Drasztikus intézkedést vezettek be India fővárosában, Delhiben azzal a céllal, hogy visszaszorítsák a levegő szennyezettségét – tekintve, hogy a világ egyik, ha nem a legszennyezettebb városáról van szó, nem mondható, hogy alaptalanok lennének az ezzel kapcsolatos aggodalmak. Amellett, hogy a törvényhozók 2035-ig fokozatosan ugyan, de betiltanák a benzin- és dízelmotoros autókat, április 1-jétől Delhi egész területén betiltották a 15 évnél idősebb autók tankolását – adta hírül az Electrek.

„Olyan eszközöket helyeztünk fel a tankolócsövekre, amelyek azonosítják a 15 évnél idősebb járműveket, melyek számára nem biztosítunk üzemanyagot” – nyilatkozta Manjinder Singh Sirsa, a város környezetvédelmi minisztere. „Ezen felül a Delhibe belépő teherautókat is folyamatosan ellenőrizni fogjuk, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy megfelelnek-e a környezetvédelmi előírásoknak.”

A lépés egyértelműen a régebbi, ebből fakadóan szennyezőbbnek vélt járművek visszaszorítására – vagy még inkább ellehetetlenítésére – irányul. Itt azonban nem áll meg a városvezetés levegőtisztító projektje. Több mint 900 elektromos tranzitbusz beszerzését tervezik, mindemellett a város 7500 autóbusz-állományának kétharmadát alacsonyabb vagy zéró károsanyag-kibocsátásúra cserélnék le, ráadásul még az idén.

Mindemellett már olyan törvények elfogadásáról is tárgyalnak, melyek előírnák, hogy a jövőben minden busznak elektromos-, CNG- vagy hidrogénhajtásúnak kell lennie. Az előírást a következő lépcsőben a háromkerekű tuk-tukokra és a kisteherautókra terjesztenék ki, míg a magántulajdonú autókra és motorokra „valamikor 2030 és 2035 között” vezethetik be a korlátozást a The Economic Times értesülései szerint.