. Szóval ott nincs olyan, hogy lassítók a traffipax előtt, aztán nyomom tovább.

Az átlagsebesség-mérést egyébként már évekkel ezelőtt belengette a magyar rendőrség, de érdemi előrelépés azóta sem történt a projektben:

És tudjátok, mikor van még traffipaxmentes nap Magyarországon? November 31-én, szeptember 31-én, június 31-én és április 31-én. Köszönjük, kérem, kapcsolja ki…