Nemrég kaptunk egy kissé aggasztó levelet, a kérdésben erősen járatlan olvasónk kért segítséget németországi használtautó-vásárlási ügyben:
Tisztelt Szerkesztőség!
Segítségüket kérném: autót szeretnék vásárolni Németországból az elkövetkező évben. Hol keressek megfelelő autót elfogadható áron? Arra az oldalra volna szükségem, ahol ez biztosított számomra. Előre is köszönöm a segítséget!
Üdvözlettel, X.Y.
Nem sokkal később Koncz Dávid kollégánk futott bele egy hamvas hölgy illúzióikkal teli autóvételi történetébe, aki 600 000 forintból keres használt autót, itthon vagy Németországból. Dávid említette neki, hogy ha a 600 ezer forint a keret, akkor az autó nem lehet drágább 350 000 forintnál, 1100 eurónál, mert a többit elviszik a költségek. Nemigen sikerült meggyőznie az illetőt. Az ellenérv az volt, hogy nem úgy van, mert neki nem azt mondták.
Egyébként a lány első generációs használt Yarisokat nézeget, de nem 1,3-ast, csak egyliterest, mert szeretne bele mélynyomót, és ha az egyik 998 köbcentis, a másik meg 1298, akkor utóbbinál kevesebb hely marad a mélyládának a csomagtartóban. Szerinte.Behozatal: alapvető ismeretek
Mindenki máshoz konyít, nem kell érteni a használt autókhoz. Ezt a két sztorit csak azért hoztuk fel, mert nekik is szükségük van autóra és ők is venni fognak valamit az adott ismereteikkel. A németországi behozatal magától értetődő opció sok embernek, bár egyáltalán nem értenek a kocsikhoz. Segítségül összegyűjtöttük cikkeinket a témában, egyfajta minimumprogramként mindenkinek, aki autót szeretne behozni külföldről.
Dízel, benzines, kicsi nagy: hogyan válasszunk használt autót?
A német használtautó-keresők használata, a Mobile.de és az AutoScout24.de sajátosságai.
A külföldi használtautó-behozatal költségei Németországban és itthon (pl. exportrendszám, úti- és szállásköltség).
Így lett az 1000 eurós autóból 2000 eurós: a hazai forgalomba helyezés ára.
Amikor nem érte meg: buktatók német használt autóval.
Németországból és Ausztriából tömegével áramlanak be használt autók Magyarországra. Aki csak eladásra hozza őket, sokszor nem áldoz a forgalomba helyezésre, hanem megvárja a vevőt és már az ő nevére íratja a kocsit. A vevők egy része erre rááll, hogy ne kelljen kifizetnie a 17-20 000 forintos eredetvizsgálatot, amely az első hazai forgalomba helyezéskor nem szükséges, tulajdonosváltáskor viszont igen.
Ha már itthon van, csak rendszámmal
De ezen nem szabad spórolni. Amíg a Németországból behozott használt autón nincs rendszám és érvényes kötelező felelősségbiztosítás, a kocsit ki sem lehet próbálni rendesen. A normális próbaút nem a kertek alatt történik, és én nem is merném megkockáztatni, hogy kötelező biztosítás nélküli autót vezessek. A biztosító 1,6 milliárd forintos összegig térít, ennek a töredékét sem szeretném zsebből kifizetni, ha baj történik.
Itthon nagyon sokan hirdetnek úgy autókat például a Használtautó.hu adatbázisában, hogy megadják a kocsi árát, plusz odaírják a regisztrációs adót. Na, ennek nem szabad felülni.
Egyrészt a vizsgáztatás kapcsán simán előfordult, hogy egy autót mondjuk Euro 2-es emisszióra sorol be a Nemzeti Közlekedési Hatóság, hiába hisszük mi Euro 3-asnak a kora alapján. Tipikusan ilyenek az ezredforduló körül gyártott, Németországban D3-as besorolású autók. Lehet, hogy az emissziós határértékei alapján az autó hozná az Euro 3-as szintet, de ha az Euro 3 nincs expressis verbis beírva a papírjaiba, akkor a Focus I, G Astra Euro 2-esként adózik.
A regisztrációs adótételekről például a Magyar Gépjármű-kereskedők Országos Egyesületének weboldalán tájékozódhatunk. Itt egy 2001. júniusi, 1,8-as benzines Ford Focusra Euro 2-es motorral 107 000, Euro 3 esetén 80 000 forintos regadót kalkulált a gép. Majdnem 30 000 Ft a különbség.
Plusz regadó: nem így van
Aki elhiszi, hogy a fizetendő 600 000 Ft + regadó összeggel hirdetett autóra tényleg csak a regisztrációs adót kell hozzászámolnia, az keserűen téved. Mert az autó névre íratásának van számos egyéb költsége, ami az összes használt autónál felmerül, legyen az hazai vagy külföldről behozott.
De mielőtt bárki nekivág a külföldnek a nagy fogás reményében, azt javasoljuk, először nézzen körül a hazai használtautó-kínálatban. Az interneten érdemes kizárólag érvényes magyar forgalmis, már rendszámozott autót keresni. Azzal biztosan nem éri kellemetlen meglepetés az embert, ha mégis többe kerül rá a magyar rendszám, mint az eladó állította.