Röviden – Opel Vivaro kombi | |
---|---|
Mi ez? | Az egyik legkedvezőbb kisbusz, ha nyolc személyt egyszerre akarunk szállítani, |
Mit tud? | Sok hellyel, kulturált működéssel, jó fogyasztással szolgálni |
Mibe kerül? | 8,34 millió forint a 140 lóerős csúcs-biturbó |
Kinek jó? | Kis- és középvállalkozásoknak, esetleg nagycsaládosoknak. Itt nem kell félni, ha valami piszkos lesz, egyszerű és egyben nagyszerű gépjármű. |
Rácz Tomi
Ha kocsiban kell ülnöm, utálok nem én vezetni, ezért Bicskétől Frankfurtig magamhoz ragadtam a Vivaro kormányát, és szó szerint árkon-bokron át fuvaroztam ki a stábot a Frankfurti Autószalonra. Tipikus Chokito-autónak bizonyult az Opel és a Renault közös gyermeke: ronda, de finom!
150 körül stresszmentesen, nagy billenések nélkül gurult a gép, ennél a tempónál még a zajszint is alacsony marad, megerőltetés nélkül lehet beszélgetni benne, ilyenkor a fogyasztás is nagyon baráti marad. 170-ig toltam meg neki egy-egy nyugisabb szakaszon; a nagy homlokfelület miatt azért ez már sokba kerül hosszú távon, de a technika zokszó nélkül bírja. Csak az elbizonytalanodó egyenesfutás miatt szorítja ilyenkor kissé erősebben az ember a kormányt.
Az ajtókat csapkodva, a fűtés-szellőzés gombjait tekergetve, a kissé lötyögős váltókart tologatva az új, még bunkerszerűbb T6-os Transporter után a Vivaro ugyan érezhetően egy olcsóbb autó, de ezt könnyen meg lehet neki bocsátani, tekintve, hogy valóban olcsóbb. Az új Transporterből a legolcsóbb személyszállító változat 84(!) lóerős dízellel 9,89 milliós bruttó listaáron indul, míg az Opelből 7,9 millióról indul a Combi, az 1,6 literes dízel 90 lóerős változatával, és még a 140 lóerős csúcs-biturbó is 8,34 milliós árral, a fapados Transporternél másfél millióval olcsóbban szerepel az árlistán.
Kovács Miki
Szörényi Andris
Utóbbiak közül a VW Multivant és a Transporter póriasabb személyszállító változatait áruk miatt nem zártam a szívembe, annál inkább a Citroën Jumpy= FIAT Scudo=Peugeot Expert triót, na meg az Opel Vivarót és a vele azonos Renault Trafic Passengert.
Nem kár a Jumbo-tetőért
Aki sokat járt az első szériával, annak a friss Vivaro legnagyobb dobása, hogy a tetőantennát nem húzza végig a garázstetőn. A Jumbo-tetőt, a felfelé kidudorodó vezetőfülkét sajnálom, de a kisebb homlokfelülettel alacsonyabb a fogyasztás és így is jól elférni bent.
Utasszemmel a Vivaro nem sokat fejlődött. Hátsó ülésrendszere a dögnehéz paddal maradt a régi, de így sem hiányzott belőle semmi. A magas ülésekben kényelmesen ejtőzhetünk, nem kell megtörni a lábunkat, ami áldásos több ezer kilométert utazva. A második és a harmadik sorban hárman-hárman is vidáman szisszenthetik a malátaszörpöt, ha nem eléggé szolidárisak a sofőrrel.
Amire vágynék, az az egykezes támladöntés középen a tolóajtó mellett. Nagyban megkönnyítené a ki-beszállást, ha nem kéne hozzá mindkét kéz. A keskeny kartámaszok sem lettek jobbak a modellváltással, sajnos ennyi hely marad, ha kényelmesen széles üléseket akarunk.
Fejenként egy litert sem fogyaszt
Vezeklés Vivarót vezetni? Véletlenül sem. A modellváltás óta alacsonyabbra állítható az üléshelyzete és a zajszint nagyon alacsony. Én egészen odavoltam a haszonjármű kivitelért, mert hiszitek vagy sem, a fehér dobozosban a négyhengeres dízel diszkrétebben működik, mint a BMW kétliteres dízelje a 420d Gran Coupéban.
Kényelmes a vezetőülés, sok a rakodóhely, a nagy türkök a tolatókamerával megtámogatva könnyűvé tették a tolatást és a forgolódást. A Vivaro személyautókhoz szokott emberektől sem igényel lemondást, akár sofőrként fuvaroznak vele, akár utasként suhannak benne.Jól összeválogatott úti társakkal öröm és boldogság a Vivaróban suhanni, fejenként nem egészen egy liternyi gázolajból. Mert bár siettünk rendesen, az 1,6-os dízelmotor beérte 7,7 liter gázolajjal. A General Motors nemcsak a V8-as Camaróval dobott nagyot.