„Bevált recepten ne változtass”, gondolhatták a japánok, amikor kitalálták ezt az észrevehetetlen modellváltást a 2005 óta 1,6 millió példányban elkelt kisautó lecserélésére. Az új Swift külsőleg olyannyira a régi, hogy bizonyos mértékadó lapok mértékadó újságírói is hajlamosak sima modellfrissítésnek, magyarul fészliftnek nevezni a váltást. Hát kérem, ez hülyeség, az új Swift tényleg új, ha nem is látszik rajta.

Régen és ma
Így kicsit megnövesztve még jobban megállja a helyét a kisautók között

Így kicsit megnövesztve még jobban megállja a helyét a kisautók között

Kívül tökugyanaz, belül tökmás

Azért sokáig kell olvasgatni a sajtóanyagot, hogy a méretnövekedés, a sok merevebb acél, az új futómű, fék, kormánymű, új benzinmotor ténye legyőzze az első reflexet: ezt már láttam. A jócskán felsliccelt fényszórók ellenére első pillantásra gyakorlatilag lehetetlen megállapítani: régi Swift ez, vagy új. A kilenc centivel hosszabb, féllel szélesebb autó karaktere minimálisan változott, icipicit nyurgább, icipicit komolyabb lett, ennyi. Úgy tűnik, a MINI formavilágának, khm, felhasználása olyannyira bevált, hogy a generációváltásnál is megmaradnak a német-brit minta példájánál. Ahogy az új MINI-ről nem lehet megmondani, hogy új, az új Swiftről sem.

Háromajtós kiállítási darab üvegen keresztül lőve

Háromajtós kiállítási darab üvegen keresztül lőve

Háromajtós kiállítási darab – nem vezethettük sajnos

Csak hát a MINI mögött ott a fél évszázados legenda, a Swiftet meg csak ’83-ban találták fel, a most leköszönő harmadik generáció pedig mindössze ötéves. Megállja a helyét a sok új kisautó között egy alig-alig átrajzolt ötéves dizájn? Meglátjuk.

A belteret viszont alaposan átszabták. Klasszikus, németes négyórás műszeregység került az immár ki-be tologatható kormánykerék mögé, közepén egy olyannyira a VW-csoport autóiéra emlékeztető információs kijelzővel, hogy ezt már hajlamos vagyok a Suzuki-Volkswagen paktum első gyakorlati megvalósulásának tekinteni.

Finomabb, nagyautósabb, elegánsabb a beltér

Finomabb, nagyautósabb, elegánsabb a beltér

Finomabb, nagyautósabb, elegánsabb a beltér


(Ide kapcsolódik az új Swift egyetlen igazán fájdalmas hibája is. A Harry Potter-varázsigére emlékeztető Illumi Cancel gomb nincs többé, a műszerfal-világítás fényereje immár egy ostobán a műszeregységbe épített, a kormányon átnyúlva kezelhető pöcökkel állítható. A pöcök kezeli a fedélzeti számítógépet is, gumiemberek előnyben.)

A középkonzol is teljesen új. Piros fények helyett szürkék, információs csík helyett nagy kijelzők a rádiónak, klímának. Az elegancia jegyében króm lopódzott a szélső szellőzőrostélyok állítótekerentyűjére. A váltókar mögötti rekeszt (ahova a pendrájv is dugható MP3-hallgatás céljából) hangulatos derengés világítja meg rejtett fényforrásból. Méghogy városi kisautó? Hiszen tisztára olyan, mint a nagyok.

A fullextrás sajtóautókban persze volt minden jézuskától géppuskáig, de legalábbis beszédvezérelt Bluetooth-kihangosítótól kulcsnélküli nyitás-indításig. A sok kütyü közt a meglepően tágas kabinban igen kellemesen telt a pár órás tesztvezetés. A Swiftből még egy-két kategóriával nagyobb kocsikba is csak az autópályán kívánkoztunk át – az indokolatlanul erős motorzaj miatt. De ott is csak a benzinesből, a dízel valahogy kellemesebb a fülnek.

Vajon mi lesz a magyar valóság?

A szépséges kulcsnélküli kulcs

A szépséges kulcsnélküli kulcs

A szépséges kulcsnélküli kulcs


Ahogy az első magyar Swiftből volt kalaptartó nélküli fapados változat, a kifutóból is lehet GC jelzéssel eléggé lebutított, de olcsó Kelet-európai Editiont kapni.

Az új Swift a prospektusok szerint hét légzsákkal, menetstabilizálóval jön, már alapáron. Hát ez nálunk biztosan másképp lesz. Ebből is lesz GC, de hogy a luxustalanítás kézi ablakemelőben, fekete lökhárítóban csúcsosodik-e ki – egyelőre erről nem nyilatkozott a Suzuki.

Az új, nagyobb Swiftben elöl talán, hátul érezhetően nagyobb a hely, viszont a csomagtartó mérete továbbra sem a nagycsaládok álma. 211 liter, 10 literrel több az elődnél, de egy nagybevásárláshoz azért ne vigyünk utasokat a hátsó üléseken. Kell majd az a hely a szatyroknak.

Hátul egy kicsivel több a hely, 181 centis felnőttnek pont elég

Hátul egy kicsivel több a hely, 181 centis felnőttnek pont elég

Nyugisabb lett, de jobb vele autózni

Az új, 1,2 literes benzinmotorral vittük el először az autót. A szívó- és kipufogó-oldalon egyaránt változó vezérlésű virgonc kis motor készséggel reagál a gázadásra. Szívesen pörög akár hatezer fölé is, ráadásul már alapjárat közelében is elegendő a nyomatéka. Vagyis az új benzines Swift nem fullad le, és városban is hamar fel lehet kapcsolgatni ötödikig.

Rövid az ötödik fokozat, sztrádán hangos a benzinmotor

Rövid az ötödik fokozat, sztrádán hangos a benzinmotor

Rövid az ötödik fokozat, sztrádán hangos a benzinmotor


Autópályán is el lehet vele lenni, de itt már nyomasztóan sokat pörög a motor, jólesne egy kímélő hatodik. No sebaj, ha bántja a fülünket az üvöltés 130-as tempónál majdnem 4000 1/min mellett, gondoljunk arra, hogy például az 1,6-os A3-as Audi is ugyanígy üvölt, hiába prémiumautó.

Az átalakított, kikönnyített futómű, az új kormánymű, a pár kilogrammos súlycsökkenés eredményeképp ez a Swift legalább olyan agilisnak, dinamikusnak érződik, mint 1,3-as elődje. (Az 1,5-ösről és az 1,6-os Sportról persze egyelőre ne is beszéljünk; ebből is lesz majd 125 lovas 1,6-os, majd akkor.) Pedig nem az.

A piros dízel, a kék benzines

A piros dízel, a kék benzines

A piros dízel, a kék benzines


A környezetvédelem, az Euro-V norma teljesítésének következményeképp valójában mégis lassabb, lustább az új benzines Swift. Végsebessége 10 km/h-val, gyorsulása 1,3 másodperccel rosszabb, mint a kifutó 1,3-asé. Csak ezt a névleges gyengeséget nem érezni. Aki nem szokta minden gyorsításnál leszabályzásig forgatni (hajdú-bihari szaknyelven: üvegelni) Swiftjét, sose jön rá, hogy az új lassabb lett.

Felszabadult motorhang, az új, komfortosabb, kevésbé gokartos felfüggesztésnek hála gázadásra élénken emelkedő orr, pontos, gyorsan kapcsolható váltó, könnyű kuplung. Mindez elég ahhoz, hogy álló helyzetből rajtolva, a motort ki-kiforgatva, csuklóból váltogatva négyesbe érve úgy érezzük, lehagytuk a világot. Aztán ránézünk a sebességmérőre, és látjuk, hogy amit háromszáznak éreztünk, valójában 80.

Suzuki Swift 2010 (zárójelben a kifutó modell adatai)
Méretek (H x Sz x M, mm) 3850/1695/1510 (3760/1690/1500)
Tengelytáv (mm) 2430 (2380)
Nyomtáv elöl/hátul (mm, 15 ” felni) 1490(1470)/1495(1480)
1,2 literes benzinmotor
Teljesítmény 69 kW(94 LE)/6000 (68-93/5800)
Maximális nyomaték: 118 Nm/4800 (116/4200)
Átlagfogyasztás: (l/100 km) és CO2 (g/km) 5,0 l/116 (5,8/140)
1,3 literes dízelmotor
Teljesítmény 55 kW(75 LE)/4000 (55-75/4000)
Maximális nyomaték: 190 Nm/4800 (116/4200)
Átlagfogyasztás: (l/100 km) és CO2 (g/km) 4,2 l/109 (4,5/120)


A dízel nem új, de jó

Dízelmotorral jobban tetszett a Swift. Pedig ez nem is új motor, a régi dízelt állították be Euro-V-re, azonos teljesítményadatok mellett jobb fogyasztást érve el vele. Furamód csendesebb, dinamikusabb, nyomatékosabb, majdnem ugyanolyan élénken pörög, a váltó, kuplung se rosszabb a dízel Swiftben. (Hiába, tudnak ezek az olasz mérnökök: az 1,3-as dízelmotor a Fiat fejlesztése.)

Persze akármennyire is jobb és takarékosabb (a számítógép szerint ugyanúgy űzve pont egy literrel evett kevesebbet a dízel, 6,2 helyett 5,2 liter szerepelt a kijelzőn a teszt végén), valószínűleg soha nem lehet vele összespórolni majd a motor felárát.

Valószínűleg, mondom, hiszen még nem tudni, mennyi lesz az új Swift ára. Az importőr egyelőre egy dolgot mer kijelenteni: olcsóbb nem lesz, mint a régi. Hát ezt sejtettük.

Egyelőre tehát ennyit a Swiftről – ha kiderül az ára, ha megjön a tesztautó, újra jelentkezünk. Addig viszont bátran leszögezhetjük: ha valaki mostanság akarja lecserélni megöregedett Swiftjét újra, ne siesse el a dolgot. Várja meg ezt a kicsit nagyobbat, nem fog csalódni, legalábbis ha nem üvegelt sokat a régivel.