Többször megkaptam Honda Civic Hybrid- és Insight-tulajoktól, hogy milyen alapon minősítem butábbnak a Honda hibridrendszerét a Toyotáénál? A viselkedésük, meggyőző erejük és benzinspórolási képességük közötti szakadék miatt – mondanám erre.
Az első Honda, amiben meggyőző az IMA
A Honda rendszerével azért nem tudtam eddig megbarátozni, mert egy kehes benzines motor támogatását egy csekély teljesítményű villanymotorra bízták, ami eleve vert helyzet a Prius 1,5 majd 1,8 literes, ráadásul Atkinson-ciklussal takarékosabbá tett benzinesével és sokkal erősebb elektromos motorjaival szemben.
A Honda Jazz Hybrid tesztje nálam fordulópont volt: az egyterű ideális gazdatest az Insightból és a Civic Hybridből átvett IMA-hibridtechnikához. Az IMA (Integrated Motor Assist) beépített motorsegédet jelent, a segéderő ebben az esetben inkább a szinkron villanymotor 78 Nm-es nyomatéka, mint 14 lóerős teljesítménye.
Megy-e villanymotorral vagy sem?
Nem látni a hibridakkuk hűtésére szolgáló csöveket, alig szűkebb a csomagtér, mégis beköltözött 70 kilónyi NiMH akku a Jazzbe, a csomagtérpadló alá
Sokan azt gondolhatják, hogy a Toyota fejlettebb és drágább illetve a Honda egyszerűbb és olcsóbb hibridtechnikája között az a különbség, hogy a full hibridek képesek csak a villanymotorjukkal is haladni, az Insight és rokonai pedig nem.
Ez így ebben a formában nem igaz, mert a Jazz Hybrid is tud villanymotorjával menni. A nagy mutatványt pár száz méteres távokon sikerült előidézni, tipikusan a fővárosi alsó rakparton, többnyire 40 és 50 közötti tempóra állított tempomattal. Sík vagy enyhén lejtő úton a 10,3 kW teljesítményű villamos gép önmagában is elgurítja az autót, de elindulni vagy parkolni tényleg nem lehet vele.
Nagy sikerélmény, amikor a kijelzőn megjelenik az EV (Electric Vehicle) felirat és sikerül olyan leheletfinoman nyomni a gázt, hogy az akkukból szívott árammal gördüljön a Jazz és a benzines még épp ne kapcsoljon be. Bár a gyújtás és a befecskendezés leáll, a benzines motor ilyenkor is forog, mert így megspórolható az a kuplung, amivel leválasztanák a hajtásláncról.
Eco állásban is rendesen megy a Jazz, nem ingerelt a takarékosabb üzemmód deaktiválására
Gázadáskor az autó először a villanymotorral segít rá a tempóra, csak ha ez kevés, akkor pörög fel a benzines. A benzines és a villanymotor ereje általában együtt, de külön-külön is eljuthat a kerekekhez a fokozatmentes CVT-sebességváltón keresztül.
Nem büntetés az Eco-mód
Mi megnyomtuk a zöld Eco gombot a műszerfalon és ebben az állásban jártunk az autóval, a takarékosság érdekében. Ilyenkor a motorvezérlés spórolósabban adagolja a benzint, ejt néhány százalékot a csúcsteljesítményen és a nyomatékon, kicsit nyúlósabban, kisimítva reagálja le a gázadásokat és alacsonyabb fordulaton járatja a motort a CVT-váltóval.
Túl nagyot dől kanyarban, kormányzása is szintetikus: a hibrid hajtáslánccal a Jazz erős, de nem sportos
Az a jó az egészben, hogy a hibrid Jazz így sem tompa, nyugodtan felfoghatjuk ezt alapbeállításnak.
Energikus autó, fürgén elstartol a lámpáktól, a villanymotor nyomatékával hegyen-völgyön élénken gyorsul, amíg van elég áram az akkukban.
Jól megy. Csak autópályán ne siessünk
D-ből S-be húzva a váltót az autó szinte megtáltosodik. Aki nem fél a négyezertől felerősödő motorhangtól, egész dinamikusan autózhat vele, sokkal gyorsabban annál, ami a futóműhangoláshoz illenék.
A Honda Jazz Hybrid és néhány alternatíva | |
---|---|
Honda Insight Comfort | 5 399 000 Ft |
Honda Jazz Hybrid | 4 899 000 Ft |
Honda Jazz 1,4 Elegance CVT | 4 349 000 Ft |
Opel Astra 1,4 Cosmo (100 LE) | 5 090 000 Ft |
Toyota Auris HSD Luna | 6 440 000 Ft |
VW Polo BlueMotion 1,2 TDI | 4 198 750 Ft |
A Hondának nem először sikerül kemény műanyagból is jó minőségérzetet keltenie
Valahol az országúti és az autópályás tempó között húzódik a mezsgye, ahol élénk kiskocsiból erőtlen páriává vált a tesztautó. Tartós autópálya-menetnél, ahol az inkább ezerhármas, mint 1,4-es benzinesre vagyunk utalva, a motor zajossá válik, az autó sokat veszít kulturáltságából.
Mi lesz velünk?
Gyors kanyarokban a zöld kisautó erős oldaldőléssel jelzi, hogy hiába megy jól, ne keverjük össze egy sportmodellel. Kormányzása elég szintetikus, ez is inkább közlekedési eszköz, mint jól vezethető autó, mint a hibridek általában.
Adatlap
Honda Jazz Hybrid
Motor | 1339 cm3, Benzin / Elektromos, S4 |
Teljesítmény | 88 LE |
Nyomaték | 121 NM |
Gyorsulás (0-100 km/h) | 12,1 sec |
Végsebesség | 175 km/h |
Fogyasztás (vegyes) | 4,5 l / 100 km |
Most tavasszal a Jazz Hybrid üvegtetején beragyogott a fák tavaszi virágkoronája, és ilyenkor összeszorul a szívem, mert az unokáim ezt így már aligha élvezhetik.
Akinek eljutott az agyáig, hogy a többmillió év alatt felhalmozódott, de az olaj- és szénkészletek elégetésével pár száz év alatt a légkörbe visszavert szénmennyiség milyen felmelegedést okoz, az legalább száguldozni nem fog, ha már az autózásról, a fűtésről és a civilizáció egyéb kényelméről nem is mond le.
Megmaradt Jazznek. Ez a jó benne
Nagyon sokat javult a fékpedálérzet. A hibridekben ez neuralgikus pont, mert nehéz megoldani a finom átmenetet lassításkor a villanymotorral áramot termelő üzem és a négytárcsás fékrendszer tényleges használata között. Pár éve a Civic Hybridben még érzéketlen fémtuskókat szorítottunk össze fékezéskor, ez most fel sem merült.
Máskülönben a hibrid is olyan, mint a többi Jazz, az egyterűsített kisautó számos előnyével és néhány hátulütőjével.
Tágasságával a Jazz simán kivált egy kompakt autót, csomagtere is használható
Utóbbiból van sokkal kevesebb, de a húsos tetőoszlopok nagyon zavaróak városban. Körforgalomhoz érve metronómként ingott a fejem, hogy az A-oszlop előtt és mögött kikukucskálva észrevegyem, amit a gerenda kitakart.
Tágas és jól variálható
Néhány autógyártó képes kemény műanyagból is igényes műszerfalat készíteni, a Hondának ez megint sikerült, ráadásul dupla kesztyűtartóval. A hibrid Jazz azoknak a hölgyeknek sem pórias, akik mondjuk egy Mercedes-Benz A-osztályból ülnének át egy kevésbé környezetszennyező kocsiba.
Nagyon sok a rakodóhely, a Jazz helykihasználása művészi
Megértenénk, de csalódtunk volna, ha a hibridrendszer nikkel-fémhidrid akkumulátorai miatt csorbult volna a Jazz sokoldalúsága. Szerencsére a hátsó ülőlap továbbra is osztottan felhajtható, biciklinek, festménynek vagy Ming-korabeli padlóvázáknak teremtve helyet a hátsó ülések előtt.
Maga a csomagtér az akkuk helyigénye ellenére alig csökkent, csak a padló alatti rakodóhely szűnt meg. A hátsó üléstámla dőlése állítható, amivel 73 milliméteres játéktér adódik a nagyobb csomagtartó és a kényelmesebb üléspozíció között.
Egy kisautótól a Jazz ülései kényelmesnek mondhatók, kár, hogy a kormány tengelyirányban csak pár centis úton mozgatható.
5,9 literes tesztfogyasztást mértünk, de le lehet menni 4,6-4,8-ra is
Örültünk viszont a rádiónak, amely még a szerkesztőség mélygarázsában sem veszítette el a vételt.
A fogyasztás kedvező. Vagy mégsem?
Tesztünkön fele-fele országúti és városi forgalomban 5,9 literes fogyasztást mértünk. Ezzel elégedettek is voltunk, mivel nem spóroltunk különösebben és nem kell megfeszülni 4,6-4,8 literes értékekért.
Egészen addig jónak tűnt a hibridautó fogyasztása, míg eszembe nem ötlött az előző Honda City: a lépcsőshátú csúfság országúton és autópályán 5,1 literrel elment alattam, de két benzines Jazz tulaj is azt mesélte, hogy vegyes forgalomban az övék sem fogyaszt többet a tesztautónál.
De ezzel messze nem dőlt meg a hibrid, mert a villanymotor támogatásával sokkal jobban megy a többi Jazznél és egy automata kocsi kényelmét sem illik összevetni a kézi váltós modellekével. A hibridnek azért is nehéz a dolga, mert négyhengeres benzinesből talán a Honda gyártja a világ legjobb szívómotorjait és ez nem tegnap óta van így.
Az első hibrid ötmillió alatt
Kicsit nehéz mit kezdeni a hibrid 4,9 millió forintos árával, mert ez nem aránytalanul magasabb egy vele összehasonlítható, automata váltós Jazz 1,4 Elegance 4 349 000 forintjánál.
Nagyon gazdag a felszereltség, a VSA-nak hívott menetstabilizáló elektronikától az USB-csatlakozós autórádión át az automatikus légkondicionálóig mindenféle van benne, ami biztonságosabbá és kellemesebbé teszi vele az életet.
Nem drága, de közel az Auris HSD
De ha valaki hasonló méretű hibridautót keres, akkor az ötmilliós Jazztől már nincs olyan messze egy hibrid Auris. A tehetős és környezettudatos vásárló megkapja a Prius lényegesen komolyabb, meggyőzőbb és takarékosabb hibridtechnikáját, némi akcióval 6,1 millióért.
Tehát nem az Auris jobb a Jazznél, sőt. A Honda csomagtartója tágasabb, utastere sokoldalúbb, jobban használható, mert a Jazz hiába kisebb, helykihasználása parádés. Kétgyermekes családoknál simán kivált egy kompakt autót. De hibridrendszerben a Toyotáé még akkor is lehengerlő, ha a Jazzel végre megszületett az az autó, amelyben a Honda egyszerűbb és olcsóbb hibridje is jól beválik.