Röviden – Használt Citroën C1 | |
---|---|
Mi ez? | Városi mini, amelyet a Toyota tervezett, japán benzines és francia dízelmotorral. |
Mennyibe kerül? | 800-850 ezer forinttól mennek felfelé az árak. A dízelmotoros verziót nem forgalmazta az importőr. |
Melyik motor jó bele? | Nincs nagy választék, de a háromhengeres, 68 lóerős benzines ideális. Tüzes és szinte visszaadja az üzemanyagot. |
Mi van helyette? | A 2003 utáni FIAT Panda igen jól sikerült, megbízható és kulturált kisautó, jóval alacsonyabb áron. A típus értéktartása miatt azonos évjáratban a Suzuki Splash sem drágább, amely lényegesen komolyabb és tágasabb autó. |
2005-ben a Toyota, a Citroën és a Peugeot szép sorban bemutatta műszakilag azonos, formailag eltérő és egyazon üzemben gyártott kisautóját. A C1 2005-2014 között, három és öt ajtóval készült a csehországi Kolinban a Peugeot 107 és a Toyota Aygo mellett. 2008-ban volt kisebb, 2012-ben nagyobb modellfrissítése. A paletta alján álló C1 felszereltségéhez viszonyítva nemigen volt olcsóbb a C3-nál (ami az Aygóra és a Yarisra is igaz), így itthon nem terjedt el. Annál érdekesebb a Citroën C1 a használtautó-kínálatban, mert egyszerű technikája és takarékossága tuti tippé teszi a kevés pénzből fenntartható autók között.
A tulajdonos véleménye: Kránitz Balázs, Citroën C1 1,0, 2005, 144 400 km
Lassan tíz éve, újonnan vettem a C1-est, amely nagyon bevált. Kifejezetten szeretem az autóban, hogy egyszerűsége dacára van benne valami franciás báj. Napi 40 kilométert ingázok vele Budapesten illetve Szombathelyre járok vele haza a fővárosból. Fogyasztása 5,5 liter százon, ami városban is alig megy feljebb.
Mindig ugyanabba a márkaszervizbe viszem az autót, ahol áfával és az összes más adóval 975 forintos izzócserét néha grátisz is elvégzik, mert jobb elöl nehéz boldogulni vele. 92 000 km után kellett négy fékbetétet és elöl az egyik féktárcsát cseréltetnem, az anyag 44 ezer, a munkadíj 13 140 Ft volt. Beázás az én autómban a csomagtérnél fordult elő, a vészvillogó kapcsolja nálam is pókhálósodik.
A kipufogódob nemrég lyukadt ki, majdnem nyolc évet kibírt, az akkumulátor még mindig az eredeti a 2005. novemberi autóban. A felfüggesztésre sincs panasz. Megjártam vele a Szeged-környéki tanyavilágot és több ezer fekvőrendőrt, de se nem kopog, se nem lóg a futómű.
Karosszéria, utastér
Olcsó, de vidám a belső tér. A helykínálat egészen jó, a szokatlanul hátranyúló ajtókon a második sorba sem nehéz beszállni, ahol tisztességesen elférni. A temérdek polc és rakodórekesz praktikus, mindennek van helye. A csomagtartó alig értelmezhető, csupán 139 literes (a háromajtósé meg csak 130).




Kidolgozási hiba a beázás. A víz az első ajtóknál juthat be, de nagy eső után nedvesedhet a csomagtartó is. A hátsó lámpák úgyszintén képesek beázni, mert elöregszik alattuk a szigetelés. Ezt a szivacsréteget a lámpát tartó csavarok oldása, a hátsó lámpa leemelése után ki kell venni és a lámpát házilag, ablaktömítővel szigetelni. A távirányítós központi záras autókban ez nem gond, de a zárak néha nehezen járnak.
Ritkán, de rábukkanhatunk pörsenésre az első ajtókon. Az ablakkeret melletti fémfelületen talán a hegesztési pontok tökéletlen korrózióvédelme miatt jelenhet meg a rozsda.
Fogyasztás, motorok
Elvileg kétféle motorból áll a kínálat, de az 54 lóerős 1,4 HDi hiányzott a hazai kínálatból, a dízel szürkeimportos autókban fordulhat elő. Szinte kizárólagos szerepű az egyliteres benzines, amely többszörös kategóriagyőztes volt az Év Motorja választáson. A háromhengeres motor egészséges nyomatékával szinte repíti az alig 850 kilós autót és fogyasztásától szem nem marad szárazon.

Négycsillagos törésteszt, stabil futómű, fürge motor: a C1 aktív és passzív biztonsága ma is vállalható
Karbantartás, kötelező szervizek
Évente egyszer vagy 15 ezer kilométerenként kell karbantartásra vinni az autót. Olajból 5W30 vagy 10W40-es használható, utóbbi olcsóbb és megfelel a motornak. Az olajcserék mellett 30 ezrenként van nagyobb átvizsgálás a pollenszűrő és a fékfolyadék cseréjével, ekkor érdemes a dobfékeket is ellenőriztetni és ha kell, kitisztíttatni.

Porszáraz minden, olajfolyásnak nyoma sincs. Enyhe olajfogyasztás mérhető a 144 ezret futott motoron
Szervizmunkák és alkatrészek irányadó árai
10W40 motorolaj 3300 Ft/liter
Motorolaj és olajszűrő cseréje, munkadíjjal (15 000 km után) 25 000 Ft
Légszűrő 6000 Ft
Első fényszóróizzó cseréje 980 Ft
Első és hátsó fékbetét, pár 17 200
Első féktárcsa, db 27 100
Forrás: saját gyűjtés Citroën márkaszervizekből. Figyelem! A márkaszervizek különböző kedvezményeket adhatnak a megadott árakból.
Jellemző hibák
A francia Aygo is hozza a Toyoták megbízhatóságát, nagyon kevés bizonytalan pont van a konstrukcióban. Az egyszerű technika kiemelkedően jól viseli a strapálást. Amivel baj volt, az a hűtőközeget eresztő vízpumpa, amit a Citroën az autók visszahívásával korrigált.

Városban sem lépi túl a benzinfogyasztás az 5,5-6 litert százon. A C1-nek megkérik az árát, sok belőle a légkondi nélküli kivitel
A benzines motorok kiválóak, nemigen lehet bajuk. Néha a vezérműlánc csattoghat a tömpe motorházfedél alatt, de ez sem veszélyes. A dízelek a turbófeltöltőnél ereszthetik az olajat és ha mind a négy injektort ki kell rajtuk cserélni, az több mint félmilliós kiadás, de erre 200 000 kilométer után is kevés a példa.
A futóműről csak jót mondhatunk. Az egyik nagy fővárosi Citroën-márkaszervizben megkérdezett munkafelvevő maga is C1-gyel jár, mert az autónak úgy ahogy van, nagyon kevés baja lehet. Az úr szerint a csekély rugózatlan tömegnek is szerepe van abban, hogy a felfüggesztés ennyire jól bírja.
Használtautó-piac: nem olcsó a Citroën C1
Igen kevés autót találni, amely ne a nagyvárosi darálóban futott volna, pár kilométeres távokat, elhanyagolt utakon. A kedvezőtlen üzemeltetési körülmények miatt a jellemzően alacsony futásteljesítmény nem jelent egyet pompás állapottal.
850 ezer forint körül induló árával használt autóként a Citroën C1 aránytalanul drágának tűnhet. Hasonló évjáratból nemhogy C3-ast, FIAT Puntót vagy Hyundai Getzet, de Ford Fiestát is kapni ennyiért, vagy olcsóbban.

Többnyire 80-150 000 kilométerrel várnak vevőre a használt autók, de ez a C1 292 ezer kilométert futott. Nyugaton is sok autóból hiányzik a klímaberendezés
Mivel a Citroën C1-ből a használtautó-választék nagyon szegényes, a vele azonos technikájú a Toyota Aygót és a harmadik ikret, a 107-es Peugeot-t is érdemes bevonni a keresésbe. Nem nagy fogás nyugatra menni érte. Németországban 625 000 forintnak megfelelő 2000 eurótól hirdetik a legolcsóbbakat, de az egyiknél csúnyán járó motorról, a másiknál csúnyán rozsdásodó, javítatlan horzsolásról ír a hirdető és ott is belefutni klímaberendezés nélküli autókba, amiknek elég magas az aránya a magyarországi kínálaton belül.