Kamu rendszámmal tűnt fel egy rendőrautó néhány hete Budapesten, amelyről több felvétel is készült. Az egyenruhába öltöztetett autó egy filmforgatáson használták, szóval nem vett részt hagyományos értelemben közúti forgalomban, ezért lehetett rajta az alábbi (kamu) rendszám is. Állítólag rendszeresen ezt a formátumú hatósági jelzést használják hazai forgatásokon.

Maga a jelenség nem újdonság, az utóbbi időben rengeteg filmet forgatnak Magyarországon és sokszor rendőrautók is feltűnnek egy-egy jelenteben, pláne az akciófilmekben. Ettől függetlenül megkerestük az ORFK-t mert felmerült bennünk néhány kérdés a képen is látható autóval kapcsolatban.

Az alábbi kérdéseket fogalmaztuk meg: 

– A helyszínt biztosította az autó, vagy „szereplőként” vett részt?

– Az autó a hazai rendőrség állományában van, vagy csak „díszlet” autó, amit a forgatás kedvéért öltöztettek „egyenruhába”?

– A rendszáma nyilván a film kedvéért lett az, ami, de miért nem lehetett a rendőrautó saját rendszáma?

– Előfordul-e, hogy forgatásokra adnak kölcsön/bérbe rendőrség járművet?

– Milyen költségei vannak a bérbeadásnak?

– Ilyen estben ki vezeti, ki vezetheti az autót?

– Melyik filmről volt szó?

Két hét után pedig az alábbi válaszok érkeztek a rendőrségtől: 

„A képen szereplő CSA 2991 N forgalmi rendszámú személygépkocsi nem tartozik a rendőrség szolgálati gépjárművei közé.”

„A védjegyek és földrajzi árujelzők oltalmáról szóló 1997. évi XI. törvény (a továbbiakban: Vj.tv.) 12. § (1) bekezdése alapján az Országos Rendőr-főkapitányság (továbbiakban: ORFK) vagyonkezelésében és/vagy üzemeltetésében levő személygépjárművek rendőri jelzeteit – a védjegyoltalomba bejegyzett színben, méretben és a benyújtott színes ábra szerinti elhelyezkedésben – más jogi vagy magánszemély kizárólag az ORFK engedélyével alkalmazhatja. Amennyiben az oltalom alá eső védjegyet más fel akar használni, ahhoz az ORFK részérő engedélyt kell kérni, valamint használati szerződést kell kötni. Filmforgatás céljából a védjegyoltalom alá eső matrica használatára a rendőrség polgári gépjárműre engedélyt nem adott.”

Köszönjük…a választ…vagy mi….???

Szóval a lényeg, hogy ez nem egy igazi magyar rendőrautó, és a rendőrség nem adott engedélyt rá, hogy védjegyeit használják (teszem azt a matricázást, a színeket, emblémákat, feliratokat). Minimálisan valóban különbözik is a rendőrségi Audiktól a filmes A6, mutatjuk:

Nagyon furcsa rendszám tűnt fel Budapesten 1

Hiányzik a „Szolgálunk és védünk” felirat a filmes verdáról és a rendszám országjelzése is más.